"Česko je doslova bazénovou velmocí. V počtu bazénů na obyvatele předbíháme mnohé evropské státy," říká Zdeněk Vosolsobě

Mají Češi raději soukromí, oproti návštěvě veřejných bazénů? Proč je Česko na prvních příčkách, co se počtů bazénů týče? Více v rozhovoru se Zdeňkem Vosolsobě ze společnosti ALBIXON, která je lídrem bazénové kultury nejen v Česku.

Co je pravdy na tom, že je Česko údajně bazénovou velmocí?

Skutečně se to o nás říká. Podle veřejných statistik jsme na třetím místě v Evropě. Před námi jsou pouze Španělé a Francouzi. Může za to hned několik faktorů. Češi se o něco méně rádi vystavují na odiv. Dalším faktorem je, že cestujeme méně než například naši němečtí sousedé. Za třetí faktor můžeme považovat to, že nemáme moře a tím pádem máme méně možností kvalitního veřejného koupání. A čtvrtým faktorem je určitě racionálnost Čechů v investicích.

Lze bazén považovat za investici?

Určitě ano. Investujete do své nemovitosti, kterou tím zhodnotíte. Samozřejmě nyní mluvím o zapuštěných bazénech, které jsou výraznější investicí.

Zapuštěný bazén je tedy lepší investicí? Vnímají to tak i Češi?

V Čechách samozřejmě frčí i nadzemní bazény, ale postupně se to překlápí, a i Češi si uvědomili, že zapuštěné bazény nabízí hned několik výhod. Jednou z nich je životnost. Zapuštěný bazén většinou pořizujete na desítky let. I komfort užívání je daleko větší, z úrovně země jdete po schodech rovnou do vody, můžete si sednout na hranu bazénu a namáčet si jen nohy, můžete do něj skákat apod. To jsou věci, které nadzemní bazén málokdy umožní. A v neposlední řadě zapuštěné bazény vypadají lépe a neruší vzhled zahrady.

Jak moc se řeší právě vzhled bazénu?

V poslední době daleko víc. Ladí se barva bazénu, styl a barva a provedení zastřešení, protože jak už jsem říkal, je to stavba na desítky let. Bazén tak v poslední době není jen dírou v zemi, ale stává se z něj dominantní prvek zahrady.

Jaké trendy jsou dnes v běhu?

Hodně oblíbené jsou přelivové bazény, které znáte například z luxusních hotelů. Mění se také volba barev. Dříve byly bazény pouze modré, což už dnes neplatí. Hodně oblíbená je například bílá barva. V rámci zastřešení je již několik let v trendu nízké zastřešení v barvě, která koresponduje se vzhledem zahrady. Jsem rád, že narůstá část klientů, kteří řeší, jak bude bazén vypadat po designové a estetické stránce.

A co tvary? Který z nich převládá?

Dříve se hodně dělaly oválné bazény, ale posledních pět let drtivě převažují hranaté bazény obdélníkových tvarů.

BMW 218d Gran Coupé aneb Stylový bavorák za dostupné peníze18. 1. 2021

Pohyb je bezesporu jednou z výhod bazénů. Jaké jsou další?

Jakýkoliv pohyb je dobrý a plavání je pro naše tělo velmi prospěšné. Voda je skvělý živel. Na bazén se hezky kouká, skvělé je ve vodě jen tak relaxovat, což vám zase uvolní mysl a povzbudí psychiku. Výhodou je již zmiňované soukromí. S vlastním bazénem určitě přichází i ekonomická výhoda. Prvotní investice je sice potřeba, ale vzhledem k tomu, že provoz bazénu není tak finančně náročný, uvědomíte si, že ročně vyjde stejně jako pár návštěv v akvaparku. A to nepočítám čas k přepravě, parkování, jídlo, pití a další výdaje. Je super, že stačí vylézt na terasu a za pět sekund máte bazén k dispozici a neustále pod kontrolou. Navíc je to i sociálně zajímavý prvek zahrady, protože když máte bazén, stáváte se automaticky oblíbenými hostiteli.

Je lepší slaná, nebo sladká voda?

Mnohem efektivnější na údržbu je dnes slaná voda. Ačkoliv je slaná voda o něco dražší na vstupní investici, postupem času všichni pochopí, že je efektivnější. Před několika lety byla slaná voda považována za něco pro vyvolené, ale dnes je to naprostý standard.

