Mercedes-Benz EQA. Nový člen elektrické rodiny Mercedesů přináší několik překvapení

K elektrifikaci v automobilové dopravě dochází neuvěřitelným tempem. Téměř všechny značky postupně představují nové a nové elektrifikované modely a nejinak je tomu i u Mercedesu, který kromě plug-in hybridních vozů představil už celkem tři „čisté“ elektromobily. Jedním z nich je novinka Mercedes-Benz EQA.

Ze všeho nejdřív se Mercedes v rámci elektrifikace vydal do vod SUV a v roce 2019 představil futuristický model EQC (testovali jsme zde). Pod křídly německé prémiové automobilky nyní vzniká i luxusní sedan EQS, tedy elektrická obdoba modelu S, ale v rodině elektrických vozů nechybí ani kompaktní SUV model EQA, který kráčí ve šlépějích úspěšného crossoveru GLA, tedy jednoho z nejprodávanějších Mercedesů vůbec. Naváže elektromobil EQA na podobný úspěch svého bratra?

Progresivní design a intuitivní ovládání

Mercedes-Benz EQA je první zcela elektricky poháněný Mercedes v kompaktním segmentu pro každodenní provoz s dlouhým dojezdem, který nabízí vynikající kompromis mezi výkonností a náklady. Dynamické tvary karoserie SUV signalizují mimořádné potěšení z jízdy. Jak už bylo zmíněno, jedná se o blízkého příbuzného modelu GLA a je tedy možné říct, že přebírá všechny skvělé vlastnosti tohoto vozidla, které kombinuje s hospodárným elektrickým pohonem.

Nelze si nevšimnout typického designu přídě, které dominuje maska chladiče ve stylu černého panelu s centrální hvězdou. Dalším výrazným stylovým prvkem ze světa elektromobilů Mercedes-EQ je pás světel vpředu a vzadu, která zajišťují snadnou rozpoznatelnost vozu ve dne i v noci a dodávají mu špetku velmi přitažlivého futurismu.

Kouzelný interiér

Interiér modelu EQA se vyznačuje mnoha odkazy na jeho elektrický charakter. V závislosti na výbavové linii mezi ně patří zespodu osvětlené ozdobné obložení, ale i ozdobné prvky v odstínu růžového zlata na výdeších ventilační soustavy, sedadlech a klíčku od vozidla.

Chytrý navigační systém dokáže dynamicky reagovat na různé změny, například v dopravní situaci nebo jízdním stylu řidiče
Foto: Mercedes-Benz

Speciální model Edition 1 má navíc sedadla čalouněná perforovanou kůží. Skrz ni prosvítá tkanina v typickém modrém odstínu značky Mercedes-EQ, Pure blue. Přístroje se specifickými ukazateli pro elektromobily navazují na barevný koncept s ozdobnými prvky v odstínech růžového zlata a modré. Na multimediálním displeji lze v sekci Mercedes-EQ zobrazovat informace o možnostech nabíjení, spotřebě elektrické energie a jejích tocích.

Navigační systém s „elektrickou inteligencí“ při výpočtu nejrychlejší trasy zohledňuje i doby nabíjení. Řidič se tak nemusí s plánováním trasy vůbec stresovat. Na základě nepřetržitých simulací dojezdu se počítá s potřebnými zastávkami pro nabíjení i s mnoha dalšími faktory, například s topografií a počasím. Systém dokáže dynamicky reagovat na různé změny, například v dopravní situaci nebo v jízdním stylu řidiče. Prakticky se vám tak nemůže stát, že někde zůstanete viset bez „šťávy“.

„Lidská hodnota se neodvíjí od sexuální orientace, ale od úplně jiných kvalit,“ říká slovenská prezidentka Zuzana Čaputová k podpoře LGBTQ+ komunity26. 7. 2021

Dostatečný výkon, zajímavý dojezd a hospodárná jízda

EQA vstupuje na trh ve verzi EQA 250 s nejvyšším výkonem 140 kW a dojezdem (podle metodiky EU) až 486 kilometrů. Kombinovaná spotřeba elektrické energie modelu EQA 250 je 15,7 kWh/100 km a rozhodně žádným překvapením není, že kombinované emise CO2 jsou na nule.

V přípravě jsou i další verze, mimo jiné ta s dojezdem více než 500 kilometrů (podle metodiky WLTP) či atletičtější varianta s elektrickým pohonem všech kol eATS a výkony za hranicí 200 kW. Značka Mercedes-Benz se vydala trochu jiným směrem a spatřuje klíč k dlouhým dojezdům nikoli ve stále větších sadách akumulátorů, nýbrž v důsledném zvyšování hospodárnosti všech komponentů vozidla. Řeč je například o vyladěné aerodynamice, díky níž je odpor vzduchu co nejmenší.

Bohatá standardní výbava je lákadlem

Standardní výbava modelu EQA zahrnuje mimo jiné vysokovýkonné světlomety LED s asistentem adaptivních dálkových světel, zadní výklopné víko EASY-PACK s elektrickým ovládáním pro otevírání a zavírání, 18palcová kola z lehké slitiny, dekorační osvětlení s výběrem 64 barev, dvojitý držák pro nápoje, komfortní sedadla s bederní opěrkou nastavitelnou ve čtyřech směrech, zadní kameru pro lepší výhled a komfort při manévrování nebo kůží obšitý sportovní multifunkční volant. Standardně se dodává také informační a zábavní systém MBUX (Mercedes-Benz User Experience) s intuitivním ovládáním a navigační systém s elektrickou inteligencí. Zákazníci si mohou nový model navíc individualizovat dvěma výbavovými liniemi Electric Art a AMG Line, jakož i paketem Night. Jednotlivé linie a pakety přináší kromě užitečných funkcí i několik designových střípků, jež z vozidla činí hotový unikát.

Charakteristický LED pás světel na zadní části vozu
Foto: Mercedes-Benz

Elektricky poháněné kompaktní SUV EQA je u evropských prodejců k dispozici od jara 2021. Od minulého týdne jsou navíc otevřeny všechny autosalony a vy tak můžete zavítat do jednoho z těch mercedesáckých a elektrizující novinku EQA si prohlédnout živě. Cena této designovky s trojcípou hvězdou na čele začíná na 1 275 340 Kč, což sice není malá částka, ale vzpomeňte si na předchozí odstavec, kde jsme hovořili o bohaté standardní výbavě.

Zdroj: Jan Witek, Mercedes-Benz