Jak sladit roušku s outfitem: vyvarujte se stejného motivu na kravatě a roušce

Roušky jsou zpět. Není to překvapení, tak nějak jsme to tušili. První vlna pandemie nás zastihla nepřipravené a v klidu nám prošla i špatně padnoucí, doma spíchnutá rouška z bůhvíjakých zbytků látek. Podzimní roušková sezóna už módní faux pas tak snadno neodpustí. Je na čase sladit roušku s outfitem.

Spousta z nás po počátečním nadšení ukryla šicí stroje zpět do skříně a raději se obrátila na zkušené švadleny. I když je zejména na tiskových konferencích vlády stále vidět široká škála střihů včetně rozevlátých, napůl padajících skládaných modelů, nejoblíbenější variantou se stala rouška přiléhavě tvarovaná na obličej. A to už chce krejčovské umění, aby střih prodávaný v e-shopu správně seděl na většině obličejů zákazníků a zákaznic. Velmi zrádné jsou především gumičky, jimiž se tvarovaná rouška uchycuje za uši. Pokud jsou dlouhé, rouška padá při mluvení pod nos a vytváří dojem klapající sanice. Zcela nepřijatelné jsou ležérně rozvázané spodní tkalouny u skládané roušky. Tento styl nošení vypadá světácky v seriálu z nemocničního prostředí, ale v reálném světě, kdy nositel roušky má chránit okolí před svými kapénkami, je to výraz bezohlednosti.

„Je to jako s oblečením šitým na míru. Dobře přilehlý a vytvarovaný oděv vypadá vždy lépe než konfekční střihy. Asi se shodneme, že by rouška měla především plnit svou hlavní funkci. Takže přiléhavost, i když je otravná, má smysl a zároveň vypadá lépe,“ říká návrhářka a kreativní ředitelka kostýmního ateliéru MIMO Space Monika Vaverová. Z její dílny vyšla vedle bavlněných modelů i futuristická maska Epic z bavlny s lycrou (v galerii).

Jak si vybrat tu pravou

Když už musíme roušky nosit, tak proč si to trochu neužít, říká Monika Vaverová. Sama roušku vnímá jako šanci ozvláštnit outfit a volí spíš neobvyklé barevné kombinace, než aby trávila den v jedné barvě od hlavy po paty. Přestože je rouška zatím novou součástí oděvu, už nyní pro ni platí pár pravidel.

Pokud pánové ladí roušku ke kravatě či motýlku, měli by se vyhnout chybě, kterou mnozí dělají s kapesníčkem – totiž že je mají v totožném designu a barvě. „Ke vzorované kravatě berte jednoduchou roušku, u jednobarevné kravaty se zase nemusíte bát zajímavého designu roušky. Ale hlavně to nepřežeňte, ať nejste barevní jak klauni!“ radí Monika. Ladit se dá i k dnes tak oblíbeným výrazným ponožkám, jsou-li vidět. „Stále ale zastávám pravidlo, že praktičnost a funkčnost je důležitější než design. Hezká rouška, kterou nejde vyprat či vyvařit, mi nedává smysl,“ upozorňuje Monika.

Černá stále vede

Zakázkové krejčovství Mia Bella specializované na svatební módu začalo šít roušky od prvního dne, kdy v březnu byla vydána vládní nařízení. Jakmile padla možnost zkoušek svatebních šatů a nad svatební sezónou visel otazník, krejčovská dílna se přeorientovala na roušky. Využili zásob materiálu a především krejčovské umění, které u svatebních šatů stojí na nejmenších detailech. V nabídce mají roztomilé roušky s puntíky, ve folklórním stylu, dokonce saténové. Přesto naprosto nejžádanějším produktem je klasická černá. „Samotnou mě to překvapilo, protože já sama jsem na sobě černou roušku niky neměla a ani bych ji nosit nechtěla. Ale řekla bych, že 50 % toho, co ušijeme, jsou černé roušky,“ říká majitelka salonu Mia Bella Lenka Izsák.

Kateřina Koki9 Mlejnková: „Dlouho jsem byla ve stresu a byla na sebe přísná, ale pak jsem si uvědomila, že je život úplně o něčem jiném.“14. 8. 2020

Prodej roušek se v Mia Bella zatím nezastavil. Dokonce ve chvíli, kdy vláda koncem srpna oznámila návrat roušek, naskočil objem prodeje téměř na původní čísla, jakých dosahoval v březnu. „Myslím si, že lidé už nechtějí nosit podomácku vyrobené roušky a raději si nyní koupí hezčí, profesionálně propracované,“ říká Lenka. Na podzimní sezónu do nabídky zařadila vínovou a tmavě modrou barvu s drobnými kytičkami, i když černá asi zůstane nejžádanější.

V materiálech hraje prim bavlna

Bavlněná rouška stále dominuje nabídce i poptávce, ale na trhu se objevuje i řada směsí bavlny s moderními materiály. K dostání jsou i nanovlákna s aktivním stříbrem, které má antivirové a antibakteriální účinky. Oba krejčovské ateliéry MIMO Space i Mia Bella se však zatím drží osvědčené bavlny. „Zajímám se o nejnovější technologie a rouška z nanovláken mne rozhodně zajímá. I přes její vyšší ochranu jsem ale měla problém se špatnou dýchatelností, takže jsem osobně zůstala u 100% bavlny,“ říká Monika Vaverová. Pokud se budou roušky ještě nějakou dobu nosit, můžeme se jistě těšit na zdokonalené, nebo i nové druhy materiálů.

Trápí vás mizení přírody a okolí se vám jen vysmívá? Prožíváte environmentální žal a nejste v tom sami10. 9. 2020

Na jednorázové ústenky zapomeňte

Jednorázové roušky, které mají funkci i design zdravotnického materiálu, nechte raději v lékárně. Jejich používání pro každodenní nošení je neekologické. Měly by se střídat maximálně po dvou hodinách, ale papírově působící materiál budí klamné zdání skvělé prodyšnosti. Nejen že v nich budete vypadat jak doktor Vilkin, ale pokud si je jako někteří lidé necháte na obličeji celý den (nebo i týden s tím, že přes noc se to vyvětrá), vypěstujete si na obličeji nechtěný módní doplněk v podobě akné. „Pro mě je zdraví na prvním místě, takže raději používám více bavlněných roušek během dne a večer je vyvařím,“ radí Monika Vaverová.

Lenka Izsák v roušce módní doplněk nehledá a také zdůrazňuje především zdravotní funkci. „Už jsem viděla spoustu nesmyslů, které nabízí různé firmy proto, aby zaujaly. Rouška má být v první řadě funkční. Je to především zdravotnická pomůcka, teprve pak se můžeme bavit o módě,“ říká Lenka.  

Zdroj: Bohdana Rambousková