Dokážete nad paletou barevných odstínů trávit celé hodiny? Z těchto instagramových profilů se vám podlomí kolena

Říká se, že jeden obraz řekne víc než tisíc slov. A podobně barevný odstín či jejich kombinace vypoví víc, než by se na první pohled zdálo. Barvy mají svou psychologii, své skryté významy, svou tajnou řeč. Proto tolik času věnujeme sladění outfitu nebo zařízení obýváku. A proto nám některé filmy doslova učarují – ne svým dějem, ale protože se na ně zkrátka krásně dívá.

Barvy toho hodně napoví

Dnes je černobílý film vysoce ceněným uměleckým záměrem, který má přinést hluboký prožitek diváka nebo věrně vykreslit dobovou atmosféru časů dávno minulých. Kameraman vytváří náladu snímku pomocí sofistikované kombinace světla a stínu a ostatní vjemy jsou potlačeny, aby divák nebyl zbytečně rozptylován.

Když ovšem v 60. letech minulého století přišly do kin první barevné filmy, byla to naprostá senzace. Obraz na plátně vypadal najednou tak reálně! Filmaři se brzy naučili pracovat s barvou jako s dalším výrazovým prostředkem. Vždyť barva toho dokáže tolik vyjádřit.

Slavné filmové scény v barevných paletách

S tím naprosto souhlasí filmový fanoušek Kalki Janardhanan, který si k tomuto tématu dokonce založil instagramový profil Colorplanet.cinema. Na něm publikuje vybrané scény ze slavných filmů a k nim nabízí barevnou paletu, kterou tvůrci při sestavování kompletního settingu použili. Janardhanan tak ukazuje, že barvy na nás umí psychologicky působit, aniž bychom si to uvědomovali. Filmaři to moc dobře vědí a používají je k docílení takového efektu, který má daná scéna na diváka mít.

Pod každou fotkou z filmu na profilu Colorplanet.cinema uvidíte osm políček s barvami seřazenými od chladných odstínů po teplé. Zjistíte, jak znepokojivě až agresivně dokáže působit scéna laděná do ostrých teplých tónů – například z Šíleného Maxe nebo Kill Billa. A jak odlišný dopad na vás mají chladné tóny Blade Runnera nebo Matrixu. Sledovat barevné palety a jejich moc je fascinující – proto má tento instagramový účet 1,6 milionu sledujících.

Psychologie barev

Ačkoli se každému z nás líbí jiné barvy a jiné odstíny nám ladí k pleti, určité způsoby, jak na nás jednotlivé barvy působí, platí univerzálně. Tak u nás například teplejší, zemitější odstíny vyvolávají konejšivý pocit bezpečí a útulnosti, zatímco chladné tóny navozují dojem odtažitosti, volnosti, ale i čistoty. Zelená vzbuzuje pozitivní emoce jako naději, jistotu, vnitřní klid. Žlutá zas pocit veselosti, harmonie, otevřenosti. Není divu, že vnitřní význam barev souvisí s tím, kde se nacházejí v přírodě. Žluté je příjemně hřejivé slunce, modrá je nekonečná obloha nebo moře, zelená je vlahá tráva a příjemně ševelící listy stromů. Červený oheň znamená energii, náruživost, agresi, až nebezpečí.

Význam barev je ovšem kulturně podmíněn. Zatímco na znamení smutku si truchlící Evropané oblékají černou, v Číně tento význam nese barva bílá. Tu si na západě oblékají nevěsty jako symbol čistoty. Na východě je svatební barvou červená jako symbol lásky a nově vznikajícího života.

Pornografie negativně ovlivňuje ženy, muže i LGBT lidi, důsledky jsou ale různé. Proč odborníci radí inspirovat se při sexu BDSM?20. 12. 2021

Šedá a žlutá barva roku 2021

Barvy mají podle vědeckých studií prokazatelný vliv na lidskou psychiku. Proto Pantone Color Institute, založený zavedeným vzorníkem barev Pantone, podruhé ve své dvacetileté historii vyhlásil jako barvu roku hned kombinaci dvou odstínů. PANTONE 17-5104 Ultimate Gray + PANTONE 13-0647 Illuminating jsou dvě samostatné barvy, které se navzájem podporují a přesně vyjadřují náladu roku 2021. Šedá barva kamene s optimistickou žlutou nesou význam síly a pozitivního přístupu.

Jen pro zajímavost, barvou loňského roku vyhlásila Pantonka klasickou modrou jako symbol klidu, sebevědomí a propojení. Modrý odstín měl v roce 2020 zdůrazňovat naši touhu po stabilních základech, na nichž bylo možné stavět při vstupu do nové éry. Nicméně celý instagramový profil Pantone přinese lahodné pocity každému, kdo si rád prohlíží barvy, ať už je to Lightest Sky nebo Pirate Black.  

Bydlení teď potřebuje klidné zemité tóny

Mnozí z nás se už pustili do řady úprav svých bytů a domů, když v nich nyní trávíme tolik času. Nový způsob života vyžaduje změny i v interiérech včetně jejich barevnosti. I když do současné atmosféry nejistoty a obav potřebujeme přimíchat trochu života a pozitivního myšlení, přidávání veselých a výrazně barevných ploch do našich obydlí rozhodně doporučováno není. Výrobci malířských barev a tónovacích pigmentů se v letošním roce drží střízlivých, tlumených odstínů. Inspiraci najdete na instagramových profilech Dulux, Jotun Lady nebo Farrow&Ball.

Letošní barevné trendy pro interiéry mají jednoznačný cíl: vytvořit domov, kde můžeme odpočívat, dobít si baterky a cítit se pohodlně. Doporučované palety se proto skládají z množství klidných odstínů od jemných pastelů po tlumenou šedou a modrou. Odvážnější barvy náleží spíš detailům, ať už jsou to menší plochy nebo doplňky rozmístěné v pokoji. Výsledkem mají být tišivé tóny podtržené drobnými rozvernými detaily. Jen tak v bytech zdárně přežijeme ty dlouhé měsíce, které nás v nich ještě čekají.

 

Zdroj: Bohdana Rambousková