Automobilka DS přichází do Česka s prvním elektromobilem DS 3 CROSSBACK E-Tense. Tento vůz si zamilujete

Minulý týden se v pražských Vysočanech sešla velká většina motoristických novinářů a nadšenců pro inovativní a stylové značky, mezi které rozhodně patří i automobilka DS. Na programu totiž bylo představení prvního čistě elektrického vozu DS 3 CROSSBACK E-Tense. Magazín LUI u toho nemohl chybět.

Hned při příchodu na místo události jsme měli možnost vůz spatřit. Elektromobil DS 3 CROSSBACK E-Tense se vzhledově příliš neliší od dřívějších verzí s benzinovým a dieselovým motorem (testovali jsme) a nabízí stejnou eleganci a stejný mimořádný komfort jako ostatní vozy značky DS Automobiles. K nim však přidává výhody elektrické technologie E-Tense, která vedla i k vítězství značky ve Formuli E.

Během prezentace jsme zjistili, že je vůz vybaven motorem o výkonu 100 kW (136 koní) a baterií o kapacitě 50 kWh, která poskytuje dojezd 320 km podle normy WLTP (430 km NEDC). Baterii lze u dobíjecí stanice 100 kW dobít na 80 % kapacity za pouhých 30 minut.

Žádný kompromis

Na rozdíl od jiných současných automobilů je vůz DS 3 Crossback E-Tense postaven na platformě navržené tak, aby byla stejně účinná jak pro spalovací motory, tak pro uspořádání elektromotor / baterie. Tato konfigurace představuje novou kapitolu v automobilovém odvětví, kdy nahrazuje elektromobily na nevhodných platformách, kde baterie zabírají místo v kabině nebo v zavazadlovém prostoru, současně je zcela jiná než u výhradně elektrických vozů se základním vybavením a spartánským komfortem. Prostor v kabině i objem zavazadlového prostoru jsou stejné jako u verze se spalovacím motorem. Baterie o objemu 220 l jsou totiž umístěny pod podlahou vozu.

DS 3 Crossback E-Tense poskytuje díky svým rozměrům pět plnohodnotných míst, délka vozu je 412 cm, objem zavazadlového prostoru zůstává 350 l a patří tak mezi nejlepší ve své třídě. Dojezd 320 kilometrů podle normy WLTP (430 km podle metodiky NEDC) je maximalizován díky zkušenostem získaným ve Formuli E, pokud jde o regenerativní brzdění a použití tepelného čerpadla. Přispívá k němu rovněž účinné řešení vytápění a udržování baterie na optimální provozní teplotě, a to i za chladného počasí.

„Bába“ a „dědek“ na Bali aneb Příběh českých podnikatelů, kteří v Česku všeho nechali, sbalili se do 37kilového kufru a odcestovali na Bali, kde spokojeně žijí již tři roky28. 7. 2020

Nabíjení elektromobilu

DS 3 Crossback E-Tense s motorem 100 kW / 260 Nm a baterií 50 kWh se přes domácí wallbox nabije na 100 % za 5 hodin a na rychlém terminálu 100 kW na 80 % za 30 minut. Navíc můžete díky nulovým emisím parkovat v Praze i na modrých zónách zcela zdarma.

Značka DS navíc ve spolupráci se svým partnerem Pražskou energetikou (PRE) připravila pro své zákazníky vozů E-TENSE speciální nabídku, která zpříjemní a usnadní používání elektrických a hybridních vozů DS zákazníkům z celé ČR. Společnost PRE provozuje po celé ČR síť 82 veřejných dobíjecích stanic PREpoint s největším počtem v Praze a okolí. Veřejné stanice PRE jsou ale i v Ostravě, Brně, Pardubicích, Českých Budějovicích, Plzni a dalších městech.

Že jsme tak trochu holky, nás osvobozuje, shodují se mladí hetero-kluci v sukních1. 10. 2020

„Prodejce DS nejprve projde se zákazníkem jeho potřeby, aktuální možnosti a přání ohledně dobíjení nového E-TENSE vozu. Následně na vyžádání vyšleme na požadované místo (domov, pracoviště) specializovaného technika PRE, který prověří reálnou situaci u zákazníka. Specialista PRE buď potvrdí, že klient může bez obav dobíjet z existujících připojení, nebo připraví návrh řešení, včetně úpravy příkonu, jističů, potřebné elektroinstalace a případné montáže zesílené zásuvky nebo DS wallboxu pro rychlejší dobíjení. Zároveň od nás zákazník získává při převzetí nového vozu DS E-TENSE jako bonus první měsíc neomezeného dobíjení na veřejných dobíjecích stanicích PRE zcela zdarma a dále pak po dobu dalších 11 měsíců může čerpat kredit ve výši 400 Kč bez DPH/měsíčně pro dobíjení na veřejných dobíjecích stanicích PRE,“ hovořil přímo na představení nového elektromobilu Petr Holubec z PRE.

Tento měsíční kredit stačí na 3 veřejná nabíjení DS 3 CROSSBACK E-TENSE (z nuly do plné kapacity). Sazba 2,50 Kč bez DPH za kWh je v tomto případě velice výhodná a stejně výhodná je i pro případná další nabíjení DS zákazníka nad rámec tohoto kreditu. Zákazník s vozem E-TENSE tedy dostává i dobíjecí čip DS/PRE s výše uvedenými výhodami na celý první rok provozu vozu. Pokud se mu bude tato možnost dobíjení ve veřejných stanicích PRE líbit, tak čip samozřejmě může využívat i v dalších letech, ale to už je na zákazníkovi a jeho dohodě s PRE.

Milují se, žijí spolu, ale spí sami. Oddělené ložnice mají mnoho výhod, mohou dokonce zachránit vztah14. 8. 2020

Elegán na první pohled

DS 3 Crossback E-Tense ve 100% elektrické verzi nabízí matně chromovanou masku chladiče DS Wings, šedočernou mřížku sání, podpis E-Tense a také specifický zadní nárazník. V nabídce jsou exkluzivní 18" hliníková kola Kyoto a nový odstín karoserie Cristal Pearl. Když k tomu přidáte naprosto tichý provoz a nulové vibrace, těžko tomuto krasavci odoláte.

DS 3 Crossback E-Tense ve verzi interiéru Opéra nabízí interiér v kůži Nappa Art se sedadly z pěny s vysokou hustotou. Prvotřídní akustické provedení zajišťuje výjimečný komfort a zvukovou izolaci. Dalším přínosem je mnoho nových prvků výbavy pro autonomní řízení 2. úrovně DS Drive Assist, světlomety DS Matrix LED Vision nové generace nebo výsuvné kliky dveří, které se díky hands-free přístupu a startování Proximity vysunou, jakmile se klíče přiblíží k vozu. Značka DS se doslova snaží ztělesnit francouzské luxusní know-how v automobilovém průmyslu. Musíme říct, že se ji to daří.

Jak se tento vůz pohybuje cenově?

100% elektromobil s výkonem 136 koní se bude v České republice prodávat za 995 000 Kč ve verzi výbavy So Chic nebo za 1 075 000 Kč ve verzi Grand Chic. Pokud byste se na tohoto krasavce chtěli podívat osobně, máte možnost v showroomu DS Automobiles v Praze či v Ostravě.

Zdroj: JW, DS