Světoznámý český fotograf Martin Stranka se z Floridy vrací s rozšířenou výstavou svých fotografií do Prahy

Světově uznávaný fotograf Martin Stranka, který se může pyšnit "fotografickým oscarem", znovu otevírá svou doposud největší výstavu Dechem v pražském Mánesu. Ta se v Mánesu představila již minulý rok, kde ji i přes nepřízeň epidemie za pouhý týden, kdy mohla být otevřená, navštívilo více než 13 000 návštěvníků.

"Po bezmála patnácti letech fotografické práce a přes 100 zahraničních výstav jsem se rozhodl, že tu největší výstavu bych chtěl otevřít doma v Praze. Aktuálně běží část výstavy na Floridě v USA, odkud se přesune na celý listopad do pražského Mánesu. Výstavu s názvem Dechem jsme tam už minulý rok v březnu zahájili, ale po týdnu jsme ji kvůli příchodu pandemie museli nuceně zavřít. S velkým vděkem musím říct, že i za ten krátký čas dorazilo přes 13.000 návštěvníků, a to zřejmě i proto, že jsem byl pro návštěvníky každý den osobně na místě. Lidé to ocenili a vzájemně jsme si tak vyměnili úžasnou energii a nekonečná povídaní. Vstupné jsme nastavili zdarma a tento koncept bych rád znovu zopakoval,” dodává Martin Stranka.

Kvůli velkému zájmu a žádostem o znovuotevření se výstava vrací od 1. do 30. listopadu 2021 na stejné místo pražské galerie Mánes. Navíc zde bude poprvé představen zcela nový soubor fotografií s názvem Boyhood, který vznikal poslední dva roky s obrovskou filmovou produkcí, která pracuje mimo jiné pro Netflix či HBO.

“Na výstavě představím svou největší a mezinárodně oceňovanou sérii pod názvem I Found The Silence. V té už dlouhé roky pracuju s tématem vztahu a návratu člověka k přírodě. Tento tichý vnitřní dialog odkrývám skrze stylizované scény kontrastu dvou zdánlivě odlišných světů. Navíc bude na listopadové výstavě uveřejněn celosvětově poprvé můj nový fotografický projekt Boyhood, na kterém jsem poslední 2 roky pracoval. Jedná se o sérii osobních zpovědí a pohledu na období chlapectví a hledání sebe samého v období dospívání. Proto bych moc rád pozval všechny, kteří mají rádi výtvarnou fotografii, a to přesně od pondělí 1. listopadu až do konce 30. listopadu, do Výstavní síně Mánes v centru Prahy na břehu Vltavy. Je to opravdu magické místo, kde s námi trávili návštěvníci díky naší osobní přítomnosti i dlouhé hodiny povídáním. Těším se na znovuotevření výstavy Dechem, na které se trhaly rekordy v návštěvnosti,” říká s úsměvem Martin Stranka, který se znovuotevření výstavy nemůže dočkat.

„Chtěla bych, aby se při coming outu brala na zřetel zranitelnost i druhé strany,“ říká žena, která ztratila vztah se synem27. 5. 2022

Jak už zmínil sám Martin Stranka, oba vystavené soubory fotografií pracují s poetikou izolace, vztahu člověka k sobě samému a návratu k přírodě — což jsou aktuální témata dnešní doby a další aktuální téma, kterému se Martin věnuje, je NFT. I on na své výstavě vystaví několik svých děl v této podobě, která nyní hýbe světem umění a aukcí.

Co si představit pod pojmem NFT?

NFT je digitální věc, která je unikátní a pouze jedna. Je možné ji vlastnit a dokáže přenášet určité informace, které nelze nikdy smazat nebo zakrýt. Vždy je tak možné zjistit její historii. NFT může mít různou podobu a může se jednat například o umělecké dílo, jako je tomu v případě Martina Stranky, ale může jít také o písničku, videoklip, GIF, herní předmět, sběratelské virtuální kartičky, virtuální majetek či pozemky anebo dokonce tweet. Dá se říct, že vše, co je na internetu, lze tokenizovat a přetvořit v NFT. Dokonce i tento článek, který právě čtete.

O Martinova díla je v tomto formátu velký zájem. Do spolupráce s ním se proto zapojil jeden z předních výrobců technologií digitálního zobrazení umění a v galerii bude nainstalováno několik Samsung Frame televizorů, které budou využity k vystavení právě těchto Martinových NFT děl.

I tentokrát se budete moci na autora výstavy těšit a osobně jej poznat. Výstava bude otevřena denně od 11:00 do 20:00 a to opět s volným vstupem (více v události na Facebooku). Aktuálně je vystavena v Orlandu na Floridě, odkud poputuje právě do Prahy a následně bude pokračovat po evropských galeriích. Nenechte si ujít návrat výstavy, která bourala rekordy v návštěvnosti.

Podívejte se také na nedávný rozhovor s Martinem Strankou, který poskytl pro magazín LUI (více zde).

Zdroj: Jan Witek