Vlasový trend z devadesátek je díky koronaviru zpět. Šílený mullet si zamilovali muži i ženy

Nahoře krátké, vzadu dlouhé – tak by bylo možné „v kostce“ shrnout účes zvaný mullet. Pokud stále nemáte jasno, o který střih se jedná, zkuste si vybavit hokejistu Jágra v době jeho největší slávy. Zatímco ale všichni tajně doufali, že toto „vlasové zvěrstvo“ zmizí v propadlišti dějin, aktuálně se ukazuje, že mullet je hitem jak mezi muži, tak i ženami…

Vlasy proti mainstreamu

Že mullet je účes nepochybně originální, musí být všem jasné. Když si poprvé – v 70. letech minulého století – našel cestu na výsluní, pyšnili se tímto sestřihem rockeři, muži i ženy, např. Patti Smith či David Bowie. Časem si k tomuto trendu našli cestu i herci a sportovci, to vše v rámci boje proti uniformnímu mainstreamovému vzhledu. A v roce 1995 vznikla dokonce píseň Mullet Head od Beastie Boys, která zachytila i klišé, jež se s tímto účesem pojí.

Randěte „mimo svoji ligu“. Vztahy atraktivních lidí s těmi, kteří nejsou zrovna „terno“, mají mnoho pozitiv7. 8. 2020

Mullet byl ve svém základu kombinací klasického kancelářského looku s troškou rebelie (která byla zastoupena právě zadní delší částí), která se ještě před tím, než začala být považována za známku nevkusu a vidláctví, stala poznávacím znamením hvězd country hudby. Pravdou ovšem je, že po čase se tento sestřih stal přímo zatracovaným a jen málokdo by si troufal odhadovat, že se dočká svého comebacku. Módní svět je ale nevyzpytatelný, a tak je mullet zpět. Muži i ženy znovu objevili vlasovou rebelii a údajně to souvisí dokonce i s tím, že se změnou svých původních účesů snaží reagovat na současnou koronavirovou krizi (to by člověk nevěřil, za co všechno koronavirus může…). Nutno ale dodat, že mullet nutně nemusí být tím retro střihem z minulého století, vlastně (minimálně v některých případech) může vypadat docela sexy…

Covidový mullet?

Uzavřená kadeřnictví a holičství mnoho lidí postavila před „neřešitelný problém“ – zatímco ženy si vlasy v domácích podmínkách mohly alespoň barvit, muži, kteří nechtěli mít na hlavě jednolitý sestřih strojkem, byli v koncích. Podle vlasových expertů ale díky tomu vznikl prostor pro kreativitu a někteří lidé (včetně známých hvězd – např. country zpěváka Blakea Sheltona, partnera Gwen Stefani) se rozhodli čistě pro zábavu zkusit se svými vlasy něco „crazy“. A právě mullet podle Setha Hameda, který spravuje facebookový profil věnovaný právě historii tohoto střihu, „je zábavný a dává lidem důvod smát se.“ Což je zejména v aktuální situaci nepochybně důležité.  

Zatímco pak podle některých je mullet jednoduše jen snahou změnit styl, protože vlasy jsou aktuálně jednou z mála věcí, nad níž mají lidé skutečně kontrolu, jiní rovnou tvrdí, že právě zpomalení celé společnosti a např. i možnost nechodit do práce, dala lidem prostor, aby byli konečně sami sebou. Což zahrnuje i šanci módně vybočit z řady. „Spousta lidí najednou začíná více experimentovat, když nemusí jít druhý den do škol či kanceláří a vystavit se třeba i zvědavým pohledům kvůli účesu, na nějž si teprve zvykají,“ tvrdí tak např. kadeřník herečky Maisie Williams, která se již novým mullet střihem pochlubila i na sociálních sítích.

Moderní mullet

I když mullet je v očích mnoha lidí skutečně sestřihem, který patří maximálně na farmu či statek, podobně jako nespočet dalších trendů minulosti, které doslova „vstaly z popela“, i mullet získat svou podobu pro 21. století. Abyste byli trendy (a týká se to jak mužů, tak i žen), podle vlasových expertů vlastně ani nemusíte mít kompletní mullet sestřih, těm méně odvážným postačí, pokud požádají kadeřníka/ci, aby věnoval/a pozornost „vrstvení vlasů“ tak, aby celý účes působil doslova „střapatě“. Pak už jen stačí použít gel či lak a vlasy po stranách uhladit za uši.

Ti odvážnější ale klidně mohou jít přímo cestou precizního mullet střihu, jeho podoba pro rok 2020 se pak od toho původního odlišuje především tím, že vlasy na zátylku jsou delší a naopak ty na spáncích jsou více sestříhané. V případě mužů to pak znamená, že pokud např. vedou online konferenční hovor, mohou delší vlasy šikovně skrýt a zbytek nastylovat tak, že si v postatě nikdo změny účesu ani nevšimne. Více textury a složitější střihy, kdy vlasy vypadají jako rozčepýřené, to je trend pro zbytek letošního roku.

Život v utajení aneb Reálné výpovědi LGBTQ+ seniorů a starších lidí, kteří svou orientaci dali najevo až v pozdějším věku11. 8. 2020

Zpátky do minulosti a zase vpřed

V případě žen se navíc objevuje i další relikt let sedmdesátých, který s mulletem úzce souvisí, v angličtině je označován jako „shag“ a jeho základní podstatou je již zmiňované vrstvení. Zatímco mullet je pak typický jasným kontrastem mezi přední a zadní stranou, shag je střih, který je více celistvý a přechody mezi jednotlivými délkami vlasů nejsou tolik patrné. Jak se potom stylisté shodují, nejvíce „přijatelný“ je pak určitý „hybrid“ mezi mulletem a shagem, přičemž výsledek si opět mohou užít všichni bez rozdílu pohlaví.

Jednoduše řečeno z mulletu a nespočtu jeho různých podob je opět hit. A to napříč celou společností. Mullet vyzkoušely Billie Eilish nebo Miley Cyrus, objevil se s ním i jeden (či spíše jedna) ze soutěžících ikonické americké reality Ru Paul´s Drag Race a naprosto nepřehlédnutelný byl se svým vlasovým mullet-stylingem i Joe Exotic, který je hlavní postavou hojně diskutovaného projektu online televizní platformy Netflix – Tiger King.

A právě to, že se mullet objevuje v rámci celé popkulturní společnosti, vlastně ukazuje, že je střihem úplně pro každého. Někteří jej dokonce přirovnávají k plnovousu na počátku 20. let minulého století – tedy předtím, než se stal klasickou součástí mainstreamu. A tak je možné, že mullet nakonec v roce 2020 prorazí a vlastně nastaví nová pravidla pro svou renesanci.