Kurátorované ucho jako nový módní trend. Uši plné piercingů se vracejí v podobě osobité umělecké prezentace na vašem uchu

Spousta lesklých náušnic v každém uchu? Možná vám to zní jako scéna z indického filmu. Ale nenechte se zmýlit, ušní boltce ozdobené větším počtem piercingů různých tvarů a barev budete nyní vídat častěji. Tzn. „kurátorované“ ucho, tedy malá osobitá výstavka šperků ve vašem ušním boltci, je právě přicházejícím trendem. Najdete odvahu propíchnout si kromě lalůčku i chrupavku?

Piercingy vyjadřují osobnost majitele ucha

Náušnice byly ve všech módních vlnách významným doplňkem stylu, ať už v podobě malých kroužků nebo nápadných masivních kusů kovu či plastu. I u nás byly doby, kdy se nosila kila stříbra ve všech částech ušního boltce, které se jen daly propíchnout. Ovšem byl to alternativní look, který většinovou společnost minul. Dnes výrobci šperků nabízejí tisíce vzorů piercingů od velmi jemných kousků s kamínky pro ženské ouško až po moderní unisex designy pro každého. Trhu už nedominuje stříbro se začernalou patinou, ale zlato různých barev. A tak se ucho ozdobené větším počtem náušnic vrací do módy, ovšem v nové podobě.

Dostalo dokonce vlastní název – „kurátorované“ ucho. Je to promyšleně, vkusně ozdobený ušní boltec. Piercingů v něm může být hodně, ale musejí spolu fungovat jako celek a vytvářet pěkný vizuální dojem podtrhující osobitost svého majitele či majitelky. Prostě taková malá umělecká prezentace ve vašem ušním boltci, kterou navíc nemusíte sundávat pokaždé, když míříte do „lepší“ společnosti. Tyto piercingy si díky elegantnímu a čistému celkovému dojmu můžete vzít na důležitou pracovní schůzku, do opery i na nedělní oběd u tchýně.

Jak se stát kurátorem svých piercingů

Počet piercingů ve výstavním uchu není nijak omezen, ovšem nesmí se to přehnat. Hranice mezi vkusem a cirkusem je někdy nebezpečně tenká. Neexistují pravidla, kde má být jaká náušnice umístěna. Jedno je však důležité: každé vaše ucho musí mít vlastní design. Symetrie je pro lidi s nedostatkem fantazie. Vždyť tetování si taky nedáváte na obě paže stejná.

Neznamená to ale, že vaše výstava musí mít pořád stejnou podobu. Pecičky i kroužky různých tvarů si můžete různě vyměňovat podle toho, jak se zrovna hodí k outfitu a společenské situaci. Možná se vám zdá moc nechat si uši propíchat jak cedník, vždyť trend jako vždy po čase přejde. Ale i zde platí paralela s tetováním – je to otisk určité doby, kterou jste prožili. Stejně tak piercing obočí nebo pupíku typicky patří k éře přelomu milénia, ale není hanba nosit je dodnes.

Získejte první umělecké exponáty

Náušnice v ušním lalůčku jsou stará dobrá klasika, která teď potřebuje okořenit něčím současnějším. Ozdoby se tedy přesouvají do horní části ucha, které tvoří chrupavka. Oblíbenou částí pro piercing je dnes helix, neboli horní okraj ušního boltce. Náušnice typu helix sedí v samém okraji ucha, forward helix v místě, kde se horní část ucha připojuje k hlavě, a forward helix patří na rovnou plochu pod zakroucený okraj ucha. Pokud si podél ušního okraje dáte dvě malé náušničky vedle sebe, říká se tomu snakebite helix, neboli hadí kousnutí. Na výběr je tedy celá řada pozic a víc už je to na vás, kurátorovi své vlastní výstavy.

Trans lidé umírají více než ostatní, ukazují lékařské záznamy za 50 let. Za vyšší úmrtnost mohou (sebe)vraždy a zdravotní stav21. 9. 2021

Krása bolí, bohužel

Špatnou zprávou je, že propíchnutí chrupavky bolí víc než dírka do měkkého a masitého lalůčku. Chrupavka má totiž hustší tkáň, je tvrdší a vyžaduje větší sílu, pokud v ní chcete udělat dírku. Vnímání bolesti je ovšem velice individuální a významnou roli přitom hraje i to, zda jsme se pro její podstoupení sami rozhodli s vizí toho, že nám ucho budou zdobit krásné šperky.

Stejně tak se helix hůř hojí. Můžete určitě počítat se dvěma měsíci, někteří mají místo vpichu citlivé ještě po půl roce. Je nutné připravit se na bolestivost, zarudnutí, otok nebo i mokvání. Ano, nezní to vábně. Je potřeba obrnit se trpělivostí. Další dobrou radou, kterou vám dají zkušení pierceři, je nepropichovat si najednou víc než tři dírky a nechat si je naráz udělat jen na jedné straně – protože pěkných pár týdnů se na tom uchu nevyspíte.  

Zlato a sůl – ideální kombinace pro krásné ucho

Před dovolenou už to letos rozhodně nestihnete, spíš si kurátorované ucho začněte vytvářet až na konci léta. I když se má čerstvé propíchnutí ošetřovat slanou vodou pro lepší hojení, je dobré nepřehánět to a aplikovat slaný sprej jen dvakrát denně, ne se celé dny máčet v moři. Slaný roztok rozhodně není radno nahradit alkoholem, peroxidem nebo dalšími mastičkami, které nejspíš najdete v šuplíku v koupelně. Místo se nesmí vysušit, protože to by jen prodloužilo proces hojení.

Aby paráda vypadala skvěle co nejdřív, není radno šetřit při výběru samotné náušnice. Určitě by měla být z kvalitního drahého kovu, ideálně zlatá nebo z titanu. Výběr je dnes už mnohem širší než jen začernalé stříbro jako kdysi, takže se jako správný kurátor můžete opravdu vyřádit.

Zdroj: Bohdana Rambousková