Kdybychom tedy měli dát tip člověku, který by chtěl využít všechny výhody bazénu, mít hezký bazén, který nebude rušit celkový koncept zahrady, ale zároveň by chtěl ekonomicky výhodnou variantu, co byste mu poradil?

Je docela těžké to říct takto na první dobrou, protože každý má jiné preference. Ale nejčastější je bazén s rozměry 3 × 6 metrů, který je 150 cm hluboký. Určitě doporučuji přelivový bazén, už kvůli komfortu a jeho vzhledu. Neměla by chybět slaná voda a schody. Málokdo uvažuje o tom, že by si k bazénu nechal nainstalovat žebřík. Ve finále totiž zjistíte, že se schody stanou nejoblíbenější součástí bazénu – sedíte na nich, relaxujete, skáčete z nich apod.

Ideálně bych doporučil i zastřešení, protože nejenže ušetříte za provoz a budete mít kvalitnější a teplejší vodu, ale samozřejmě zajistíte také bezpečnost. Ačkoliv je to opět určitá počáteční investice, ve finále ušetříte na úpravě vody a provozu bazénu. Nota bene, když bazén vytápíte. To je jako vaření bez pokličky.

Zdeněk Vosolsobě je generálním ředitelem společnosti ALBIXON již dva roky. Ve firmě působí téměř 11 let. Před čtyřmi lety byl z IT oddělení převelen na pozici technického a výrobního ředitele. Před dvěma lety pak dostal nabídku stát se generálním ředitelem společnosti, kterou přijal

Tepelné čerpadlo pravděpodobně dokáže provoz bazénu také prodloužit?

Určitě si díky němu hodně prodloužíte sezonu a opět to má i svůj ekonomický dopad, protože prvotní investici rozpočítáte na více dnů, po které je možné bazén využít. Bazén pak může být v provozu například od dubna až do konce října.

Kdy je nejvhodnější doba pro pořízení bazénu?

Řekl bych, že nikdy není příliš brzo. Čím dříve se pro investici rozhodnete, tím lepší budete mít výběr termínů pro následnou realizaci. Proto je nejlepší rezervovat si termín výstavby bazénu na jaro, ať máte do letní sezony hotovo. Jarní termíny je zpravidla nutné rezervovat s větším předstihem. Většina zákazníků to řeší na podzim předešlého roku.

Jak dlouho realizace bazénu trvá?

V nejlepším případě lze vše zvládnout do měsíce. Ale doporučujeme si vyhradit spíše měsíce dva. Beton má nějakou dobu zrání, musí se udělat práce kolem, zastřešení apod.

Seveřané mají skvělý recept, jak přežít temnou depresivní zimu (i s pivem v ruce). Bude se hodit i v Česku6. 11. 2020

Chystáte pro letošní či příští rok nějaké novinky?

Několik novinek máme. ALBIXON totiž disponuje vývojovým oddělením, které je na velmi vysoké úrovni, protože chceme patřit k lídrům na trhu. Několik řešení máme dokonce patentovaných. Letos jsme například představili novou přelivovou mřížku, která je důležitou součástí přelivových bazénu. Pracujeme na nových způsobech údržby vody a také se aktuálně hodně zaměřujeme na komfort užívání našich produktů. Navštivte nás a přesvědčte se sami.

Jak se trh s bazény potýkal s letošní koronavirovou situací? Mohlo mu to prospět?

Máte pravdu. Hodně to lze pozorovat na německém trhu. Pro Němce je totiž cestování velmi důležité a nyní museli zůstat doma. Možná nás Německo v počtech bazénů na hlavu za chvíli předběhne. V souvislosti s aktuální situací je důležitá také hygiena. Když porovnáte hygienu ve veřejných bazénech či na veřejných koupalištích a pak se podíváte na svůj domácí bazén, u kterého řešíte každé smítko, jste úplně někde jinde. Domácí bazén máte zkrátka pod kontrolou, víte, kdo se v něm koupal, co jste tam dávali, jaká je teplota apod. Z těchto důvodů nám aktuální situace nahrává a poznali jsme to i na poptávkách.

Zdroj: Jan Witek