„Zoom košile“, trenýrky a bačkory. Práce z domova změnila pracovní dress code k nepoznání

Do letošního března měla většina lidí v tom, jaký je dress code na pracovišti, jasno. Zejména v některých profesích byly standardem obleky (v případě mužů) a kostýmky (v případě žen). Jen málokdo by si vůbec dokázal představit, že brzy bude pracovat z pohovky a klidně i v kalhotách od pyžama. Jak ale naznačila již koronavirová praxe, i v oblečení, které lidé považují za vhodné do práce, se událo mnoho změn. Mnohé svazující povinnosti týkající se očekávaného oblečení tak padly a je otázkou, zda se minimálně v plošném měřítku vrátí.

Není to tak dávno, kdy se téměř každý, kdo ráno mířil do práce, poměřil také pohledem do zrcadla a zhodnotil tak zároveň i vhodnost zvoleného oblečení v souladu s očekávanými standardy. Někteří muži mohli zvažovat, zda potřebují kravatu, ženy mohly uvažovat klidně o tom, zda by halenka bez podprsenky nebyla „příliš mnoho“. Jako mávnutím kouzelného proutku se ale dress cody radikálně rozvolnily. A podle některých právě toto narušení zažitých pravidel nejspíš povede k celkovému uvolnění představ o tom, jaké oblečení je do zaměstnání vhodné. Jak naznačil také v Británii provedený průzkum, v době koronavirového lockdownu se ráno do „pracovního“ oblékalo jen 10 % lidí, i oni se navíc během dne pracovních šatů zbavovali.

„Nejsem moc ráda, když mě nazývají českou Kylie Jenner,“ říká Anežka Chudlíková alias Not So Funny Any (26)16. 10. 2020

Co je Zoom košile a proč ji má doma téměř každý?

Když se z práce z domova stala žitá praxe, změnil se také každodenní život všech, kdo byli běžně zvyklí denně docházet do zaměstnání. Nespočet změn se tak promítl do mnoha denních rutin – tu týkající se oblékání nevyjímaje. Lidé pracující od stolu na terase, ze sedačky anebo klidně i z postele totiž nepotřebují nažehlené límečky, padnoucí saka a naleštěné boty. Pravidla oblékání do práce tak velmi rychle vzala za své a ke slovu se dostala zejména móda poskytující svým nositelům/kám pohodlí. Vzhledem k tomu, že jediným kontaktem se světem se rázem staly různé videokonference, nezbytnou součástí šatníku se stala tzv. Zoom trika a Zoom košile (pojmenované podle komunikační video aplikace Zoom). Jak potom přímo toto heslo popisuje Urban Dictionary, jedná se o košili či halenku, která je stále přehozena přes židli, aby byla rychle po ruce pro případ konání videochatu.

Jak navíc naznačil průzkum realizovaný na profesní sociální síti LinkdeIn, takovouto „Zoom košili“ má k okamžitému použití připravenou téměř polovina všech, kdo pracují z domova a využívají k tomu mj. i různých forem videokomunikace. „Zoom košile člověku vlastně umožňuje, aby během videohovoru vypadal profesionálně, aniž by však nutně musel mít na sobě i zbytek pracovního outfitu – ten ostatně není nutný, když po celý den sedíte namísto v kanceláři u stolu v kuchyni,“ popisuje tak ředitel společnosti Debrett´s, Rupert Wesson.  Zoom košile by pak podle odborníků měla mít dlouhý rukáv a ideálně by měla být také bez vzorů tak, aby se dobře zobrazovala na kameře. Z hlediska barev je údajně nejlepší modrá.

Potřebujeme pravidla v oblékání?

Někteří odborníci se zároveň shodují na tom, že tlak, který je kladen v oblasti oblékání na ženy, je silnější než tlak vyvíjený na muže. Zejména na vyšších postech ženy musí trávit mnoho hodin v podpatcích a punčocháčích, o nepsané povinnosti nosit podprsenku ani nemluvě. Ovšem jak začíná být patrné, nic není tak neměnné, jak by se mohlo zdát. „Epidemie koronaviru ukázala, že mnoho věcí, o nichž si myslíme, že jsou dány, jsou ve skutečnosti otevřené variabilitě, kreativitě a nutně nemusí být součástí normy,“ konstatuje tak např. výkonná ředitelka nadnárodní organizace Jillian Kilfoil s tím, že to, jak vypadá pracoviště a jak by měli vypadat lidé, kteří na něm působí, bylo skrze zavedený home office značně narušeno.

Na druhou stranu má ale určitý pracovní dress code vlastní smysl – jak totiž naznačily také související studie, právě formální oděv dodává člověku i pocit formálnosti, vyvolává úctu ostatních. Ovšem zaměstnanecká produktivita se paradoxně podle výzkumu zvyšuje v momentě, kdy je lidem povoleno oblečení více ležérní – a již popisovaná Zoom košile (nezřídka doplněná skutečně nestandardními kousky) je toho důkazem. Aktuálně je totiž velmi častým outifitem právě Zoom košile v kombinaci se trenýrkami (či šortkami), a pokud již má člověk něco na nohách, jsou to bačkory…

Veronika Lišková (42) si do pěstounské péče vzala tři děti. „Bylo to jedno z nejlepších životních rozhodnutí. Kdo z nás by nechtěl mít mámu a tátu?“30. 9. 2020

Úředníci v plážovém outfitu?

Měli bychom se tedy bát, že až přijdeme např. na úřad, bude u přepážky sedět pracovník v nátělníku, teplácích a v žabkách? Podle odborníků nikoliv – ačkoliv k jistému uvolnění v pravidlech oblékání pravděpodobně dojde, přesto stále existují obory, v nichž doslova „šaty dělají člověka“ a bez vhodně zvoleného outfitu si člověk – lidově řečeno – ani neškrtne. „Navzdory očekávaným posunům v dress codech na pracovištích má profesní oblékání stále velkou hodnoty – přidává totiž lidem na důvěryhodnosti a prokazuje, že do prostředí, v němž působí, odpovídajícím způsobem zapadají,“ popisuje tak personalistka Kim Garstein. Vhodné oblečení na pracovišti – ale i na schůzkách či jen během videohovorů – pak podporuje profesionální image a také porozumění firemní kultuře. Pokud jste se tedy těšili, že se budete moci zbavit skříně plné obleků, vězte, že by to byla škoda. A košili s kravatou (pánové) či halenku s límečkem a minimálně krátkými rukávy zahalujícími ramena (ženy) raději neodkládejte ani během videokonference, kterou vedete z obýváku. Tepláky či spodní část pyžama jsou ale v těchto případech povoleny – minimálně pokud během hovoru sedíte…