Zlato je druhou nejpopulárnější investicí. Už jste do něj také investovali?

Míru touhy po zlatě nejen ve fyzické podobě ovlivňuje celá řada aspektů a odpověď, zda rekordní zájem z loňského roku potrvá, by určitě chtěli znát všichni obchodníci s drahými kovy, makléři a mincovny. To, co „udělalo“ loni zlato, je bezprecedentní. Trend je rostoucí, ale… jakou hranici směle vyslovit? Dvojnásobek? Každopádně jeho cena, byť může krátkodobě zakolísat, už nikdy nebude razantně klesat.

Vyvstává otázka: kolik ze svých úspor by měl člověk investovat do žlutého kovu? Zaplašte myšlenku, že správnou volbou jsou zlaté šperky. Má-li být investice dobře likvidní, nebyla by návštěva klenotnictví správnou volbou. A kolik peněz vlastně do zlata uložit? Až pětina úspor by měla být uložena ve zlatě, tedy cihlách, slitcích a mincích. To je rada ekonomů a odborníků, jak své finance rozložit a zajistit sebe a svou rodinu do budoucna.

Proč raději střádat zlaté mince

„Mince mají svou zlatou hodnotu a ještě k tomu nadstavbu v podobě uměleckého zpracování,“ říká Lenka Klimentová, mluvčí České mincovny. Velmi dobře se dá podle emisního plánu rozvrhnout, do čeho konkrétně chcete investovat a zvolit si třeba i tematický cyklus. „V případě potřeby lze pak mince snadněji a především jednotlivě prodat,“ dodává Klimentová. A zlaté mince mají ještě jednu výhodu – jako investiční komodita nejsou zatíženy DPH. Rovněž při vyvážení mince do zahraničí vyvážíte peníze a není třeba je do určité výše deklarovat.

S pravidelností nejdál dojdete

Pokud se člověk rozhodne investovat část svých peněz do drahých kovů, je dobré si nákup plánovat a nereagovat ukvapeně a impulzivně pod vidinou rychlého zisku, když je zlato krátkodobě dole. Zlato totiž není rychloobrátková komodita.

Dobrým řešením je například Zlaté spoření s Českou mincovnou. Vyberete si produkty, do kterých chcete investovat, zvolíte si výši pravidelných úložek a máte přesně stanoven svůj cíl. „Na jednu nezanedbatelnou výhodu si dovolím zvlášť upozornit. Zlaté mince, které si prostřednictvím tohoto spoření u nás zakoupíte, vám zdarma uložíme v našich sejfech,“ doplňuje šéf marketingu České mincovny Jaroslav Černý s tím, že se na svůj poklad můžete kdykoliv přijet podívat a potěšit se tím, jak utěšeně váš kapitál roste.

Zdroj: Jan Witek, Česká mincovna