Nedokonalosti jsou OK, a to nejen v módě, ale i v životě – hlásá skrze novou kolekci Levi´s

Chybovat je lidské, říká se. Každý je také omylný a jednoduše řečeno – nikdo není dokonalý. Někdy však i chyby mohou být nejen žádoucí, ale vlastně mohou přinést i něco nového. A přesně to je i případ nové kolekce Levi´s a designéra Herona Prestona – Mistakes are ok.

Ačkoliv by někdo mohl soudit, že móda je jen a pouze komerčním oborem, jehož hlavním hnacím motorem je zisk, mnohé módní domy, ale i návrháři zejména v posledních letech v praktické rovině dokazují, že móda může mít i hlubší poselství než jen „vypadat dobře“. Někteří návrháři se tak např. zaměřují na módu udržitelnou, a tedy z rozličných ekologických materiálů, jiní pak otevřeně bojují proti užívání zvířecích kožešin a kůží. Čas od času se pak objeví i různé tematické kolekce zaměřující se např. na podporu minorit – nejvýraznější pak bývají právě duhové „proud“ kolekce, které se každoročně objevují zejména v souvislosti s měsícem LGBT hrdosti, jímž je celosvětově červen.

To aktuální počin legendárního výrobce džínové módy Levi´s a Herona Prestona, amerického kreativce, designera a také zakladatela pánské streetwearové značky nesoucí jeho jméno, do jisté míry kopíruje stále rostoucí snahu lidem ukázat, že jakékoliv nedokonalosti a chyby (a třeba i ty tělesné), nejsou na závadu. Ba naopak. Dělají život pestřejším, zajímavějším a jednoduše nás ponukují v životě vpřed. Přesně to přitom Heron Preston ví asi nejlépe ze všech…

Práce z domova mění módní průmysl. „Home-office“ kolekce baví internet27. 11. 2020

Za vše může omyl

Počátek spolupráce Levi´s a Prestona byl totiž přinejmenším kuriozní a vlastně i podstatu kolekce, která oslavuje nedokonalosti, předznamenal. „Myšlenka kolekce skutečně vyšla z příběhu, který se týká chyby v mém rodném listě – když jsem se narodil, v nemocnici na můj rodný list omylem místo roku narození 1983 napsali 1873. Bylo to vlastně docela vtipné a s přáteli jsme si dělali legraci, že jsem stoletý upír. Líbilo se mi to natolik, ze jsem si letopočet 1873 nechal i vytetovat na rameno. Až mnohem později jsem se ale dozvěděl, že právě v roce 1873 Levi Strauss a Jacob Davis získali patent na opatření kalhot nýty, které byly užity ke zpevnění v oblasti kapes,“ popsal sám designér. Když se potom ocitl přímo v továrně Levi´s v San Franciscu, všiml si, že letopočet 1873 je na některých nýtech dokonce vyražen – o svůj příběh se pak na místě podělil a zástupci Levi´s dospěli k názoru, že tohoto „omylu“ by bylo možné využít pro pracovní spolupráci.

A tak je celá nová kolekce Levi´s plná úmyslných chyb a „vědomých aberací,“ jak přímo uvedl Preston. Vyberou si pak jak muži, tak i ženy, v nabídce jsou upravené variace legendárních džín 501 a také bund. „Pracovali jsme s upravenými kapsami, neodpovádajícími knoflíky, odchýlenými střihy, ale třeba i obrácenými poutky, odkrytými podšívkami a asymetrickými prvky,“ uvedl designér. I když byl ale tvůrčí proces podle Prestonových slov záměrných chyb plný, vybíral si jen ty „šťastné“ – a to v rámci vize, že i omyly je možné s troškou snahy přetvořit v něco hezkého a zajímavého. Také barevně je kolekce docela odvážná – dominují barvy jako indigo či fuchsiová – a neschází ani výrazné grafické vzory (ty jsou umístěny zezadu na rameni bund a zboku v případě nohavic kalhot).

Nedokonalé dokonalé džíny 501

Pokud se v módním světě tak úplně neorientujete, příp. džínová móda není zrovna tím, co zapadá do vašeho šatníku, možná ani netušíte, jak specifickou roli právě džíny Levi´s 501 hrály na pozadí historických událostí celého uplynulého století. Kromě toho, že se jednalo o originální a historicky první džíny, jejichž poklopec byl mj. na knoflíky, zpočátku byly považovány za ryze pracovní oděv. V padesátých letech minulého století si je ale oblíbili všichni ti, co toužili po určité revoltě, ale zároveň chtěli vyjádřit solidaritu se všemi, které zasáhla velká hospodářská krize. Není proto divu, že džíny 501 oblékali třeba James Dean, Marlon Brando, na filmovém plátně se pak v dámské variantě objevila dokonce Marilyn Monroe. Právě díky masové oblibě se tyto džíny v roce 1964 propracovaly až do stálé sbírky washingtonského muzea Smithsonian Institution. 

Humor je útěchou v době krize. Memy roku 2020 nabízí zábavný úhel podhledu na dění v těžkých časech11. 12. 2020

Ovšem nadčasovost džíny Levi´s 501 neztratily ani v obdobích následujících – v 80. letech se tak staly příznačné např. pro outfity Steva Jobse, který ke svému legendárnímu černému roláku oblékal právě tyto kalhoty. A popularitu Levi´s 501 neohrozil ani příchod milénia – magazín Time tak právě tyto džíny vyhlásil za módní kousek 20. století. I když ale „pětsetjedničky“ mnoha úpravami (pomineme-li drobnou změnu střihu v podobě zúžení, k němuž došlo v roce 2015) neprošly, v rámci aktuální kolekce plné nedokonalostí se i tyto jinak dokonalé džíny konečně dočkaly. A byly tak např. obohaceny o speciální pryskyřicový povlak (nejvíce je patrný v případě nanesení na černou barvu), který originálně reaguje an světlo a vytváří unikátní stínový efekt. I záměrných nedokonalostí na nich ale najdete více než dost. V rámci kooperace značky s designérem Prestonem však byly i tyto ikonické džíny opatřeny také jeho vlastní značkou v podobě nepřehlédnutelného oranžového štítku.

Kousky z kolekce Mistakes are ok jsou k dispozici v e-shopu Herona Prestona a také v nákupní Levi´s aplikaci. A konkrétní „nedokonalosti“ si můžete prohlédnout níže.