Džíny s dírami, mini tašky, kraťasy na kolo a další módní trendy, kterým dejte v novém roce rychle vale

Módní trendy přichází, ale také odchází. To, co bylo ještě včera hitem, tak může v dohledné době skončit v propadlišti dějin – navždy, nebo na dobu dočasnou. Protože jak známo, i móda má tendenci vracet se v čase, a tak není nijak překvapivé, když se po pár desítkách let opět vynoří určité střihy nebo materiály. Čeho byste se ale ze stávajícího šatníku měli zbavit, pokud chcete být „in“ i v roce 2021?

Názory na měnící se módu lze mít samozřejmě různé. Zatímco jedni se mohou doslova přetrhnout, aby v jejich skříních byly jen ty nejžhavější kousky, jiní spoléhají na kreativní kombinování nebo třeba i nákupu v „sekáčích“. Nic z toho není žádným zásadním prohřeškem, ovšem zejména ti, kteří skutečně módním trendům podléhají a snaží se pořídit si každou novinku, která se stane hitem přehlídkových mol, by měli dbát i na zbavení se toho, co už zrovna trendy není. A faktem je, že nadcházející rok mnohé potěší – módní stylisté se totiž shodují, že je na čase dát vale nejen naprosto nepraktickým titěrným taštičkám, ale i džínám s dírami (sláva, bezdomovecký look bude passé), ale i cyklistickým kraťasům, které vstaly doslova jako bájný Fénix z popela, aby zahltily ulice v centrech měst…a učinily z nich pofiderní improvizované „sportoviště“…Za své ale vezmou i mnohé další někdejší módní hity.

Evropský výzkum LGBTI: Postoj škol k tématu LGBTI se rychle zlepšuje. I tak 33 % českých LGBTI středoškoláků předstírá, že jsou hetero17. 11. 2020

1. Taštičky

Ač zdrobněliny příliš rádi nemáme, v tomto případě skutečně nelze hit roku 2020 nazvat jinak. Lidé se stali doslova posedlými mikro a mini taškami (paradoxně to platí jak pro ženy, tak i muže), kam se nevešla téměř ani kreditní karta. Podle módních expertů s sebou ale rok nadcházející přinese naopak důraz kladený na praktičnost a funkčnost, ideálně tak, aby jednotlivé kousky bylo možné používat variabilněji. A mini tašky jsou prostě a jednoduše úplně k ničemu. A jelikož nezřídka se móda pohybuje od extrému k extrému, podle osobní stylistiky Bree Jacoby ¨je na čase pořídit si naopak maxi tašky, velké brašny, tašky nebo přímo tašky a kufry a kolečkách.

Poměrně zajímavé tak je, že podle stylistů bychom se měli vzdát i příliš velkých peněženek. Ty by sice do konceptu „maxi“ spadaly, ovšem totéž nelze říci o praktičnosti a funkčnosti. Je totiž zřejmé – a doba covidová to ještě zdůraznila – že se svět se stává čím dál víc bezhotovostním. A tak nemá smysl nosit s sebou velkou a drobnými mincemi naditou peněženku, když jedinou věcí, kterou člověk potřebuje, je právě kreditní karta (a tu navíc množství lidí ukládá do pouzdra k mobilnímu telefonu). Na doklady pak stačí pořídit adekvátní pouzdro.

2. Roztrhané džíny

Jedněmi milované, druhými nenáviděné – přesně to jsou džíny s dírami. Nezřídka v takovém rozsahu, že kalhoty sotva drží pohromadě a člověk spíše než za ně platí právě za díry. A právě odpůrci tohoto kousku nyní mohou zajásat. Po více jak deseti letech, kdy se tento trend těšil popularitě, se dny děravých džínů zdají být sečteny. „Lidé začali upravovat své šatníky tak, aby v nich bylo jen to podstatné. A roztrhaná džínovina není tak univerzální jako jiné styly,“ tvrdí Jacoby. A pravdou je, že právě minimalismus a snaha omezit množství skladovaného oblečení se stává stále častější. Čím džíny s dírami nahradit? Rifle v klasickém čistém střihu, který je vhodný k nošení prakticky ve dne v noci, nikdy nemůžou být chybou.

