Záchod, který vás seřve za porušení diety, nebo zrcadlo, které vám změří BMI – tak vypadá bydlení budoucnosti

Pryč jsou doby, kdy nám byty sloužily k přespání a jako úložiště věcí. S rozvojem freelance práce i home officu a především s příchodem koronaviru klademe na naše bydliště mnohem vyšší nároky. Z noclehárny se stává kancelář, školní třída, fitko, kreativní ateliér, restaurace, kino… Chytré technologie, které se rozvíjejí raketovou rychlostí, nám v tom pomůžou. Co říkáte třeba na skříň, která vám sama vypere oblečení?

V bytech začínáme trávit víc času

Jakmile přestáváme svůj byt opouštět na deset nebo víc hodin denně, potřebujeme ho mnohem chytřeji zařídit. Jednak aby se prostor dal snadno modifikovat podle toho, jaké aktivitě se potřebujeme právě věnovat. A jednak proto, aby se v něm daly dělat věci, které jsme si dosud kupovali venku hotové – nejlepším příkladem je pečení chleba, jemuž propadly davy lidí letos na jaře. Do módy se vrací skládací nábytek, posuvné dveře, mobilní stěny i akustické bariéry, které umožní více členům domácnosti fungovat spolu přes den v jednom prostoru.

„Ze současné krize vzejdou trvalé změny. Domov se stává multifunkčním místem. Věci, pro které jsme byli zvyklí chodit ven, si přinášíme zpátky domů. Vracíme se k domácí kuchyni, pečení koláčů, zahrádce na balkóně. Získáváme zpět kontrolu nad základními složkami našeho života,“ říká zakladatel nadace What Design Can Do Richard van der Laken.

Je na čase připravit se na společenské změny

SPACE10 je laboratoř pro design a výzkum, která chce svými inovativními řešeními ulehčovat každodenní život lidem i celé planetě, protože nás již brzy čekají velké společenské změny. Space10 je někdy označován za tajnou inovativní laboratoř společnosti IKEA. Jeden z jejích zakladatelů Kaave Pour říká, že koronavirus urychlil tři změny, s nimiž se architekti a designéři potýkají už nějakou dobu: Společenskou revoluci, protože jako populace stárneme a žijeme stále izolovanějším způsobem života.

Technologickou revoluci, protože chceme v našich domech automatizovanou kontrolu, ať se týká vzduchotechniky, zabezpečení nebo zásobování.

Environmentální revoluci, aby naše příbytky byly soběstačné a připravené na důsledky klimatické krize, jako jsou záplavy nebo vlny veder.

Fitness trenér David Pártl: „Jsem spíše konzervativní, proto upřednostňuji tradiční vnímání mužských a ženských rolí“23. 10. 2020

Nábytek budoucnosti myslí za nás

Technologie se již dávno staly přirozenou součástí bydlení. Máme senzory teploty, pohybu, úniku oxidu uhelnatého z karmy. Senioři mohou nosit elektronický náramek, který jim v případě krize zavolá do bytu výjezdovku. Google přivedl do domovů Alexu. Už dávno se mluví o ledničce, která sama pozná, že dochází mléko. Což není zas tak velká pomoc, dokud si ho lednička nedokáže sama také doplnit.

Na trh míří řada dalších vychytávek. Například šatní skříně, které umí samy čistit oblečení. Poptávka po tomto vynálezu přišla z hotelového byznysu, ale velmi rychle přejde do našich domovů. Chytré skříně používají UV lampy k likvidaci bakterií, pachů i plísní. Jiné, které již můžete koupit za zhruba 30 tisíc, pomocí proudící páry dokážou oblečení nejen vyčistit, ale i vyžehlit lehce zmačkanou látku.  

Japonská firma zaměřená na sanitární výbavu vyvíjí toaletu, která vás po použití upozorní na případné problémy se zažíváním. Na jednu stranu báječná věc, na druhou se zřejmě dožijeme doby, kdy budeme prohřešky proti zdravé stravě tajit před vlastním záchodem.

Google má mít patent na zařízení, které monitoruje stav kardiovaskulárního systému prostřednictvím senzorů umístěných v zrcadlech, vanách nebo záchodové míse. Zrcadla jsou už dnes nebezpečná pro sebevědomí a budou ještě víc – brzy dokážou zhodnotit vaši dechovou frekvenci, okysličenost krve a možná zachytí i první známky zhoršujícího se psychického stavu. Naznačí mi jednou ráno moje vlastní zrcadlo, že jsem tlustá, protože mi stouplo BMI?

Adrian Brandýs: „Největší hrozbou nejsou sociální sítě samotné, ale jejich uživatelé“20. 11. 2020

Výhody technologií, ale bez čudlíků

Novým trendem v interiérovém designu je biofilie, neboli vztah člověka s přírodou a vším živým. Biofilní design se zaměřuje na vliv, který na nás má příroda v oblasti psychiky, pracovního výkonu, zdraví. Jde o to využít léčivé síly přírody při budování našich obydlí. Známým příkladem jsou tzv. zelené stěny složené z živých pokojových květin, které se v posledních letech staly oblíbenou součástí kancelářských interiérů.  

Dnešním požadavkem je zároveň tzv. inženýrská čistota. Chceme, aby za nás technologie ovládaly naši domácnost, ale nepřejeme si je u toho vidět. Majitelé londýnského studia interiérového designu Tollgard mluví o vyrážce, která nám v podobě čudlíků k různým technologiím vyrašila na zdech bytů. Své klienty se jí snaží zbavit tím, že čudlíky nahrazují ovládáním hlasem. Klienti si totiž chtějí užívat technologické výdobytky, ale přitom mít pocit, že žijí v přirozeném prostředí plném dřeva a dalších přírodních materiálů.

Bude nás terorizovat vlastní dům?

Na první pohled zní všechna tato zlepšení výborně. V krásném interiéru bude někdo jiný myslet na věci, s nimiž se nechceme zalamovat – péči o domácnost, péči o zdravotní stav a podobně. Na druhou stranu nás technologie, kterou jsme si sami pozvali do domu, bude na každém kroku kontrolovat a připomínat nám každý prohřešek. Chceme, aby nás zubní kartáček automaticky objednal k zubaři, nebo aby se televize vypnula, když film nesplňuje předem nastavený druh nálady?

Druhou slabinou je internetové připojení, které je pro většinu chytrých technologií nezbytné. Co se bude dít s velmi intimními daty, která o nás náš vlastní dům nasbírá? „V domě budoucnosti bude zabezpečení dat stejně zásadní jako vzduchotechnika. Budeme mít domácí čističku vzduchu a domácí firewall,“ říká odborník na rezidenční technologie Andrew Royall. Je otázka, jak si poradíme, pokud dojde k výpadku připojení. Nenechá nás náš vlastní dům uzamčené doma vyhladovět?

Zdroj: Bohdana Rambousková