V ateliéru jsem zavřená i 18 hodin denně, říká o své práci návrhářka

Modelingem si vydělala na první materiály, se svými modely pak debutovala na soutěži Miss Hasička. Dnes si u ní své svatební šaty nechávají šít nevěsty nejen z České republiky a obléká i celebrity na červený koberec. „To je určitě jeden z momentů, kdy cítím velké zadostiučinění. Je příjemné vidět, když lidi ocení vaši práci. Stejně tak, jako když přijde nevěsta a z tisíců šatů, které by si mohla obléknout ve svůj svatební den, si vybere právě šaty z mé tvorby,“ vysvětluje designérka Sandra Marková.

Je šití svatebních šatů váš splněný sen?

Dalo by se říci, že ano. Už od dětství jsem si hrála na módní návrhářku, kreslila jsem si návrhy šatů na papír a babička byla má zákaznice. Jsem za to moc vděčná, protože moje práce je i můj největší koníček.

Co rozhodlo o tom, že z vás bude módní návrhářka?

Vše začalo studiem na střední průmyslové škole oděvní, kde jsem studovala obor módní návrhářství. Zde jsem získala základní dovednosti a znalosti potřebné jak pro konstrukci, tak i pro tvorbu oděvů. Podle mého názoru je velmi důležité, aby návrhář uměl navržené šaty i ušít. Vyšší odborná škola mi zase poskytla více prostoru pro vlastní tvorbu, ke které jsem vždy tíhla.

Mladý a úspěšný klavírista Pavel Vondráček (22): „Na českou AMU jsem se nedostal, nyní studuji jednu z nejprestižnějších hudebních akademií v Bostonu“13. 8. 2020

Nelákají vás i jiné oblasti módy než svatební šaty?

Určitě lákají, ráda bych svoji značku rozšířila o volnočasovou módu zaměřenou na ženy. V tuto chvíli již vybíráme materiály a pracujeme na prvních modelech. Klientky se mohou těšit na basic kousky, svetry a letní šaty.

Šijete vše sama, nebo spolupracujete se švadlenami a na vás je samotné navrhování?

Mám externí švadlenky, se kterými spolupracuji již delší dobu. Vím, že se na ně můžu plně spolehnout. Značnou část šatů si však ráda tvořím sama.  I když vycházím z určitých návrhů, mohu v průběhu realizace do návrhu zasáhnout tak, aby bylo vše perfektní. Navíc svoji práci miluju. Baví mě celý proces realizace šatů.

Co vás na navrhování baví nejvíc?

Mou asi nejoblíbenější částí je aranžování nejrůznějších materiálů a krajek na figuríně, kdy šaty pomalu získají svou podobu. Je hezké vidět, jak se vám rodí nějaký ten nový kousek přímo pod rukama. Velmi ráda kreslím, proto si užívám i ty chvíle, kdy si dám kávu, vlezu si do ušáku, vezmu skicák a začnu kreslit návrhy na papír. Nejméně oblíbená je pak ta část, kdy dokončuji téměř hotové šaty. Tuto fázi přenechávám švadlenkám nejčastěji.

Jaká byla vaše cesta k vlastnímu salonu?

Poměrně složitá. Získat si klientelu a dostat se do povědomí lidí nějakou dobu trvá. Chtělo to značnou dávku vytrvalosti, jelikož ne vždy šlo všechno podle mých představ. Po škole jsem se pár let věnovala modelingu, díky čemuž jsem si vydělávala na první materiály, z kterých jsem pak tvořila kolekci.  Poté přišla první prezentace mých modelů v rámci soutěží Miss Hasička. Průběžně jsem našívala další a další šaty a snažila se ve své práci posunout. Nějakou dobu však trvalo, než se mi začaly ozývat první klientky.

Jak to vypadá, když chce u vás někdo ušít šaty? Musí si nevěsty vybrat z kolekce, nebo šijete i přímo na míru podle přání zákaznice?

Možné je vyhotovení šatů podle modelu z mé kolekce, nebo klientce vytvořím návrh přímo na míru. Při první návštěvě nejdříve ozkoušíme šaty z kolekce, abychom získaly představu, co nevěstě typově nejvíce padne a sluší. Připravíme návrh a vybereme vzorky materiálů. Poté nás čekají dvě zkoušky, při kterých se doupravují detaily tak, aby vše perfektně padlo. Následuje poslední schůzka, ze které si nevěsta odnáší hotové šaty domů.

Jak dlouho si nevěsty na tak pečlivě a bohatě zdobené šaty počkají?

Na tuto otázku je těžké odpovědět. Záleží nejen na náročnosti zdobení a střihu, ale i na druhu materiálu, ze kterého jsou šaty vyhotoveny. Do jisté míry záleží i na mé výkonnosti. (smích) Jsou dny, kdy mi jde práce od ruky, v takovém případě jsem v ateliéru zavřená i 18 hodin. Občas ale přijdou chvíle, kdy mi látka nejde pod ruku tak, jak bych si představovala. V takových případech je lepší začít tvořit něco jiného.

Lidé nechtějí umírat sterilně a sami. „Průvodce umíráním“ již najdete i v Česku, pomohou celé rodině23. 5. 2020

Často také oblékáte dámy na červený koberec nebo české miss. Jaký je to pocit vidět své šaty na tak velkých akcích?

Je to určitě jeden z momentů, kdy cítím velké zadostiučinění. Je příjemné vidět, že lidé ocení vaši práci. Stejně tak, jako když přijde nevěsta a z tisíců šatů, které by si mohla obléknout ve svůj svatební den, si vybere právě šaty z mé tvorby.

Inspirujete se aktuálními trendy, nebo na ně nehledíte?

Módní trendy určitě sleduji, všímám si například barevností a střihových líní. Na druhou stranu nejsem typ designera, co by popíral svůj rukopis jen proto, aby naplnil určitý trend. Snažím se udržet si svou linku, která je pro mě typická.

Jak se do vaší práce promítá aktuální situace? Připravujete šaty dál, nebo jste se na chvíli zastavila a věnujete se jiným činnostem?

Současná situace postihla asi všechny podnikatele. Prvních pár týdnů jsme se věnovali šití roušek, které jsme darovali do dětských domovů a domovů pro seniory.  Teď už opět začínáme tvořit nové kousky do svatební i volnočasové kolekce.

Článek vznikl ve spolupráci s organizací Life is Fashion.

Zdroj: Life is Fashion Spolupráce