Jízda na luxusních kolech a v upnutých oblečcích dala jméno novému typu muže středního věku. Čím se vyznačuje „MAMIL“?

Nejen dospívání, ale i stárnutí se pojí s určitými „rituály“ a procesy. Zatímco mládí bývá bouřlivé, s nástupem „středního věku“ se lidé vypořádávají různě. Někteří přibývající léta jednoduše přijímají, jiní se doslova snaží zastavit čas. A zatímco ženy se nezřídka uchylují ke zdokonalením pomocí chirurgie, muži volí odlišné nástroje – vedle výměny partnerek za „mladší modely“ nakupují drahá auta, barví si vlasy a nově se soukají také do cyklistických oblečků. Právě od těchto úborů je ostatně odvozen také termín „mamil“ – tedy „middle aged men in lycra“ (muž středního věku v lycře).

Ačkoliv první zmínky o mamilech se objevily již na počátku milénia, jejich popularita rostla velmi pozvolna. O tom, že se z těchto mužů na kolech stal doslova fenomén, pak do jisté míry svědčí i fakt, že v roce 2015 byl termín „mamil“ zahnut i do Oxfordského slovníku. A to doslova jako „muž středního věku – zejména vášnivý silniční cyklista – který bere sportování velmi vážně a nosí oblečení vyrobené z lycry určené profesionálním sportovcům.“

Duhoví jednorožci – jak se z kdysi obávané mytické stvůry stal oblíbený symbol LGBTQ+ lidí16. 10. 2021

Kde se vzal – tu se vzal: „homo mamil“

To vánoční (a satirické) speciální vydání Medical Journal of Australia rovnou tvrdí, že „původ druhu ´mamil´ je nejasný, ale jedny z prvních popisů jej spojují s muži středního věku, kteří se chtějí vymanit z krize středního věku a získat nový životní ´motor´ díky koupi extravagantního a vysoce vybaveného kola s designem vhodným pro Champs-Élysées.“ V případě mužů středního věku je pak prý jízda na kole vlastně novým golfem – symbolem identity a speciálním jazykem ve firemním světě. Tito specifičtí milovníci cyklistiky pak dle autorů článku upřednostňují drahá kola z uhlíkových vláken a rádi se cítí doslova „holisticky integrovaní“ s jejich navigacemi a aplikacemi na měření výkonnosti.

Aktuálně lze navíc říci, že dochází k prudkému nárůstu počtu mužů středního věku, kteří se právě na kole rozhodli dohnat mládí. A ačkoliv zrovna vizuální atraktivitou mnozí pánové supící na svých vymazlených bicyklech do kopce ve vypasovaných outfitech neohromí, nejsou minimálně takovou ekologickou zátěží, jako ti, kteří se přibývající léta snaží kompenzovat nákupem aut s burácejícími motory. Není však divu, že mezi mamily se utvořil i určitý „mamildom“, což rozhodně nic moc lichotivého není. Vlastně se jedná právě o mamily, jejichž jediným cílem je pořizovat si drahé nejnovější modely kol a také další výbavu, to vše s jediným cílem – vypadat jednoduše nejlépe ze všech (a ideálně mít ze zmiňovaných uhlíkových vláken nejen kolo, ale i veškeré další propriety, které tak budou mj. o pár gramů lehčí, na rozdíl od mužů, kteří na oněch super-lehkých kolech sedí). A právě s touto praxí je psychology spojováno i již zmiňované řešení krize středního věku.

Zdroj: Giphy

Nikdy ale není nic tak černobílé. Nejenže narůstající počty mamilů v důsledku znamenají, že více mužů začíná projevovat zájem o svou kondici, ale i mezi mamily je možné naleznout muže, kterým jízda kole prostě a jednoduše otevřela nové obzory (a to aniž by je zároveň zruinovala). Příslušnost k „mamilům“ totiž není jen o outfitu, ale také o mentalitě a životním stylu. Toho, že onen lycrovy úbor není zrovna reprezentativní, si je přitom většina mamilů vědoma. Ostatně, aby člověk v lycře vypadal dobře, měl by mít na těle minimum tuku (přitom co se týká mužů ve středním věku, jejich tuková hladina je nezřídka srovnatelná s tukovou hladinou zmrzlinového poháru s extra šlehačkou). Ovšem právě snaha šlápnout do pedálů souvisí i s hledáním nové kondice (a vlastně i psychické pohody) namísto nekontrolovatelného přibírání na váze. A je pravda, že se jedná o způsob poměrně efektivní a zdravý (např. na rozdíl od běhání), který navíc minimalizuje riziko vzniku různých onemocnění srdce. Vedle toho lze jízdou na kole spálit taky docela hodně kalorií.

Zdroj: Giphy

Mamil: nejen povrchní trend

I když se jízda na kole, která se vzhledem k okatě investovaným finančním prostředkům do cyklo-výbavy (a že to není nic zrovna levného, asi není třeba příliš zdůrazňovat) může jevit jako poměrně povrchní, nelze opomíjet ani její hlubší rozměry. Přesně to zachycuje mj. i dokumentární film, který se zaměřuje na skupiny „novopečených sportovců“ středního věku napříč světem, a to bez ohledu na jakékoliv další charakteristiky, včetně sexuální orientace. Přibývající léta totiž trápí všechny muže stejně. Podle komentátora Tour de France, nejslavnějšího cyklo závodu světa, však mnozí mamilové díky novému zájmu naleznou také zcela nový smysl života. „Často se jedná o muže, kteří ve středním věku zjistili, že zanedbávali sami sebe a potřebují naleznout nový směr. To, že se stali mamily, jim dalo nový způsob, jak si užívat života, ale také poskytlo nové výzvy a přátelství,“ shrnul.

Dokončil jen základní školu, přesto svými nápady zaujal i v USA. Mladý Ind vymyslel, jak se zbavit škodlivin v ovzduší a ještě je využít29. 9. 2021

A vlastně i sami mamilové popisují, že jízda na kole jim nastavila nový úhel pohledu na život a kondici. „Když jedu na kole, vyčistím si hlavu, přehodnotím pracovní problémy, vše, co mě trápí. Je to skvělý způsob meditace,“ upřesňuje jeden z nich. Někteří mamilové se navíc rozhodli jízdou na kole vypořádat nejen s každodenními stresy a trápením, s tím, že jim „stáří jde po krku“, ale prostřednictvím cyklo-závodů vybírají i peníze např. na pomoc onkologickým pacientům nebo těm, kdo se potýkají s depresemi (mimochodem, těm lze právě pravidelnou jízdou na kole také předcházet, nejenže si muži jízdou na čerstvém vzduchu vyčistí hlavu, ale jejich tělo začne také vyplavovat endorfiny, hormony štěstí) apod. Ve výsledku si tak mamilové víc než co jiného zaslouží uznání a obdiv. Ačkoliv v nezřídka velmi směšných vypasovaných outfitech (třeba i z té lycry) nemusí na první pohled vypadat úplně ideálně, mamilové vlastně jen ukazují, že není důvod na život rezignovat jen proto, že jejich věk (a příp. i váha) dosáhl/y k určitému číslu…