Po stylu á la babička proniká old school móda i do pánských šatníků. Zrodil se trend „vypadej jako tvůj děda“
Straight friendly
Zdroj: Instagram

Po stylu á la babička proniká old school móda i do pánských šatníků. Zrodil se trend „vypadej jako tvůj děda“

Móda je jednou z oblastí, v níž lze dělat nespočet kotrmelců, nastavovat trendy ryze hypermoderní, ale dokonce se i vracet v čase. V poslední době tak ženy začaly hledat inspiraci v šatnících svých babiček, protože pozornost se opět obrátila k tvídu, vysokým podkolenkám, perlám apod. Není proto divu, že zpátky v čase se postupně začínají vracet i muži – styl á la „vytáhl jsem oblečení z tátovy skříně“ se tak dnes posunul ještě dál a muži se začínají v módě čím dál více inspirovat dokonce svými dědečky…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
22. 7. 2020

O „dědečkovské estetice“ lze sice říci, že je ve svých počátcích, přesto návrat ke staré škole proniká od celebrit ke stále širší veřejnosti. Stále více passé je tak inspirace pocházející z šatníků rodičů, dědečkovský styl je totiž více sofistikovaný. Zahrnuje spoustu úplně běžných věcí, které si člověk spojí s módou (stylových) seniorů. Kalhoty s puky, trika s límečky, roláky, vesty, mokasíny, ploché čepice – to jsou charakteristické znaky nového trendu, který však na druhou stranu zohledňuje i fakt, že cílovou skupinou nositelů je mladá generace. Podle módních editorů je na „grand daddy style“, jak je trend označován v angličtině, nejzábavnější to, že mladí lidé do 25 let, kterým je určen, jeho kořeny vůbec nerozeznávají a považují jej za velkou novinku. „Celý trend je o návratu k šatníku, který ale nikdo z mladší generace nedokáže nikam přiřadit. Jsou to široké plisované kalhoty, pletené vesty se vzory, věci, které jsou pro generaci Z naprosto nové a také zcela za jejími kulturními referenčními body,“ upřesňuje např. Murray Clark z magazínu Esquire.

<Path> Tohle jsou věci, které dnešní generace mladých lidí již nepozná. Pojďte si s námi zavzpomínatZdroj: Foto: Facebook, Shutterstock, Bored Panda

Na druhou stranu se lze ale setkat s výkladem, že příklon k dědečkovskému stylu je vlastně určitou formou módní revolty a vlastně se jedná o „anti-módní“ trend, který se ale paradoxně stal trendem sám o sobě. „Klasicky bychom se podívali na naše táty a dědečky v jejich robustních svetrech, příliš velkých kalhotách a podivných sandálech a řekli, že tenhle styl skutečně není cool, ale jak ukazují zejména poslední roky, i mezi seniory mohou být módní ikony,“ popisuje tak australský stylista Elliot Garnout s tím, že právě díky lidem, jako je třeba Iris Apfel, se nespočet módních old school prvků stává znovu trendy.

Samozřejmě stejně, jako je tomu s mnoha dalšími módními „výstřelky“, i návrat do minulosti byl veden známými osobnostmi – za prosazením plisovaných kalhot, ale i nadměrných brýlí či old school sandálů pak stojí zejména kreativní ředitel značky Balenciaga, Demna Gvasalia, ale také dvojčata Mary-Kate a Ashley Olsen se svou značkou The Row. Opomenout ale nelze ani Harryho Stylese, jehož grand-daddy (či v jeho případě spíš grand-mommy) style magazín Esquire popisuje slovy, že „je oblečený jako muž, kterého tajně posedl duch vaší babičky…“

Pohodlnost především

To, co dnešní mladá generace považuje za super-in, přitom opět otevírá otázku toho, jaké jsou vlastně účely módy. Najednou totiž do hry kromě samotné formy vstupuje i funkce – stačí se totiž babičky a dědy zeptat, proč nosí, co nosí, a jejich odpovědí bude především to, že dané kousky jsou pohodlné. Není tak náhodou, že módním hitem jsou robustní sandály, které spíše připomínají sortiment prodejny s ortopedickým zbožím.

„Dědečkovský trend se vlastně odvíjí z toho, co nosili tátové, ale přidává aspekt pohodlnosti a výrazné old school stylovosti. Můžete nosit ponožky v mokasínech, boty s robustními podrážkami, objevují se i kombinace s botami na suchý zip, který jednoduše usnadňuje zapínání. To vše doplňte volnými kalhotami, svátečními košilemi a velkými vestami,“ doporučuje všem, co by si rádi grand-daddy style vyzkoušeli, Jake Moore, který se zaměřuje na módní trendy v obuvi.

Sexy old school

I když by se mohlo zdát, že na babičkovské a dědečkovské estetice toho může být pramálo skutečně sexy, opak je pravdou. Důkazem může být v prvním případě Courtney Cox (foto, galerie), které ani plisované kalhoty a velkoformátové brýle na sex-appealu rozhodně neubraly, v druhém případě pak třeba Burt Reynolds (foto). Ani on v outfitu á la „dědova skříň“ rozhodně nevypadá jako usedlý staromilec. Protože kvalitní styl dokáže být skutečně nadčasový – a móda našich prarodičů taková rozhodně byla (či je) – užití precizních, ale jednoduchých střihů a neutrálních barev je pak možné shrnout klasickým souslovím, že méně je více. Jak tedy do grand-daddy style proniknout?

<Path> Nová seznamovací aplikace nechá vaše kamarády, aby vám vybrali a sehnali partneraZdroj: FOTO: Ship, Instagram

Jak již bylo řečeno, v jednoduchosti je krása, zapomeňte proto na okázalé doplňky a divoké kombinace, které upoutají pozornost na první pohled. To ostatně platí i pro výběr barev – v dědově šatníku totiž rozhodně není místo pro žádné experimenty. Prim tak vedle černé a bílé hrají tlumené tóny barev, jako je šedá, modrá a hnědá. Držte se minimalismu a klasiky, a pokud budete v koncích, klasickou bílou košilí či trikem nic nepokazíte (v tomto případě ale platí, že byste měli zapomenout na hluboký výstřih do V i rukávy těsně obepínající bicepsy). Dalším základním pravidlem je, že je vždy lepší formálnost oděvu přehnat než se obléci nedostatečně dané příležitosti. I proto je jedním ze základních prvků outfitu á la děda také kravata. A jelikož pro dědečky byl uhlazený vzhled vždy neoddělitelnou součástí života, vše by mělo být hladce vyžehleno, košile zastrčená v kalhotách a boty zářivě čisté, ideálně ladící barvou s páskem a řemínkem hodinek – ty jsou ostatně přesně doplňkem, který by žádnému stylovému muži neměl scházet, a to bez ohledu na to, že pro sledování času užívá chytrý mobil. Podtrženo – sečteno, jak se říká, ďábel je ukrytý v detailech. Pokud ale grand-daddy styl vypilujete, nejenže budete působit velmi elegantně, ale váš dědeček se bude dmout pýchou (a třeba vám i nějaký ten vlastní stylový kousek půjčí...).

 

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop