Mercedes-Benz EQA. Nový člen elektrické rodiny Mercedesů přináší několik překvapení

K elektrifikaci v automobilové dopravě dochází neuvěřitelným tempem. Téměř všechny značky postupně představují nové a nové elektrifikované modely a nejinak je tomu i u Mercedesu, který kromě plug-in hybridních vozů představil už celkem tři „čisté“ elektromobily. Jedním z nich je novinka Mercedes-Benz EQA.

Ze všeho nejdřív se Mercedes v rámci elektrifikace vydal do vod SUV a v roce 2019 představil futuristický model EQC (testovali jsme zde). Pod křídly německé prémiové automobilky nyní vzniká i luxusní sedan EQS, tedy elektrická obdoba modelu S, ale v rodině elektrických vozů nechybí ani kompaktní SUV model EQA, který kráčí ve šlépějích úspěšného crossoveru GLA, tedy jednoho z nejprodávanějších Mercedesů vůbec. Naváže elektromobil EQA na podobný úspěch svého bratra?

Progresivní design a intuitivní ovládání

Mercedes-Benz EQA je první zcela elektricky poháněný Mercedes v kompaktním segmentu pro každodenní provoz s dlouhým dojezdem, který nabízí vynikající kompromis mezi výkonností a náklady. Dynamické tvary karoserie SUV signalizují mimořádné potěšení z jízdy. Jak už bylo zmíněno, jedná se o blízkého příbuzného modelu GLA a je tedy možné říct, že přebírá všechny skvělé vlastnosti tohoto vozidla, které kombinuje s hospodárným elektrickým pohonem.

Nelze si nevšimnout typického designu přídě, které dominuje maska chladiče ve stylu černého panelu s centrální hvězdou. Dalším výrazným stylovým prvkem ze světa elektromobilů Mercedes-EQ je pás světel vpředu a vzadu, která zajišťují snadnou rozpoznatelnost vozu ve dne i v noci a dodávají mu špetku velmi přitažlivého futurismu.

Kouzelný interiér

Interiér modelu EQA se vyznačuje mnoha odkazy na jeho elektrický charakter. V závislosti na výbavové linii mezi ně patří zespodu osvětlené ozdobné obložení, ale i ozdobné prvky v odstínu růžového zlata na výdeších ventilační soustavy, sedadlech a klíčku od vozidla.

Chytrý navigační systém dokáže dynamicky reagovat na různé změny, například v dopravní situaci nebo jízdním stylu řidiče
Foto: Mercedes-Benz

Speciální model Edition 1 má navíc sedadla čalouněná perforovanou kůží. Skrz ni prosvítá tkanina v typickém modrém odstínu značky Mercedes-EQ, Pure blue. Přístroje se specifickými ukazateli pro elektromobily navazují na barevný koncept s ozdobnými prvky v odstínech růžového zlata a modré. Na multimediálním displeji lze v sekci Mercedes-EQ zobrazovat informace o možnostech nabíjení, spotřebě elektrické energie a jejích tocích.

Navigační systém s „elektrickou inteligencí“ při výpočtu nejrychlejší trasy zohledňuje i doby nabíjení. Řidič se tak nemusí s plánováním trasy vůbec stresovat. Na základě nepřetržitých simulací dojezdu se počítá s potřebnými zastávkami pro nabíjení i s mnoha dalšími faktory, například s topografií a počasím. Systém dokáže dynamicky reagovat na různé změny, například v dopravní situaci nebo v jízdním stylu řidiče. Prakticky se vám tak nemůže stát, že někde zůstanete viset bez „šťávy“.

Dejv Kastl: „Přijde mi, že většina kluků hledá jen krátkodobý románek“13. 4. 2021

Dostatečný výkon, zajímavý dojezd a hospodárná jízda

EQA vstupuje na trh ve verzi EQA 250 s nejvyšším výkonem 140 kW a dojezdem (podle metodiky EU) až 486 kilometrů. Kombinovaná spotřeba elektrické energie modelu EQA 250 je 15,7 kWh/100 km a rozhodně žádným překvapením není, že kombinované emise CO2 jsou na nule.

V přípravě jsou i další verze, mimo jiné ta s dojezdem více než 500 kilometrů (podle metodiky WLTP) či atletičtější varianta s elektrickým pohonem všech kol eATS a výkony za hranicí 200 kW. Značka Mercedes-Benz se vydala trochu jiným směrem a spatřuje klíč k dlouhým dojezdům nikoli ve stále větších sadách akumulátorů, nýbrž v důsledném zvyšování hospodárnosti všech komponentů vozidla. Řeč je například o vyladěné aerodynamice, díky níž je odpor vzduchu co nejmenší.

Bohatá standardní výbava je lákadlem

Standardní výbava modelu EQA zahrnuje mimo jiné vysokovýkonné světlomety LED s asistentem adaptivních dálkových světel, zadní výklopné víko EASY-PACK s elektrickým ovládáním pro otevírání a zavírání, 18palcová kola z lehké slitiny, dekorační osvětlení s výběrem 64 barev, dvojitý držák pro nápoje, komfortní sedadla s bederní opěrkou nastavitelnou ve čtyřech směrech, zadní kameru pro lepší výhled a komfort při manévrování nebo kůží obšitý sportovní multifunkční volant. Standardně se dodává také informační a zábavní systém MBUX (Mercedes-Benz User Experience) s intuitivním ovládáním a navigační systém s elektrickou inteligencí. Zákazníci si mohou nový model navíc individualizovat dvěma výbavovými liniemi Electric Art a AMG Line, jakož i paketem Night. Jednotlivé linie a pakety přináší kromě užitečných funkcí i několik designových střípků, jež z vozidla činí hotový unikát.

Charakteristický LED pás světel na zadní části vozu
Foto: Mercedes-Benz

Elektricky poháněné kompaktní SUV EQA je u evropských prodejců k dispozici od jara 2021. Od minulého týdne jsou navíc otevřeny všechny autosalony a vy tak můžete zavítat do jednoho z těch mercedesáckých a elektrizující novinku EQA si prohlédnout živě. Cena této designovky s trojcípou hvězdou na čele začíná na 1 275 340 Kč, což sice není malá částka, ale vzpomeňte si na předchozí odstavec, kde jsme hovořili o bohaté standardní výbavě.

Zdroj: Jan Witek, Mercedes-Benz