Stylový a inteligentní vůz můžete pořídit již za pár set tisíc. Jaký vůz nás v redakci zaujal?

Všechny automobilové značky každým rokem do světa chrlí několik nových a inovovaných modelů. Zákazníci se pak rozhodují podle preferencí, ale dost často je hlavním limitem jejich rozpočet. Na tom je pozitivní fakt, že i dnešní dostupné vozy, jejichž cena se řádově pohybuje ve stovkách tisíc korun, nabídnou technologie, vymoženosti a design, o kterém se nám dříve mohlo jen zdát.

Jízdní asistenti, senzory a čidla, díky kterým pohodlně zaparkujete na jakémkoliv parkovacím místě a masážní funkce sedadel, jenž vás skvěle doprovodí a uvolní během vzdálenějších cest. Tyto a mnohé další vymoženosti byly dříve doménou především prémiových vozů, jejichž cenovka se pohybovala v řádech několika milionů korun. Časy se mění, technologie jdou kupředu a všechny tyto vymoženosti jsou k dispozici i u mnohem dostupnějších automobilů.

„Šelmička“, která zaujme na první pohled

Jedním z takových aut, které nás v redakci zaujalo, je Ford Puma. Automobil, jehož cenovka začíná na 454 900 Kč (výbavový stupeň Titanium se zvýhodněnou nabídkou). I přes tuto příznivou cenu má co nabídnout. V rámci zvýhodněné nabídky navíc můžete získat levněji výbavu v podobě vyhřívaného čelního skla, předních sedadel a volantu, automatickou klimatizaci, stěrače s dešťovým senzorem či bezdrátové nabíjení mobilních telefonů.

Celý vůz za cenu příplatkové výbavy

V předchozím odstavci byla řeč o základním výbavovém stupni, ale když se v porovnání s ním podíváme na ten nejvyšší, který má název ST-Line Vignale, cena trochu vzroste na 574 900 Kč.

V nejvyšším výbavovém stupni pak máte k dispozici například prémiový audiosystém B&O s 10 reproduktory včetně subwooferu, digitální přístrojový štít, konfigurovatelnou 3D grafiku palubního počítače, systém KeyFree – vstup do vozu bez použití klíče, přední LED světlomety a LED dálková a odbočovací světla, přední a zadní parkovací senzory, vyhřívaná přední sedadla s nastavitelnou masážní bederní opěrkou, ozdobné stříbrné lišty prahů předních dveří a exteriérovou sadu Vignale, která zahrnuje chromovanou linii kolem horní mřížky chladiče s unikátní maskou chladiče Vignale, ozdobné chromované lišty bočních prahů dveří, chromované lišty u spodní linie bočních oken, unikátní přední a zadní nárazníky Vignale, lakované spodní části vozu a mnoho dalšího.

Přední LED světlomety Fordu Puma se vyznačují přesným a jasným světelným paprskem. Zahrnují také jedinečná, charakteristická LED světla denního svícení a LED odbočovací světla. Mlhová světla vám pomohou osvětlit vnitřek zatáčky, když otočíte volantem o více než 30 stupňů
Foto: se souhlasem Ford

Všestranný vůz pro každou cestu

Možná si někteří z vás říkáte, že ve stejné kategorii vozů je takových modelů vícero, ale v redakci se nám líbí především všestrannost modelu Puma. Z jedné strany totiž vůz nabídne zajímavý design, který potěší oko i náročnějšího jedince, z těch dalších zase bezpečnost a pohodlnost, kterou zajišťuje například adaptivní tempomat, systém hlídání mrtvého úhlu, asistent vyhýbacího manévru, který omezuje riziko srážky s jiným vozem či systém rozpoznávání dopravních značek. Všechny tyto funkce hlídají cestu před vámi a upozorní vás na hrozící nebezpečí.

Nový íránský konzervativní prezident ničí naděje LGBT komunity na zlepšení její situace18. 8. 2021

S pohodlností a bezpečností souvisí i parkování. Nejen, že je často problém najít místo v přeplněné ulici, daleko složitější je pro mnohé lidi manévrovat s vozidlem tak, aby na nalezené místo zaparkovali. Patníky, kola, nízké zídky, zadní parkovací kamera Fordu Puma ukáže na obrazovce integrované ve středovém panelu vše, co je za vámi. Kromě toho, že vám odhalí věci, které se jinak dají snadno přehlédnout, usnadní vám parkování také zobrazením virtuálních čar, které vás bezpečně navedou i do toho nejmenšího prostoru. Parkování však můžete nechat i zcela na šelmičce, protože může být vybavena aktivním parkovacím asistentem. Po aktivaci systém vyhledá vhodné parkovací místo a automaticky vás do něj navede. Také za vás může z parkovacího místa vyjet a vy mezitím pouze ovládáte plyn, brzdy a řazení.

No a na konec musíme pochválit praktičnost vozu. Ve své kategorii totiž nabízí největší objem zavazadlového prostoru a to bez jakéhokoliv kompromisu či úbytku prostoru zadních sedadel. Celkový objem kufru je 456 litrů a najdete v něm integrovaný systém MegaBox o objemu 81 litrů, který dokáže pojmout předměty až 115 cm vysoké a obsahuje vnitřní nepromokavou část s vypouštěcí zátkou, díky čemuž je prostor omyvatelný.

Pro ty, kteří chtějí být o krok napřed

Představili jsme vám dostupnou a bohatou výbavu vozu, ale samozřejmě nesmíme zapomenout taktéž na motorizaci. Pokud vás zajímá, jak to na naší planetě bude vypadat za pár let, určitě pro vás bude potěšením, že se značka Ford rozhodla přijít s novou érou hybridních elektrických automobilů šetrnějších k životnímu prostředí. Ford Puma na tento trend reaguje nabídkou mild-hybridní varianty. Motory Fordu Puma nabízejí výběr z konvenčního benzínového motoru EcoBoost a jeho na budoucnost připravené varianty mild-hybrid, která poskytuje vynikající výkon a impozantní spotřebu paliva i výrazně nižší emise CO2.

Uvnitř najdete také široké zastoupení chytrých funkcí a inovativních technologií v podobě 12,3" digitálního přístrojového štítu a pokročilého 8" dotykového displeje systému SYNC 3
Foto: se souhlasem Ford

Závěrem

Tato „fordovská šelmička“ nás zaujala na první pohled, ale o to víc, když jsme zjistili, co vše ukrývá pod kapotou a za jakou výslednou cenu se nabízí. Chcete se o tomto automobilu dozvědět více informací? Zavítejte do galerie, kde jsou podrobně popsány jednotlivé výbavové prvky a vymoženosti. Pokud byste si chtěli vůz vyzkoušet naživo, není nic lepšího než navštívit některého z autorizovaných prodejců vozů Ford, kteří již v pondělí 10.5. konečně opět otevírají své brány.

Zdroj: Ford