„Instantní“ vzpomínky na počkání – kapesní fotoaparát snímky nejen pořídí, ale během 90 vteřin i vytiskne

Instantní kávu zná určitě každý – jelikož je připravená prakticky během okamžiku, mnozí si ji zamilovali. A podobně „instantně“ lze získat i fotky, během pár chvil, ve skvělé kvalitě, a to díky nejmodernějšímu fotoaparátu instax mini 40, který se pohodlně vejde i do kapsy…

Pořizování fotografií prošlo v posledních desetiletích řadou turbulentních změn. Není to tak dávno, kdy nadšenci, kteří toužili alespoň po černobílých snímcích, měnili své koupelny v temné komory a trávili hodiny s rukama ponořenýma ve vývojce. Radikální obrat ale znamenala fotografie digitální, která se v barevné obrázky ze změti nul a jedniček proměňovala úplně sama. Někteří si ale možná vzpomenou na trend, který se objevil v mezidobí – tedy speciální fotoaparáty, které dokázaly záhy po stisku spouště fotku i vytisknout. A přesně k tomuto způsobu pořizování „instantních vzpomínek“ se vrací i kapesní fotoaparát instax mini 40 z produkce společnosti FUJIFILM. Ta jeho první model uvedla na trh již v roce 1998 a od té doby si fotoaparáty instax v mnoha dalších verzích získaly miliony příznivců po celém světě.

„Chceme-li něco změnit, nemůžeme čekat, až to udělají ostatní,“ popisuje přístup k začleňování LGBT zaměstnanců ředitel společnosti SEAT2. 8. 2021

Dnes – pokud chce člověk rychle zachytit nějaký okamžik – obvykle bere do ruky mobilní telefon. Snímky pak nejčastěji skončí v paměti zařízení (nikoliv ale v paměti těch, kdo je pořizovali, či jsou na nich vyobrazeni). Jednoduše řečeno, není nad klasickou fotografii na fotopapíře. A přesně v tu chvíli vstupuje na scénu instax mini 40. Fotoaparát dokáže během pouhých 90 vteřin pořízenou fotku vytisknout, a jelikož spolu s ním na trh míří také nový typ filmu instax CONTACT SHEET, ten zajistí, že výsledné snímky budou stejně stylové jako fotoaparát sám. Svým designem se totiž „vrací ke kořenům“ a podobá se modelům klasickým, analogovým.

Ovšem zatímco design se hlásí ke stylu retro, funkce, které fotoaparát nabízí, rozhodně nijak „retro“ nejsou. Kromě toho, že instax mini 40 disponuje (stejně jako jeho předchůdce, instax mini 11) oblíbenou funkcí automatického nastavení scény, díky čemuž je pořízení kvalitních fotek prakticky za jakýchkoliv světelných podmínek opravdu hračka, nabízí i režim selfie. Ten umožňuje pořizování detailních snímků ze vzdálenosti 30-50 cm – a to, co přesně je v záběru, je dokonce možné kontrolovat pomocí praktického zrcátka umístěného na přední straně vedle objektivu. Jelikož povrch fotoaparátu je vyhotoven z prémiového materiálu s texturou, držení přístroje je velmi komfortní, nemluvě o tom, že sofistikované černo-stříbrné provedení zaujme na první pohled.

Protože instax mini 40 je fotoaparát, který byste měli mít vždy po ruce a připravený „k akci“, odpovídá tomu nejen jeho velikost, ale také výkon. Dvě AA baterie dodají fotoaparátu energii na tisk cca 100 fotografií (o rozměrech 62 x 46 mm), přičemž přístroj se kvůli zabránění zbytečnému vybíjení sám po 5 minutách nečinnosti vypne.

Když se láska ocitne v troskách aneb Poznejte zajímavý příběh islandské spisovatelky na vlastní kůži3. 8. 2021

Ať už tedy (snad brzy…) zamíříte na večírek, do přírody, na výlet nebo na návštěvu za rodinou či přáteli, instax mini 40 je rozhodně skvělým parťákem, kterého byste neměli zapomenout doma. Díky němu totiž budete moci snadno a rychle zachytit všechny báječné okamžiky, o fotky se podělit s blízkými a uchovat si tak i vzpomínky na společně strávené chvíle.

Fotoaparát instax mini je již na českém trhu dostupný, a to za  2 499 Kč. Zakoupit jej lze např. zde. Kromě fotoaparátu je možné pořídit si na něj také praktické stylové pouzdro s popruhem na rameno.