Karanténou znudění muži objevili pánskou manikúru. Na světě je nový (zdraví prospěšný) trend

Péče o tělo a vzhled jako by byla od nepaměti vyhrazena ženám. Teprve v posledních desetiletích začala i mužská část populace postupně věnovat pozornost svým účesům či pleti. Pro mnoho mužů se tak např. hydratace pleti nebo depilace staly běžnou součástí života. Ovšem teprve koronavirus, který na dlouhou dobu uzavřel miliony lidí v jejich domovech, způsobil, že se pánové natolik nudili, že se začali věnovat také svým nehtům…

Ať už je to péče o vlasy, pleť, profesionální odstraňování ochlupení nebo i masáže, všechny tyto procedury dnes docela běžně absolvují i muži. Tedy, alespoň někteří. Ale jak naznačuje aktuální praxe, muži nyní začínají čím dál častěji navštěvovat i profesionální nehtová studia. A když říkáme „muži“, máme skutečně na mysli velmi rozmanitou skupinu pánů – od kreativců, přes obchodníky až po otce s dcerami. Výjimkou pak nejsou ani muži, kteří se na ošetření rukou a nehtů vypraví rovnou s partnerkou. Není proto divu, že odpovídajícím způsobem reaguje také trh – kosmetické značky se mohou doslova přetrhnout, aby mužům nabídly adekvátní produkty, např. Chanel tak již před dvěma lety představil pánskou řadu kosmetiky, která nyní zahrnuje hned dva pánské laky, černý a přírodní. A jak uvádí i oficiální prohlášení Chanel, „krása není otázkou pohlaví, ale otázkou stylu.“

Feminismus zašel příliš daleko, ohrožuje naše mužství a náš úspěch, myslí si generace dospívajících mužů4. 9. 2020

Koronavirus jako lekce v péči o sebe sama

Vlastně by se dalo říct, že právě letošní rok je do jisté míry přelomovým. „Pandemie koronaviru zvýšila povědomí všech lidí nejen o hygieně, ale také o péči o vlastní tělo. Pocit pohody a péče o sebe sama již není důležitý jen pro ženy, ale i pro muže,“ tvrdí např. Aldwyn Boscawen, který v Londýně provozuje první salon zaměřený na pánskou pedikúru. Jak se navíc shodují módní odborníci, právě karanténní opatření dala mužům šanci začít se zajímat o různé trendy, které je v minulosti naprosto míjely, a to včetně lakování nehtů (ať už jednoduše z dlouhé chvíle nebo i proto, že se jim lak na jejich nehtech vlastně docela líbí).

Lak na nehty pro každého

Rok 2020 je tak de facto také dosud nevídanou lekcí v oblasti stylu – na individualitě totiž záleží víc než když dříve. Ať už jde o oblečení, účes nebo jednoduše celkové vystupování, to, co dělá člověka jedinečným, je neoddělitelně spjato s vizualitou a vzhledem. Nově pak k vyjádření sebe sama přibyla – pro mužské pokolení – možnost pohrát si také s vlastními nehty. Jejich lakování přitom bylo donedávna vyhrazeno spíše specifickým subkulturám a souviselo s jistou subverzivitou, tedy snahou narušit určité zažité stereotypy a překročit udržované hranice mezi pohlavími.

„Nehty si lakovali Lou Reed nebo Kurt Cobain, běžné to bylo na hudební scéně zejména ve spojitosti s žánry, jako je punk, glam rock, grunge a emo. Všechny tyto subkultury měly jeden společný cíl, bouřit se proti přijatým společenským standardům,“ myslí si např. módní editor magazínu Esquire s tím, že naše kultura historicky vnímala lak na nehty jako ženský, a proto byl po celá desetiletí trh se souvisejícími produkty změřen výhradně na ženy. Muže s nalakovanými nehty naopak všichni vnímali jako buřiče, kteří danou tezi zpochybňovali. „V minulosti si muži nehty lakovali úmyslně a právě proto, aby představu o tom, co je ženské a co mužské, narušili,“ dodává módní specialista z Esquire.

Na druhou stranu je ale pravda, že především výraznější typ pánské manikúry se zatím objevuje opět zejména mezi umělci, oblíbili si ji tak např. Chris Hemsworth nebo Harry Styles, ale i někteří rappeři. Zároveň také není možné plošně tvrdit, že by při pohledu na muže s (jakkoliv) nalakovanými nehty okolí minimálně významně nepozvedlo obočí. „Vždycky se najde někdo, kdo nebude úplně v pohodě s tím, když uvidí člověka, který zpochybňuje genderové normy krásy. Ale to je jeho problém,“ shrnuje tak manikérka Jenny Longworth, mezi jejíž klienty patří mj. i zmiňovaný Harry Styles. „Pokud si jste jistí svou osobností, budete přesvědčiví i s nalakovanými nehty, jednoduše se stanou vaší součástí,“ ujišťuje Longworth všechny pány, kteří nad aplikací laku na nehty váhají.

Nejen vzhled, ale i zdraví!

Pokud se muži rozhodnou, že dají laku na nehty šanci, měli by začít důkladnou manikúrou. Právě tu mnozí pánové běžně naprosto zanedbávají. Přitom pravidelná manikúra (teď myslíme pouze péči o ruce a nehty) má také mnoho zdravotních výhod – např. masáže rukou jsou prospěšné pro zdraví kloubů i pokožky. Pravidelná péče o nehty a okolní kůžičku pak zabrání vzniku bolestivých záděr nebo přímo problémům se zarůstáním nehtů. A pokud se nemůžete zbavit klasického zlozvyku – okusování nehtů – manikúra vám může pomoci tento problém minimalizovat.   

Mluvíme-li tedy o pánské manikúře, rozhodně to neznamená, že by se nyní všichni muži museli vrhnout do salonů a podstoupit jakékoliv „lakovací procedury“. Faktem ale je, že právě čas strávený na manikúře je jednoduše časem věnovaným péči o tělo, kterou mnozí muži i dnes docela zanedbávají – ani ne tak proto, že by se o své tělo nechtěli starat, ale proto, že mají stále pocit, že podobné aktivity přísluší jen a pouze ženám, což je docela škoda.

Tantrický sex je jako jídlo v michelinské restauraci. Fantastických prožitků a skvělých orgasmů může ale dosáhnout každý25. 8. 2020

A jak se postavit k různým extravagantním lakům nebo i kamínkům, kteří si někteří muži na nehty začínají aplikovat? Vlastně je to jedna další z možných (levných, dostupných a velmi snadno realizovatelných) forem, jak zapracovat na svém vzhledu (nikdo samozřejmě netvrdí, že je nutné mít na nehtech křiklavé barvy, bohatě postačí jen přírodní odstíny) – a ve srovnání např. s tetováním je to trend mnohem variabilnější. V případě nespokojenost totiž stačí jen popadnout odlakovač. Takže proč to nezkusit?