„Mé kolekce jsou o náhodě a taky o štěstí,“ říká návrhářka, která postavila byznys na přešívání

Když se citlivá markeťačka s láskou k vintage pokladům vrhne na vlastní módní značku, musí zaručeně vzniknout něco jedinečného. A to Tvorbou je. Tak trochu přešité, tak trochu second-hand. A taky tak trochu úžasné. „Marketingu se věnuju již několik let, zároveň mne vždycky fascinovala ruční tvorba, a tak jsem si říkala, že já ve spojení s někým bych mohla dát život značce s hlubším smyslem,“ říká Veronika Matějková, zakladatelka značky Tvorbou.

Proč zrovna přešívání oblečení?

Přestalo mne zkrátka bavit nakupování oblečení nejen v řetězcích a nákupních centrech, ale jako takové. Ze zbytkové metráže jsem si pro sebe zkusila nechat ušít od profesionální švadlenky pár kousků oblečení a začala jsem intenzivně přemýšlet nad konzumní spotřebou, jak nenakupovat nové a jak naopak zužitkovat to, co už tady je, jak pracovat s textilem, který už nikdo nechce…

Jak ses dostala od koníčku k založení vlastní značky?

Vždycky mě fascinovala ruční tvorba. A čím víc jsem se zajímala o fungování módního průmyslu, upcyklaci a práci s textilním odpadem, tím víc jsem začala přemýšlet o nějakém vlastním projektu. Já sama jsem se samotným šitím v začátcích, ale na druhou stranu marketingu se věnuju již několik let, a tak jsem si říkala, že ve spojení s někým bych mohla dát život značce s hlubším smyslem.

Ale nezůstala jsi jen u vedení značky, vrhla ses i do doplnění vzdělání přímo v oboru…

Přesně tak, myšlenka na vlastní projekt a adekvátní doplnění vzdělání šla ruku v ruce, a tak jsem teď s dalšími kamarádkami švadlenkami ve 3. ročníku dálkového studia Střední průmyslové školy oděvní v pražských Holešovicích.

Objevujte krásy Plzeňského kraje (nejen) prostřednictvím pivní turistiky15. 7. 2020

Jak moc je pro tebe udržitelnost v módě důležitá?

Těžko se mi „udržitelnost“ definuje, ve své podstatě není 100% udržitelné skoro nic, ale budeme-li se bavit o výběrových přírodních materiálech, nadčasovosti v šatníku a kvalitních kouscích, tak to je pro hodně důležité.

Vidíš u nás v tomhle v tomhle směru posun? Zajímáme se o slow fashion víc než dřív?

Osobně posun vidím, ale to hlavně proto, že se v tomto prostředí pohybuji. Pro člověka, který je zákazníkem konvenčních obchodů a značek, může být slow fashion stále velkou neznámou.

Jak tvoje kolekce vznikají?

Při přešívání oblečení vycházíme zejména z toho, jaká je nabídka, respektive jaké nechtěné oblečení a materiál je v tu danou chvíli k dispozici. Je to někdy o náhodě a taky o štěstí, ale většinou se nám daří zrealizovat naše nápady. Poslední dobou už to nejsou jen kousky „každý pes, jiná ves“, ale společně s šikovnou a do tvoření nadšenou Alenkou Hartmannovou realizujeme ucelenější nízkokusové kolekce, naposledy třeba kolekci upcyklovaných košil W H I T E, a chystáme se na další. Jednotlivé kousky jsou pak spíše ve znamení jednoduchosti, minimalismu, v odstínech bílé či zemitých barvách a barvách přírody.

Své kolekce máš krásně nafocené. Jak probíhá focení a fotíš stále s tím stejným týmem?

Ale vůbec ne. Možná, jak se dnes říká, nemám až tak vyladěný „feed“, ale vždy mi záleží na tom, aby vzájemné spolupráce byly smysluplné pro obě strany. Ráda pracuji s kreativními lidmi, se kterými jsme vzájemně naladěni na stejnou vlnu. A musím zaklepat, že zatím se to daří, jsem vděčná a z výsledků práce jsem nadšená.

Na čem aktuálně pracuješ?

Momentálně se věnuji novému konceptu svatební půjčovny vintage a šatů z druhé ruky. Je to takový můj projekt, který dlouho ležel „v šuplíčku“. Vintage svatební šaty sbírám bezmála dva roky - mnohdy se totiž stačí podívat do skříní maminek nebo babiček. Myslím si, že svatba může být nezapomenutelným zážitkem i bez zbytečného plýtvání, a proto je Svatební od Tvorbou velmi osobní záležitostí od výběru šatů až po finální styling.

Vyberou si ve tvých Svatební od Tvorbou jen nevěsty?

Koncept je zaměřen primárně na ně, ale protože jsem si vědoma, že ne každá z nich by šla v 70 let starých šatech k oltáři, nabízím šaty k zapůjčení třeba na převlečení jako takzvané „popůlnočky“. Skladba šatů a barevná škála v půjčovně je ale různorodá a dá se využít na nejrůznější příležitosti.

Těžce se dýchá ve společnosti rozeštvané nenávistí vůči všem, kdo jsou jen trochu „jiní“. Přitom by bohatě stačilo, pokud bychom si každý zametl před vlastním prahem10. 6. 2020

Co se vlastně skrývá za názvem Tvorbou?

Něco vyrábět, pracovat rukama, mít možnost sáhnout si na hotový výrobek… Tvořit. Žít tvorbou. Mám ráda češtinu a ohnutí podstatného jména do jiného tvaru už byla jen taková hra, aby značka nezněla příliš konvenčně.

A na závěr: máš malou holčičku, jak se ti daří skloubit práci a mateřství?

Horko těžko. Nina je ještě malá a já nechci promrhat tyhle vzácné okamžiky dětství, a tak se snažím pracovat hlavně tehdy, když má zavřené oči...

Článek vzniknul ve spolupráci s organizací Life is Fashion.

Zdroj: Life is Fashion Spolupráce