Devět největších prohřešků při nošení hodinek, kterých byste se měli vyvarovat

Možná si říkáte, že mít hodinky na zápěstí není žádný vědní obor a že každý si může sám zvolit, jaké hodinky (a jak) bude používat. To je pravda. Ovšem pokud chcete být styloví a módní přešlapy neakceptujete, jsou tu rady přímo od lidí z oboru – Kateřiny Daňkové a Martina Janny ze společnosti Carollinum, která špičkovými hodinkami doslova žije. Dozvíte se, jak hodinky správně nosit a co s nimi rozhodně nedělat, aby zůstaly v dobré kondici...

Zvolte správnou velikost pouzdra

Pryč jsou ty časy, kdy se nosily obrovské hodinky o průměru 55 mm a více. Před deseti lety si dokonce i ženy nechaly v obchodě doporučit hodinky, jejichž pouzdro přesahovalo okraje zápěstí. Byly to těžké ocelové či dokonce zlaté kusy s průměrem pouzdra i 44 mm. Aktuální trendy se však řídí jiným pravidlem – hodinky by měly dominovat pouze středu vašeho zápěstí. Ženy dnes nosí spíše decentní, drobnější a jemnější kusy, muži pak volí standardní velikost pouzdra v rozmezí 40 – 44 mm.

10 specialit vylepšeného Lexusu LC Coupe18. 9. 2020

Rozhodujte se podle šatníku

Hodinky vybíráme podle toho, v jakém oblečení se nejlépe cítíme a nosíme ho nejčastěji. Muž, který většinu dne stráví v obleku, ocení elegantní model s minimem doplňkových mechanismů, tenký a jednoduchý. Hodinky, které snadno schová pod manžetu košile a jejich pouzdro vykoukne jen tehdy, když to bude žádoucí. Lidé, kteří tráví většinu dne ve volnočasovém oblečení, zvolí spíše hodinky sportovnější s robustnějším pouzdrem, chronografem a klidně i barevným řemínkem z kaučuku.

Volte funkce, které vám budou sloužit

Pokud víte, že se nepotápíte a vodní radovánky vám obecně nic moc neříkají, je zbytečné pořizovat si potápěčské hodinky s heliovým ventilem. Na druhou stranu, pokud často podepisujete smlouvy, kde je potřeba kromě data vyplnit i den v týdnu, je víc než praktické mít hodinky, které právě funkci den a datum (day & date) nabízejí. Mnoho lidí platí za hodinářské komplikace (doplňkové mechanismy), které nikdy nevyužijí, a hodinky tak přeplácí. Za stejnou cenu by přitom mohli mít jednodušší model, ale vybavený kvalitnějším strojkem.

Nenoste hodinky na svetru či tričku

Sice se alternativa nošení hodinek přes rukáv objevuje v některých módních časopisech, ale jde jen o nadbytečnou kreativitu stylistů. Hodinky správně nosíme na kůži a měly by sedět tak, aby se zbytečně neprotáčely. Samozřejmě nemusí být hodinky pomyslným „škrtidlem“, ale rozhodně by neměly být zbytečně moc volné.

Máte automaty? Tak je natahujte

Jste-li majitelem/kou mechanických hodinek s automatickým nátahem, hodinky nemusíte natahovat korunkou. Natahují se samy pohybem, praktické je pořídit si natahovač a hodinky do něj na noc umístit. Půjdou pak druhý den perfektně. Kdo nemá tuto šikovnou bedýnku, musí si hodinky natahovat sám. Děje se tak nejčastěji pohybem zápěstí, které však musí být během dne aktivní. Aktivitou ale bohužel není práce na notebooku nebo hraní počítačových her v karanténě. Při těchto činnostech se hodinky nemají šanci natáhnout. Zároveň se nenatahují ani ve chvíli, kdy je sundáte a položíte vedle počítače, aby se při práci nepoškrábaly. V tu chvíli nemá perovník ve strojku možnost svinout se a strojek se tak jednoduše nenatáhne.

Automatické hodinky natahujte. Hodinky Polaris Mariner Memovox - zezadu je vidět rotor automatického strojku
Foto: Carollinum

Pozor na magnetismus

Máte-li rádi své mechanické hodinky (quartzovým ublíží jen máloco) nevystavujte je kontaktu s magnety. Ty jsou součástí mnoha zařízení, která denně používáme, od počítačů přes mobily, běžně se ale klasické silné magnety objevují i ve sponách kabelek či peněženek.  Zmagnetizování zapříčiní, že se hodinky začnou zrychlovat, nepůjdou přesně a pomůže jim jen odborný zásah hodináře.

Pozor na poškrábání

Je sice hezké vlastnit hodinky ze zlata, nicméně k takovým modelům se musíme chovat s velkou opatrností. Zlato je totiž měkčí než běžná ocel, a proto se rychleji poškrábe. Na rozdíl od oceli jej také neleštíme tak snadno, respektive u leštění ubíráme množství zlata, což v dnešní době, kdy zlato stoupá na ceně, rozhodně není žádoucí. Samozřejmostí je chránit hodinky proti pádu, vodě, písku a dalším nepříznivým vlivům prostředí, které můžou delikátní mechanismus snadno poškodit nebo trvale zničit.

Mějte doma ideální počet hodinek

Co je moc a co je málo hodinek? Počet určujete vy. Nicméně obecné doporučení říká, že byste měli mít aspoň troje. Jedny na sport (klidně ty chytré), jedny pro významné příležitosti, hodinky ke smokingu a večerní róbě, a třetí sportovně-elegantní, které lze kombinovat s téměř jakýmkoli outfitem: ležérním sakem a chinos kalhotami, s džínsy i teplákovou soupravou. Pokud patříte mezi perfekcionisty a rádi ladíte řemínek na hodinkách s řemenem u kalhot či barvou bot, je vhodné zvolit hodinky se snadno vyměnitelným páskem. Takové nabízí značky Cartier, Jaeger-LeCoultre, Baume & Mercier a další. Na koženém řemínku je drobný háček, jeho posunutím vyskočí stěžejka z pouzdra a vy ho pak můžete jednoduše vyměnit.

„Co to máte za batmobil, pane?“ Aneb týdenní testování nové Toyoty GR Supra A90 Edition10. 7. 2020

Nemíchejte kovy

Tohle platí zejména pro dámy. Barvu hodinek byste měly zvolit dle toho, jaké nosíte šperky. Preferujete-li stříbro či bílé zlato, bude nejlepší variantou model s pouzdrem z oceli nebo bílého zlata. Máte-li ráda klasiku, tedy žluté zlato, jsou nejlepší hodinky z tohoto kovu, případně levnější varianta z oceli se zlatým PVD povrchem či pozlacením. Ženy, které se nechtějí rozhodovat, jakou barvu hodinek ráno zvolit, pak jistě ocení možnost hodinek typu bicolour. Ty jsou vyrobeny ze dvou kovů a dají se tak kombinovat prakticky s veškerými kovy.