„Baví mě přesahy mimo módu,“ říká návrhář Jan Černý, který představuje novou kolekci

Oblečení od designéra Jana Černého se pro mladou generaci stalo ikonickým. Bleachované mikiny s kapucí, bomber, crewneck mikiny, ale i kalhoty, to vše najdete v nové kolekci svérázného a úspěšného mladého návrháře.

„Je potřeba tvrdě pracovat a stoprocentně jít do všeho, co chci, aby se v životě povedlo,“ říká návrhář Jan Černý a dokonale tím vystihuje svůj přístup k módě i důvod, proč se už jako student dokázal prosadit. Poradil si i s pandemickou situací, kdy oblečení na minulou sezónu představil při venkovní show, a aktuálně místo tradiční kolekce představuje speciální kapsulovou.

Základní kusy šatníku

„Zvolil jsem neutrální, spíše tmavé barvy, jako je šedá, černá a kamenné odstíny, aby kousky byly nadčasové. Celá kolekce je vytvořená víc na nošení než na show,“ vysvětluje. Zároveň si touto kolekcí i tak trochu splnil sen: „Vždy jsem chtěl udělat trochu jednodušší kousky, ale do mých přehlídek nikdy nezapadly, a tak jsem nápad pravidelně odkládal.“

V kapsulové kolekci proto nechybí jeho tradiční bleachované mikiny s kapucí, bomber, jednoduché crewneck mikiny či svetry jen s logem, ale také zlatá vesta a kalhoty. Je to mix vytvářející základní kusy šatníku. „Navrhuji pánskou módu spíš pro mladší publikum, ale nosí ho vlastně všichni, holky i kluci,“ popisuje, jací zákazníci si k němu i teď chodí objednávat kousky z již uvedené kolekce.

Do budoucna by se však chtěl věnovat i práci, která tak úplně nesouvisí s módou. „Čím dál více mě baví i přesahy mimo tento obor a jedním z nich je třeba můj nový vůz Lexus UX, který je celý potištěným mým Rorschachovým printem,“ říká Jan o svém černo-modrém Lexusu UX s ekologickým hybridním pohonem. „Když na ulici projedu kolem party mladých lidí, vždycky se otočí. Na přechodu mi mávají,“ směje se návrhář, který svůj vůz nechal potisknout vlastnoručně navrhnutým vzorem.

Lokální výroba i materiály

A jak vlastně probíhá tvůrčí proces módy Jana Černého? „Inspirace přijde vždy a všude. Není to tak, že bych se teď přepnul a šel hledat inspiraci. Stačí mít oči otevřené a potom ty věci přichází samy. Při mojí práci pak také hraje velkou roli hudba. Ať už při navrhování a kreativních procesech, tak i při exekuci, jako je šití a tvorba v ateliéru, vždy něco zní a hraje. Je to jak inspirace jako taková, tak součást celého výrobního procesu.“

Při své práci pak zároveň dbá na udržitelnost. Nejen proto, že je to teď v módě a designu obrovské téma, ale má k tomu i další důvody. „Vzpomínám si, že jako student jsem to určitě neřešil tolik jako teď. Pro mě je to hlavně o lokálnosti výroby, lokálnosti materiálů a o tom, že produkty vyrábím jen v několika kusech. Jsou to malé série, které se vždy prodají a nevzniká tam žádný odpad a zboží necestuje přes půl světa,“ uzavírá Jan Černý.

Zdroj: Jan Witek