Týdenní testování BMW řady 2 Gran Coupé aneb Sportovec, který potěší i elegány

Značka BMW rozšířila svou nabídku kompaktních modelů o nový sedan řady 2 Gran Coupé. Jedná se o první model mnichovské značky tohoto druhu a my jsme měli tu možnost jej pořádně vyzkoušet na českých silnicích. Jaké jsou naše dojmy?

BMW řady 2 Gran Coupé je jakýmsi větším bratrem BMW řady 2 Coupé, což je automobil oblíbený zejména mezi mladými lidmi se sportovní duší. Dvojkové „grankupéčko“ je nejen sportovní, ale i elegantní a nás zaujalo doslova na první pohled.

Povedené proporce

Design tohoto modelu je jedním slovem sexy! Sportovně-elegantní řešení čtyřdveřového kupé dodává automobilu svérázný charakter a zvolíte-li navíc nádhernou sytě modrou metalízu Snapper Rocks Blue, oslníte tím i babičku Anežku z vedlejšího vchodu, která vás bude prosit, zda by se mohla také svézt.

Právě tato sytě modrá barva mi k modelu BMW 2 Gran Coupé sedí nejvíc a nejlépe odhaluje jeho povedené křivky. Na délku vůz měří 4526 mm, na šířku 1800 mm a na výšku 1420 mm. Díky kompaktním rozměrům s autem zaparkujete téměř kdekoliv a svižně se protáhnete i každou zákeřnou uličkou.

Z hlediska designu mě ze všeho nejvíc zaujala čelní maska chladiče s typickými BMW ledvinkami, která i přes menší rozměry působí dravě a robustně. Pokud jste spíše na zadky, ani ten vás nezklame. Je pevný, má krásný tvar a zachovává si sportovní charakter. Kromě jiného zde najdete široké světlomety s propojovací lištou, která je však bohužel pouze na okrasu. Design skvěle doplňují i bezrámová okna, která dodávají vozu na prémiovosti, a soudě také dle očí kolemjdoucích, tento vůz je opravdu přitažlivý.

BMW řady 2 Gran Coupé

Interiér? Richtig!

BMW řady 2 Gran Coupé nabídne většinu předností, které znáte i z vyšších modelů vozů BMW. Pokud si budete přát, může být dvojkové kupéčko vybaveno plně digitálním kokpitem a středovým displejem, v obou případech s úhlopříčkou 10,25''. Ty nabídnou velmi intuitivní ovládání a nepřeberné možnosti nastavení. Skvěle funguje i propojení s chytrými telefony skrze Apple Car Play a Android Auto. Svou oblíbenou navigaci a hudbu tak máte neustále při sobě.

Subkultura mužů, kteří našli nejlepší sexuální uspokojení sami u sebe, roste. Tzv. gooning by měl prý zkusit každý1. 12. 2020

I když jsme ji v testovaném voze neměli, na výběr je i panoramatická skleněná střecha, která interiéru propůjčuje ještě větší pocit prostornosti. Nicméně prostoru bylo dost i bez skleněné střechy. Navíc pro samotáře či mladé páry, ke kterým se tento vůz dle mého hodí nejvíc, je místa habaděj.

Posez byl skvělý a sedačky i při delší jízdě pohodlné, možná by si však přeci jen zasloužily trochu širší bederní opěrky. Nicméně hned po usednutí poznáte, že jste se ocitli ve sportovním voze, se kterým budete mít radost z jízdy. Ostatně tak zní i slogan BMW, že? Už vím, proč jej mnichovští vybrali!

Technologický pokrok

Jako v dnešní době snad už každý vyrobený vůz, i BMW řady 2 Gran Coupé do nejmenšího detailu předvádí technologický pokrok. Ne každé značce se však podaří technologie dotáhnout do takového stádia, že je jejich ovládání intuitivní, snadné a plynulé. Zde musím Němce opět pochválit. Vyzkoušel jsem většinu modelové řady a nikdy jsem zklamán nebyl.

Skrze svaly si muži kompenzují nedostatky a chtějí být "macho". Jsou ale spíš k smíchu, jen fitness kultura jim na mužství nepřidá3. 11. 2020

Inovativní asistenční systémy jako couvací asistent vám pomůžou při jízdě a nechybí ani osobní digitální asistent BMW Intelligent Personal Assistant, prostřednictvím kterého můžete s vozidlem komunikovat a dozvědět se o něm ještě více. Digitální klíč přináší díky možnosti odemknout či zamknout vůz pomocí chytrého telefonu jednodušší přístup do vozu a vyšší komfort.

Nechybí celá řada dalších jízdních a bezpečnostních asistentů, kteří vás doprovázejí během každé jízdy a dohlíží na vaši bezpečnost. Vše pak už jen závisí na tom, jaký stupeň výbavy si zvolíte.

Jízda? Sehr gut!

Nemohu si pomoct, ale Němci zkrátka umí! A velmi dobře to umí právě v BMW. Ačkoliv někomu jízda v BMW připadá příliš „tvrdá“, mně osobně až tak drastická nepřipadá, vlastně mi naprosto vyhovuje. Netestoval jsem sice nejsilnější verzi vozu (k dispozici jsem měl verzi 220d – 2litrový naftový čtyřválec), ale i tak bylo auto svižné a silnice se drželo zuby nehty. Stejně tak však dokázalo poskytnout i potřebný komfort.

BMW řady 2 Gran Coupé

Ačkoliv výkon 140 kW není nijak závratný (nejsilnější verze BMW M235i xDrive Gran Coupé nabídne až 225 kW), reakce na plynový pedál jsou dost rychlé. Velmi plynulá je i práce převodovky.

Během klidné i svižnější jízdy jsem měl nad vozem vždy absolutní kontrolu. V klidu jsem si tak mohl vychutnávat zážitek z řízení tohoto zajímavého vozu.

Pár slov závěrem

Jak už jsem naznačil, vůz se dle mého názoru nejvíc hodí pro mladé páry a samotáře, ale i starší pány, kteří si nechtějí na stará kolena pořizovat vůz ve stylu „nákupní tašky“, ale upřednostnili by hračku, která jim jízdou trochu doplní testosteron.

“Žiju s mužem, ale nepovažuji se za stoprocentního gaye,“ říká Lucas Šimon (28)18. 12. 2020

Nové BMW řady 2 Gran Coupé přichází do segmentu, v němž BMW oproti konkurenci zatím nemělo zástupce. Musím říct, že se to po všech směrech povedlo. Vůz vypadá hezky, nabídne skvělé technologie, dostatek prostoru a nezklame ani jízdními vlastnostmi.

Cena nejlevnější verze (BMW 218i Gran Coupé) s manuální převodovkou začíná na 689 tisících Kč. Námi testované naftové BMW 220d Gran Coupé vychází na minimálně 906 100 Kč a vrcholné BMW M235i xDrive Gran Coupé začíná s cenou na 1 241 500 Kč. Teď už jen zbývá tento vůz také vyzkoušet a vytvořit si na něj vlastní názor.

Zdroj: JW