Když nemůžeme do muzea za uměním, jde umění za námi – Vans a MoMA představují kolekci bot a oblečení s díly výtvarných umělců

Muzea jsou zavřená, ale požitku z výtvarného umění se nemusíme vzdát. Značka Vans a newyorské Muzeum moderního umění MoMA přinášejí již druhou kolekci bot a oblečení s výtvarnými díly světových umělců. Z rozsáhlých muzejních sbírek tentokrát vybrali tvorbu Edvarda Muncha, Jacksona Pollocka, Ljubov Popové a Faith Ringgold. Nová kolekce se bude po celém světě prodávat od 11. listopadu.

Každý detail vypráví příběh

Ikonická díla umělců zastoupených ve sbírkách slavného MoMA New York byla důmyslně přenesena na klasické modely bot a oblečení značky Vans. „Naše spolupráce s MoMA je opravdové partnerství, kdy společně vybíráme umělecká díla a typy bot tak, aby mezi uměním a plátěnou obuví vzniklo autentické spojení,“ uvedla Angie Dita, vedoucí oddělení globálního designu bot pro lifestylovou obuv. Faith Ringgold, jediná dosud žijící umělkyně z druhé epizody spolupráce Vans a MoMA, se do vývoje kolekce osobně zapojila, aby každý detail vyprávěl svůj příběh. Do designu vnesla prošívané okraje v kontextu své práce s textiliemi, při které ráda používá techniku quiltování.

Vans Era se slavným Výkřikem

Nejznámějším dílem vlivného představitele moderny, norského malíře Edvarda Muncha, je Výkřik z roku 1895 zachycující „nekonečný křik přírody“ a úzkost. Černobílá litografická verze slavného obrazu byla pečlivě přenesena na všechny plátěné části tenisek Vans Era v opakujícím se vzoru. Tento potisk najdete také na batohu, tričku s krátkým rukávem a mikině s kapucí Old Skool.

Vans Authentic s Jacksonem Pollockem

Americký malíř Jackson Pollock byl průkopníkem akční malby. Barvu na plátno stříkal a lil, což byl velmi fyzický proces. Pollockův obraz Jedna: číslo 31, 1950 pokryl všechny plátěné části i obrubu podrážky tenisek Vans Authentic. Digitální potisk, který zachází až do švů, zdobí také propínací košili s krátkým rukávem a kšiltovku s rovným kšiltem.

Vans SK8-Hi s obrazy Ljubov Popové

Ruská malířka a designérka Ljubov Popova přistupovala k malbě jako k procesu „výstavby“. Barvami, liniemi a tvary vytvářela rozměrové dílo plné pohybu a dynamiky. Vnitřní i vnější strany kotníkových tenisek Vans Sk8-Hi zdobí její dílo Bez jména, 1917, které vyjadřuje malířčinu avantgardní vizi a skvěle se vyjímá i na fleecové mikině a tričku s lemováním.

Vans Era s plakáty Faith Ringgold

Dílo uznávané malířky, spisovatelky, sochařky, performerky, pedagožky a aktivistky Faith Ringgold  podtrhuje její zkušenost s rasismem a sociální nespravedlností. Kolekce Vans a MoMA vyzdvihuje její feministické plakáty. Levá bota modelu Vans Era hlásá její smělý slogan Woman Free Yourself, 1971 a pravá bota v páru ho doplňuje nápisem Freedom Woman Now, 1971. Spolu tak hlásají požadavky, které zazněly po zatření politické aktivistky Angely Davisové v roce 1970. Tato hesla pokrývají také oboustranný klobouk a tričko s dlouhým rukávem.

Potisk druhého modelu, klasických nazouvacích bot, je inspirován dílem Seven Passages to a Flight, které Faith Ringgold vytvořila v 90. letech minulého století. Na obrubě podrážky tenisek je citát napsaný jejím vlastním rukopisem, který říká: „Máma mi říkala, že budu muset pracovat dvojnásob těžce, abych se dostala alespoň z půlky tam, co ostatní.“

Barevné umění do šedého podzimu

Vans a MoMA jsou hrdí na to, že touto unikátní kolekcí mohli společně podpořit kreativní vnímání a povědomí o umění. První část kolekce vydaná v září představila díla světových mistrů jako Claude Monet, Salvador Dalí a Vasilij Kandinskij.

Modely Vans s díly Edvarda Muncha, Jacksona Pollocka, Ljubov Popové a Faith Ringgold budou v prodeji od 11. listopadu na vans.com, v maloobchodních prodejnách Vans, v prodejnách MoMA Design Store, na store.moma.org a ve vybraných maloobchodních prodejnách včetně Footshop, Vans Palladium, Queens, Freshlabels. Další informace o kolekci najdete na vans.com/moma.

Zdroj: Redakce