Dvě kamarádky představují stejné kusy oblečení na rozdílných postavách. Slaví obrovský úspěch

Není žádným tajemstvím, že módní průmysl je tak trochu nemilosrdný. Určitě jste nesčetněkrát slyšeli, jak nereálné standardy a přehnaná očekávání dohnala mnoho modelek, ale i obyčejných dívek doslova na pokraj šílenství. To se naštěstí v poslední době mění.

Stigma okolo plus-size modelek a modelů pomalu a jistě slábne, ale nejde zatím o žádné extra razantní kroky. Naštěstí se objevuje stále více žen a mužů, kteří berou věci do svých rukou a díky sociálním sítím přepisují zažitá pravidla a šíří důležitou myšlenku – mít se rád takový/á, jaký/á jsem. Pokud jsme zdraví a šťastní, na ničem jiném nezáleží.

Jirka Cihlář: „V Praze je hledání partnerů doslova zoufalé. O jednorázovky nestojím, hledám romantiku u večeře při svíčkách“16. 4. 2021

Takových modelek a modelů v dnešní době působí nespočet. My jsme se o některých z nich rozepsali v tomto článku, kde jsme zmapovali jedny z nejznámějších „body positive“ influencerů současnosti.

Denise Mercedes a Maria Castellanos

Trochu jiným způsobem se podařilo uchopit myšlenku sebelásky dvěma kamarádkám z Dominikánské republiky. Jedna z nich má štíhlou postavu a druhá je plnějších tvarů. Společně začaly na sociální síti TikTok tvořit videa v rámci vlastní výzvy „Style not Size“ (v překladu „styl ne velikost“).

V rámci této výzvy se na každém videu a fotce objevují ve stejných módních kouscích a snaží se ostatní upozornit, že nezáleží na tom, jakou velikost nosí. Styl a móda může fungovat úplně stejně pro lidi se štíhlou postavou, ale i pro lidi s plnějšími tvary.

Miliony sledujících

O tom, že láska existuje ve všech tvarech a formách, svědčí i to, že jen na TikToku mají Denise a Maria 1,7 milionu sledujících – tedy zároveň fanoušků. Další stovky tisíc fanoušků podporují jejich výzvu na Instagramu či Facebooku.

Domácímu násilí drtivě čelí ženy, vyskytuje se ale i v gay/les vztazích. Zájem o pomoc během pandemie vzrostl až o 60 %, říká odbornice2. 4. 2021

Odmalička chtěla být modelkou

Celý projekt iniciovala především Denise Mercedes, tedy ta s plnějšími tvary. Odmalička si přála být modelkou. Již od 16 let zasílala své fotografie různým modelingovým agenturám, ale její výška byla oproti standardům nedostatečná a stejně tak i její postava nebyla vyhovující. Rozhodla se proto, že si pózování před kamerou bude užívat jako svůj koníček.

Po nějaké době se rozhodla sestavovat různé kousky oblečení a tvořit vlastní nápady na outfity a kombinace módních kousků. Vše navíc sdílela s hashtagem #becauseitsmybody (v překladu: „protože tohle je mé tělo“). Dnes neví, kam dřív skočit, známé značky se o ni doslova perou.

Více takových žen v módním průmyslu

Obě kamarádky se shodují na tom, že by v módním průmyslu mělo působit daleko více žen plnějších tvarů. Právě ty totiž tvoří více než polovinu všech žen, které aktivně nakupují módu. V módním průmyslu jich však působí jen pár procent.

Nejen ženy, ale i muži považují zastoupení různých typů postav v módním průmyslu (ale i v médiích) za pozitivní. Po celém světě proběhlo i několik studií, které mají podobné výsledky jako třeba ta z Floridské mezinárodní univerzity. Ta zjistila, že lidé hodnotí velmi pozitivně, pokud se v reklamě ukážou modelové/modelky všech různých tvarů. Navíc vystavení nerealistickým mediálním obrazům krásy má negativní dopad na duševní i fyzické zdraví lidí, způsobuje nespokojenost s vlastním tělem a s nedostatek sebelásky.

Pokud vás téma body pozitivismu zajímá, přečtěte si třeba rozhovor s královnou českého soulu, „plus size rebelkou“ Dannie Ellou (více zde), která se rozhodla podobnou myšlenku šířit v Česku.

Zdroj: Instagram, TikTok