Tenisky se stávají součástí prestižního módního světa. Kenzo představuje upgrade legendárních teniskových modelů Vans

I když v létě si mnozí vychutnávají možnost vyrazit ven v sandálech nebo jen žabkách, i v teplejších dnech se při různých příležitostech hodí spíše obuv uzavřená. A tehdy nastává čas pro tenisky, či tzv. sneakers, které lze – při správné volbě modelu – klidně využít i k outfitu do zaměstnání nebo na méně formální společenské akce. Pokud se navíc zaměříte na kousky od věhlasných návrhářů, stanou se vaše sneakers středem pozornosti. Nejinak tomu pak bude i tehdy, pokud se rozhodnete pro jeden z modelů, který je výsledkem spolupráce značek KENZO a Vans.

Zatímco ještě před pár lety by představa, že módní domy budou spolupracovat s výrobci sportovní obuvi, většinu módních fanoušků pobavila, dnes se jedná o běžnou realitu. Christian Dior tak navrhuje boty ve spolupráci s Air Jordan a na konec letošního roku je plánováno uvedení sportovní obuvi, která bude výsledkem kooperace mezi značkami Prada a Adidas. Jednoduše řečeno, věhlasné brandy se spojují  a fakt, že k tomu dochází i mezi haute-couture módními domy a značkami zaměřenými na sportovní odvětví naznačuje, že streetwear je na módním vzestupu a sportovní móda získává na kreditu. Ostatně, už loni byla funkční móda jedním z hlavních prvků v pánských outfitech, prostor dostávaly outdoorové materiály a jedním z těch nejvíce trendy se stal Gore-Tex. Není proto divu, že brandy, které se zaměřují na high-fashion, se nyní obrací také na značky, jež jsou spojovány s outdoorem. Ikonické KENZO pak není výjimkou, a tak jsou novým hitem sezony sneakers, jež vznikly díky spolupráci s „teniskovou ikonou“ Vans.

Krotitelka duchů Alexandra Hiermanová: „Lidi tohle téma děsí, ale jde jen o to, že nemají dostatek informací“23. 9. 2020

Ačkoliv značku KENZO si lidé obvykle spojují s Francií, kořeny má po svém zakladateli japonské. To se ostatně promítá i do hravosti a pestrosti, s níž k módě KENZO přistupuje. A přesně tyto dvě charakteristiky se promítají i do klasických modelů tenisek Vans Sk8-Hi (kotníková teniska) a Old Skool (nízká teniska), které díky KENZO získaly zbrusu novou barevnost a pro KENZO i tolik typické květinové vzory.

Oba upravené modely sneakers KENZO x Vans vznikly v limitované edici po třech tisících kusech, a to jak ve variantě pánské, tak i dámské. KENZO pak oba modely tenisek uvádí na trh také se sortimentem sportovních kousků oblečení (vše ze 100% organické bavlny) a doplňků (klobouky, kšiltovky, batohy, tašky), které vytvořil návrhář Felipe Olivier Baptiste. Kromě toho vznikla také limitovaná edice pouze 150 kusů skateboardů KENZO, výtěžek z jejich prodeje bude věnován na projekt podpory ohrožené mládeže na Jamajce.

Spolupráce KENZO s Vans pak do jisté míry reflektuje i základní filozofii alternativního životního stylu, která je příznačná právě pro Vans. Jednoduchý styl, nadčasový vzhled a ceny, které nešplhají do astronomických výšin dělají z bot z dílny Vans stylové dostupné kousky. Nemluvě o tom, že některé modely – od již zmiňovaného Old Skool přes Classic až po Authentic – jsou na první pohled rozpoznatelné a za celá dlouhá desetiletí se vůbec nezměnily. Změnilo se ale to, kdo a kde je nosí.

Je čas přidat do češtiny nové zájmeno? Nebinární lidi mrzí, že s nimi jejich mateřský jazyk nepočítá11. 8. 2020

Sneakers Vans již nejsou jen obuví pro mládež a milovníky skateboardingu (k čemuž odkazuje o kolaborace s KENZO), ale staly se regulérní součástí šatníků známých osobností i rockových hvězd. Lidé nosí „Vansky“ ve volném čase, s džínami, ale klidně i s méně formálním oblekem. A stejně tak, jako značka Vans vždy dávala svým fanouškům možnost, jak prostřednictvím obuvi oživit outfit a dát mu určitý módní punc (a přitom nepřijít na mizinu), činí tak i nyní. Bez ohledu na změny, kterými svět módy prochází, Vans nabízí „staré dobré tenisky“, které ovšem nyní i díky KENZO získávají další body na skóre módního kreditu. Chcete-li tedy letos v létě zazářit, květinové Vansky jsou jednoduše „must-have“.