Zlom sušenku a zemřeš! Kde má kořeny podivuhodný trend a zkusíte si RECEPT doma?

Na sociálních sítích se to množí všemožnými trendy a výzvami. Nejednu z nich si můžete zkusit i sami doma a zjistit, zda ji zvládnete lépe než lidé ve videích. Přesně takovou zábavnou aktivitou je nová „sušenková“ výzva, která má sice jednoduchá pravidla, avšak málokdo ji zvládne. A oč že se tedy jedná?

Máte doma cukr a jedlou sodu? Výborně, pak se můžete zapojit a zkusit si svou jemnou motoriku, a především trpělivost. Většina účastníků totiž výzvu prohraje právě na tom, že se pokusí na sladkost spěchat. Možná už se sami sebe ptáte, v čem ona sranda vězí: Totiž v olámání sušenky dle tvaru, který se do ní v době přípravy vtiskne. Kdo zvládne tvar osvobodit od zbytečných okrajů, aniž by dobrotu zlomil, vyhrává. Zdá se to jako jednoduchý úkol? Nenechte se zmást.

„A vy spolu… to…?!“ šokovala otázkou partnery Tomáše a Jakuba majitelka bytu, o jehož nájem se ucházeli. Jak žijí nyní?11. 4. 2022

Celý koncept výzvy vychází z vlny obliby nového seriálu, který si můžete pustit na Netflixu, totiž ze Hry na oliheň, který pojednává o světě, v němž se lidé zapálí pro jedno: Vítězství.

Z původně nevinně vypadající dětské hry, jež měla chudým účastníkům vynést vysněné zdroje, se ovšem brzy stává lítý boj o vlastní životy. Možná do té doby žili na hraně s dluhy, které neměli nikdy šanci splatit, najednou ovšem zjišťují, že přijali pozvánku někam, odkud nemohou dobrovolně odstoupit, a co hůř – možná je jim chystána pouze smrt, se kterou se najednou setkávají jako na běžícím pásu. Nikdo není v bezpečí!

Jak řekl sám autor – režisér a scénárista Dong-hyeok Hwang – v rozhovoru pro Today.com, inspirace pro natočení Hry na oliheň (v originále Ojingeo geim) přišla z japonských komiksů a animovaných filmů, což je bezesporu v barevných obrazech a na propracovaných detailech, rekvizitách a prostředích, se kterými kamera a postprodukce pracují, znát. Na hry, které by v běžném světě hrály především děti, se zaměřil schválně: Vypadají bezpečně a zábavně. Kdo by si nevzpomněl na říkanky a pravidla, která respektoval jako malý? Tyto nevinné a často krásné střípky jsou ovšem v seriálu součástí mozaiky krutého světa. Jakýmsi mrazivě děsivým propojením mezi rozpustilým, bezstarostným dětstvím a moderní dospělostí, která se podle režiséra a scénáristy v jedné osobě často nepříjemně dotýká stresujícího faktu, že soutěžení a hry doopravdy nikdy nekončí.

Seriál byl samozřejmě rychle objeven zástupy fanoušků, kteří si napětí vychutnávají a snaží se zapojit. Tak se zrodil nápad, jenž nyní opakují davy nadšenců: Stačí se vcítit do postav onoho jihokorejského akčního, dobrodružného thrilleru a vyzkoušet si, jaké to je, pokusit se zvládnout třesoucí se ruce a splnit na první pohled jednoduchý úkol: Olámej sušenku do perfektního tvaru, nebo zemřeš!, hecují se. Opakují tak jednu ze soutěží, kterou hrdinové v seriálu procházejí. V reálném světě naštěstí jde jen o na smyšlený příběh odkazující zábavu, která na svém konci nezanechává mrtvé. Snad jen naštvané nebo zklamané, jelikož je opravdu jen málo těch, kteří vydrželi a svedli titěrnou a křehkou práci dokonale dokončit.

Recept na sladkost, která nyní drásá nervy všem, kdo se pokusili ji nejen připravit, ale i zbavit okrajů dle návodných linií, zní následovně: Na jednu sušenku budete potřebovat tři vrchovaté lžičky bílého cukru a špetku jedlé sody. A jak na to?

Jak ztratit vlasy, ale ne sebevědomí? Hnutí pozitivní plešatosti se snaží změnit vnímání „holé hlavy“31. 5. 2022

Cukr vysypeme na pánev a necháme za stálého míchání rozpustit. Doporučujeme k tomu používat silikonovou stěrku, která nám dovolí s cukrem lépe manipulovat a odlepovat jej ode dna pánve dostatečně účinně a zároveň jemně k (např. teflonovému) povrchu. Musíme být trpěliví. Proces trvá. Cukr se snadno připaluje a napřed se objeví hrudky, než dosáhneme tekutého stavu. Poté přidáme jedlou sodu a rychle zamícháme. Karamel tím o trochu zesvětlá a je okamžitě připraven k dalšímu kroku – totiž přelití na pečící papír. Ještě za tepla do něj vtiskneme vykrajovátkem požadovaný tvar a hotovo! Necháme vychladit, sloupneme z papíru a hra může začít!

Možná se olámání okrajů zdá jako snadný úkol, ovšem křehký karamelizovaný cukr nám nedá nic zadarmo! I my jsme si výzvu vyzkoušeli a jak jsme dopadli, to se podívejte v galerii: Bohužel, být účastníky seriálové soutěže, již bychom nebyli mezi živými. V našem případě bylo kamenem úrazu podcenění složitějších částí. Nabrané sebevědomí na oblých stranách se nám vymstilo a kočičí ouško bylo zlomeno. Stejně tak obojek, a tedy nezbylo než se smířit s prohrou. Naše doporučení? Nespěchat a nezkoušet zvládnout větší kousky naráz. A nejsme jediní, kdo je svými schopnostmi zklamán. Můžete se podívat na řadu videí.

Lidé se snaží výzvu zdolat všemi možnými způsoby – prsty, nožem, dokonce špendlíky. Čím je tvar složitější, tím je pravděpodobnost úspěchu nižší, to je jasné. Proto internet doporučuje jediné: víc než obyčejné kolečko nezkoušejte! I s tím bude práce až až. Dáte na rady zkušených, anebo se vrhnete jako my do zvířátek, hvězdiček, kytiček či stejně jako v seriálu dokonce do deštníčků? To je na vás. Zapojit můžete celou rodinu, protože naštěstí v našem případě: Pokud nejde o život, nejde o nic, a ještě se u toho pobavíte. Hodně štěstí!

Zdroj: Netflix