Šílené trendy ve zkrášlování čtyřnohých mazlíčků: barvení srsti, vyholování ornamentů, ozdobné tetování. Co na to Češi?

Nehol psa proti srsti, říká majitelka psího salonu a veterinární technička Adéla Trepáková. Stříhání psů bere jako kreativní umění a své fence trpasličího špice Ďolce se nebojí dát na ocásek červený přeliv. Čeští pejskaři se však zatím novým trendům střihové a kosmetické úpravy psů spíš brání a považují je za týrání. Ale nezasloužil by si váš chlupáč pěknou frizúru nebo aspoň perličkovou koupel?

Jaké jsou současné trendy ve zkrášlování psů?

Trendů je spousta, přicházejí k nám z Asie a z Ameriky. Tam existují i televizní show, jejichž účastníci soutěží ve vytváření kreativních střihů. Třeba pudlovi vystříhají ze srsti barevné motýly. To já osobně považuji za těžký úlet. Nicméně třeba barvení srsti mi připadá přijatelné – pokud tedy pes neskončí celý červený. Nemám nic proti obarvení ocásku, protože vím, že to psa neobtěžuje.

Dalším trendem je vyholování ornamentů krátkosrstým psům. To ale není úplně dobré pro dorůstání srsti. Pro mě jsou nejpřijatelnější módou asijské styly střihu jorkšírů, kdy se jim ostříhá hlavička, ouška do špičata a pod nimi dlouhé chloupky. Různých trendy střihů už je spousta.

V Americe jsem viděla i tetování, což už podle mě hraničí s týráním. Kůže na to není připravená a pes to nepodstupuje dobrovolně.

Jak na červený ocásek vaší Ďolky reagují lidi na ulici?

Na ulici mě překvapilo, jak jsou z toho všichni nadšení. Na Instagramu se mi objevily i negativní komentáře, že je to ubližování psům. Ale když jsem si tam dělala anketu mezi fanoušky, 85 % odpovědělo, že jim to přijde v pohodě.

Češi obecně nejsou vůči těmto novinkám otevření. Všechno jim připadá jako týrání. Přitom neberou za týrání to, že jejich pes roky neviděl kartáč. Já radši svému psovi obarvím ocásek, ale bude mít správně vyčesanou srst a nebude chodit s dlouhými drápy a dready.

Přicházejí k vám do salonu lidé svoje pejsky jen načančat, anebo to berou jako péči o zdraví psa?

Je to půl na půl. Někteří lidé si vyberou můj salon, protože se jim líbí moje střihy. Ale půlku zákazníků mám proto, že u psa řeší dermatologické problémy. Lidé se začínají o tento typ služeb stále víc zajímat z hlediska zdravotního stavu.

Mezi mými klienty jsou i cizinci a ti mají střihy naučené zas trochu jinak. Kolikrát přijdou lidé se psem ostříhaným v Americe a já nemůžu věřit, co mu to tam proboha udělali. Člověk by si řekl, že v USA budou na vysoké úrovni, ale v psích salonech tam nejsou žádní perfekcionisté. Někdy pak klienti chtějí, abych jejich psa ostříhala stejně – například u knírače vyholit záda, nejlíp ještě proti srsti, a jinak ho nechat chlupatého. Což je pro mě něco strašného.  

Vína z malých rodinných vinařství jsou unikátní a pokaždé jiná. Poradíme vám, jak se k těmto klenotům dostat29. 4. 2021

Má každý střihač svůj rozeznatelný styl?

Rozhodně. Ale velmi záleží na tom, jaké má vzory a jakou cestou chce jít. U nás je spousta střihačů, kteří nemají inspiraci ani vášeň. Mně ale přijde hrozná škoda dělat to bez nadšení. Protože stříhání je sochařina, je to kreativní umění. Bohužel většina střihačů u nás to má jako přivýdělek, psa halabala ostříhají a vezmou si za to pár korun. I když v poslední době se to i u nás zlepšuje.  

Stříhají se jen malá plemena tzv. do kabelky, nebo všichni psi?

Každé plemeno má svůj standard. Řekla bych, že asi 80 % nejrozšířenějších plemen psů se nějakým způsobem upravuje. I krátkosrstá plemena by se měla upravovat, i když tam nejde o střih, ale o prevenci kožních onemocnění a přílišného línání důkladným vyčesáváním.

