Že jsme tak trochu holky, nás osvobozuje, shodují se mladí hetero-muži v sukních

Krize mužství, toxická maskulinita – to jsou pojmy, kterými se to dnes v médiích jen hemží. Muži se necítí spokojeně ve svých macho-rolích, někteří pak podle vlastního názoru schopnost být mužem ztratili. Přitom by podle odborníků stačilo docela málo – začít se na mužství dívat jinýma – moderníma očima. Ovšem jedna věc jsou slova a druhá činy. A právě s činy přicházejí mladí muži, kteří se označují jako „femboys“. A na sociálních sítích ukazují, že přijetí ženství muže nedělá méněcennými…

Kdo je femboy?

Nutno říci, že samotný termín „femboy“ není žádná novinka, v kyberprostoru existuje již nějaký ten pátek – poprvé se objevil již koncem 90. let. Ovšem tehdy byl využíván pro degradaci a zesměšnění mužů, kteří se jakkoliv vymykali běžným „mužným standardům“. V posledních letech se ale termín dočkal určité pozitivní významové proměny – a jednoduše je určitou mužskou oslavou ženskosti, ale také individualismu. A nyní si jej osvojili mladí muži, kteří působí na sociální síti TikTok a chtějí předefinovat to, co znamená být mužem v dnešním světě.

Co nám do nového roku přejí Jan Musil, Filip Vaněk, Tereza Mašková a další osobnosti LUI?31. 12. 2020

Vlastně to není nic překvapivého, že se s konceptem femboys ztotožňuje právě mladá – dospívající generace mužů. Právě celá generace teenagerů je již unavená z toho, že jim neustále někdo říká, co dělat či nedělat, což je dáno jednoduše tím, že celá společnost prosazuje principy boje o moc. Někteří tak musí být silní a jiní naopak slabí – nebo minimálně poddajní. To, kdo by měl být silný a kdo naopak slabý, je pak nasnadě. „Logicky“ je pak vše, co je považováno za ženské (krása, citlivost, empatie), považováno za podřadné a slabé, zatímco charakteristiky jako síla či soběstačnost jsou tradičně vnímány jako mužné a nadřazené. Tento výklad ale mužům obecně přestává vyhovovat. Zatímco ti starší trpí duševními problémy, protože např. skrývání emocí je jednoduše vyčerpávající podobně jako honba za (nedosažitelným) úspěchem, ti mladší se s nastalou situací rozhodli „poprat“ po svém. Sukněmi, halenkami a lakem na nehty.

Sociální sítě jako lídři změn

Proti sociálním sítím lze mít samozřejmě nespočet výhrad. Faktem ale je, že konkrétně Facebook již patří mezi platformy, které mladé nelákají. A vlastně ani Instagram už není tak moc cool. Dění se posunulo na TikTok, kam se stáhli zejména zástupci generace mladších dospívajících. Mezi nimi tak „femboys“ hlasitě rezonují a je třeba říci, že v pozitivním slova smyslu. Lavinu zájmu přitom spustil uživatel @thatsusboi (v reálném životě sedmnáctiletý Seth), který během jediné noci dosáhl se svým příspěvkem s hashtagem #femboyfriday více jak milionu zhlédnutí. Čím tak zaujal? Oblékl si tenisovou sukni a nehty ozdobil barevným lakem. Následně byl sám v šoku, jak moc jeho příspěvek ostatní zaujal. „Netušil jsem, že na světě existuje taková spousta chlapců, jako jsem já – díky tomu, a vlastně i termínu femboy – jsem se stal součástí velké komunity,“ uvedl v jednom z rozhovorů. Jeho následovatel, uživatel @moysilk pak tvrdí, že si je naprosto jistý svou heterosexualitou, ale přesto chce mít možnost nosit sukně, chodit do nehtových salonů a jednoduše touží cítit se hezky. A vlastně – proč ne?

Muži proti maskulinitě

I když dnešní společnost byla utvořena muži a pro muže, zdá se, že ne všem mužům toto nastavení vyhovuje. Protože mnohé ryze tradiční zvyky v podstatě zasahují do svobod mnoha z nás – přes výběr módy, koníčky až po způsob chování. Nad jejich dodržováním obrazně řečeno bdí celá společnost, která samozřejmě radostně nevítá, pokud se někdo rozhodne nastavené hranice překročit. Je to snadné. Kluci jsou silní. Holky nosí sukně. Kluci si nemalují řasy. Holky jsou moc měkké. A když muži zatouží po tom, co jim není „souzeno“, souzeni jsou oni sami. Přesně proti tomu se ale femboys snaží bojovat – a docela se jim to daří!

„Když jsem na TikToku zveřejnil své první přípěvky jako femboy, byl jsem překvapen, jak pozitivně se k nim komunita postavila. Lidem se líbilo, co zveřejňuji, jak vypadám a co mám na sobě. Velice mi to zvýšilo sebedůvěru a najednou jsem měl pocit, že mě lidi berou,“ popisuje tak další dospívající uživatel TikToku, který se do komunity femboys přidal.

Tohle je moje R3VØLT418. 1. 2021

Crossdressing 21. století

Muži, kteří nosí dámské šaty, samozřejmě nejsou žádná novinka. Ovšem vydalo by na samostatný text, kdybychom se snažili utřídit všechny termíny, které s touto praxí souvisí. Některé se totiž týkají ryze divadelního prostředí, jiné jsou pak spíše označeními klinického charakteru. Bez ohledu na to je trend femboys zcela novou kapitolou. Zdá se přitom, že minimálně určitá část společnosti je právě na chlapce, kteří se nebojí překročit hranice jasně určené pro muže a pro ženy, připravena. Jistě, i na TikToku se v souvislosti s příspěvky označenými hashtagem femboys objevily nenávistné hlasy a nespočet homofobních nadávek. Za tím ale stojí algoritmus sociální sítě, které populární příspěvky nabízí širšímu publiku (i my v LUI to známe – přeci jen ne každý, k němuž se naše texty dostanou, je LGBTQ vnímavý a friendly), které nutně nemusí být zrovna naladěno na stejnou vlnu.

Zmiňovaný odpor k odlišnému vnímání mužství pak poměrně pregnantně shrnuje i sám Seth, který zájem o femboys rozpoutal. „Muži často zaměňují ženskost se slabostí, což je naprostý omyl. Ženské oblečení mi dává pocit osvobození se od všech společenských norem,“ tvrdí. Nesporným faktem přitom je, že zrovna oblečení není nic, co by přímo „ohrožovalo mužství“. Přeci jen, muž skutečně nepřestane být mužem jen proto, že si zrovna oblékl sukni…Ne každý to tak ale vnímá. A tak je zvyšující se viditelnost femboys vlastně i šancí, jak všem ukázat, že pokud jsou tradiční normy překročeny, je to změna, která dokáže lidem ulehčit život a jejich bytí.