3. Neonové barvy a „máta“

Poprvé se neonové barvy dostaly do středu módního zájmu v roce 2016. Ale jak se stylisté shodují, tento trend postupně významně slábne a celé spektrum těchto zářivých barev by mělo být vyhrazeno pro situace, jako je třeba jízda na kole, nebo jednoduše činnosti, kdy je nutné, aby byl člověk vidět. V roce 2021 už tak módní odborníci nečekají, že by neonové barvy „táhly“. Za co je vyměnit? Ideálně za různé světlé vzory a potisky.

Totéž, co pro neonové barvy ale platí také pro „mint trend“, tedy oblečení v barvě máty peprné (tj. světle zelené). S ohledem na zmiňovaný důraz kladený nově na praktičnost, je jasné, že mátových kousků je třeba rychle se zbavit. Ačkoliv když tato barva do šatníků vtrhla, byla velmi osvěžující, většina lidé má problémy s tím, jak ji kombinovat.

4. Konec gepardů v módě

Zvířecí potisky patří k těm nejvíce diskutovaným v módním světě. Mají své zaryté příznivce, na druhé straně ale stojí ti, kteří je ze srdce nenávidí. Přitom právě letos se zdálo, že gepardí vzory zažívají svůj comeback, a to zejména poté, co se na počátku roku v gepardí sukni na veřejnosti objevila vévodkyně z Cambridge. Ovšedm každý trend má svůj vrchol a jak se zdá, z něj již i gepardí vzor významně sestupuje. Zvířecí potisky je tedy možné konečně poslat do módního důchodu.

5. Cyklistické kraťasy

O elastických kraťasech na kolo toho bylo napsáno mnohé.  Ovšem shrnout veškeré módní eskapády tohoto diskutabilního kousku by bylo možné v jedné větě: cyklistické kraťasy jsou vhodné na kolo. Ačkoliv tedy již princezna Diana zabodovala právě v krátkých legínách, když se letos tento podivný trend vrátil, mnozí kroutili hlavou nad kombinacemi cyklo-módy s lodičkami nebo vesmírnými teniskami s enormní podrážkou. Ale možná lidstvo minimálně v tomto ohledu zmoudřelo. Cyklistické kraťasy budou tedy v roce 2021 odkázány do patřičných mezí, tedy na kolo, ale i k využití při sportu, příp. k pohodlnějšímu nošení sukní (ocení především ženy s pár kily navíc...).

Seriál The Crown přilévá olej do ohně skandálů královské rodiny. Co vše jsou fakta a kde tvůrci popustili uzdu fantazii?3. 12. 2020

6. Transparentní materiály

Letošní rok jako by se nesl ve znamení rozličných průsvitných materiálů. Ať už to byla krajka, síťovina či něco podobného, ženy i muži si letos užívali možnost ukázat téměř vše. Ovšem jak se následně ukázalo, udržovat tyto materiály „v kondici“ je docela náročné. Nemluvě o tom, že síťovaná košile může být hitem na červeném koberci, ne tak už ale na koberci v zasedačce. Jednoduše řečeno – různé transparentní materiály vyžadují správný styl, příležitost i osvětlení. Pokud tedy nejste prvotřídní hvězda, která se v podobném modelu promenuje během premiéry či galavečera, odložte transparentní kousky a zkuste třeba hedvábí nebo satén…

V závěru je ale třeba říci, že jednou věcí jsou módní trendy a druhou pohodlí a individuální vkus. Pokud se tedy cítíte dobře v cyklistických kraťasech a fosforově oranžové košili, módní diktát by vás měl obloukem minout. A to i tehdy, pokud zrovna nepojedete na výlet na kole...