Ale stříhají se i velcí psi, třeba setři. Spousta pracovních psů je hrubosrstých. Ti se trimují (trimování = vyčesávání mrtvé srsti, pozn. red.), aby měl kožich správnou barvu a aby v něm byly tzv. drátky – to znamená, aby pes neměl jemnou srst, do které se můžou zaplést větvičky s trním a psa poranit. Dnes je moderní, že si lidé pořizují větší plemena a docházejí s nimi do salonu, protože sami doma péči o srst nezvládají.

S únavou, špatnou náladou i tělesnou kondicí pomůže posílení tzv. trifecta energie. Co obnáší a proč je pro ni klíčové dění ve střevech?17. 6. 2021

Na Instagramu jsem četla vaše námitky proti holení srsti strojkem. V čem je problém?

Není špatně stříhat strojkem, spíš jde o to, jakým způsobem se to provádí. Holicí strojek v salonech používáme, protože v dnešní době jsou psi miláčci, které máme doma, a lidé se snaží zbavit jejich chlupů. Ačkoli si pořizují chlupatého tvora, pak je začne obtěžovat, když jim začne padat srst, a proto se ji snaží co nejvíc zkracovat.

Pokud je určité plemeno stříhané po srsti holicím strojkem a používáte nástavec, který nechává nějaké 3 mm, tak je vše v pořádku. Bohužel některé salony holí krátkosrsté psy strojkem až úplně na kůži a ještě k tomu proti srsti. To vede k tomu, že se folikuly, z nichž chlup vyrůstá, začnou lámat. Pes pak může úplně vyplešatět a začít trpět třeba alopecií (vypadávání chlupů ve shlucích – pozn. red.).

U některých fotek na Instagramu uvádíte, že jste na pejskovi pracovala i čtyři hodiny. Co všechno s ním provádíte?

Záleží, s jakým stavem srsti přichází. Když přijde malý pejsek z úplně zplstnatělou srstí, o kterou se nikdo několik let nestaral, musí projít celým procesem: před mytím dáme tzv. premasku s přídavkem kolagenu, která uvolňuje spletence srsti. Poté dáváme šampon, kondicionér a potom se pejsek musí fénovat – to je časově nejnáročnější. Pod fénem vyčesáváme jednotlivé dredy. A teprve poté začínáme stříhat. Tito pejsci mívají velmi přerostlou srst.

Někdy děláme ozonoterapii, což je bublinková koupel, která uvolňuje ozon a díky probublávání se dostane přes zplstnatělou srst lépe ke kůži. Ozonoterapii používáme i na dermatologické změny, třeba na seboreu, alopecii atd.

Jak docílíte toho, že od vás pes odchází s načechranou srstí jako plyšáček?

Psi mají jiné pH, takže se pro ně používají jiné kosmetické přípravky než pro lidi. Důležité je mít znalosti o psí srsti, protože na každý typ se používá jiná kosmetika. Když chci, aby pejsek byl načechraný, můžu zvolit výstavní úpravu – existují šampony, které srst vyženou do objemu, stejně jako když si ženská dá tužidlo. Ale my používáme spíš přírodní veterinární kosmetiku.

Kosmetika samotná ale ten výsledek neudělá. Jde i o způsob vyčesání a přípravu na střih důkladným fénováním. Spousta salonů tomu nevěnuje dostatečný čas a potom to nevypadá až tak pěkně.

Je majitel přítomen u stříhání, nebo má raději odejít?

Strašně záleží, co to je za majitele. Bohužel dnešním trendem je, že si lidé pořizují pejsky jako miminka. A potom na ně bývají hodně přecitlivělí. Vyžadování pozornosti a psí pohledy typu „už mě to nebaví, už chci pryč“, na které páneček hned reaguje, jsou na obtíž nejen střihači, ale i pejskovi samotnému. Ono je to jako s dětmi. Kolikrát dítě u kadeřníka dělá to stejné, co ten pes – kňučí, že ho to bolí, že už chce jít pryč. Maminky proto radši odchází a dítě se najednou zklidní, protože už nemá od koho vyžadovat pozornost. A přesně tak to funguje i u psů.  

V jedné fázi lockdownu byla kadeřnictví pro lidi zavřena a psí salony zůstaly otevřeny. Přišel se k vám ostříhat nějaký člověk?

V první vlně jsem podle videa z youtube ostříhala kamaráda. Výsledek nebyl špatný, ale trvalo mi to dvě hodiny, zatímco v barbershopu by to měl za 15 minut. Občas se ale lidi ptají. Když sedím před salonem, přijde paní a říká: „Jé, já bych potřebovala ostříhat, udělala bych vám kšeft.“ Asi bych to zvládla, ale nechce se mi do toho, protože práce s lidmi je jiná než se psy.

Zdroj: Bohdana Rambousková