Díky šikovnosti na drobné práce mi doporučili studium zlatnictví, říká o volbě své životní cesty šperkařka

Výběr školy ovlivnil celý její život. Během vysokoškolského studia si Hana Polívková uvědomila, že ji výroba šperku opravdu baví a může skrze tuto práci vyjadřovat své pocity. „Většina mých šperků je hodně subtilní, a proto když je máte na sobě, tak je skoro ani necítíte. Vaše tělo se s nimi přirozeně sžije,“ říká Hana Polívková.

Na vašich webových stránkách se často objevuje popiska „tordované“. Jak si takový šperk můžeme představit?

Jako tzv. tordované šperky jsem nazvala jednu celou kolekci, která je pro mou tvorbu typická a začínala jsem s ní. Šperky vypadají jako upletené z provázků nebo připomínají strukturou různé přírodniny.

Jak tordované šperky vznikají?

Vyrábím je z tenkých měděných drátků, které dále převádím do stříbra nebo zlata.

Je to přímo vaše technika, nebo jde o nějaký standardizovaný výrobní postup?

Jde o výrobní postup celé kolekce, na který jsem sama přišla postupem času. V obecné rovině pak termín „tordování“ znamená doslova „šroubovité stáčení“. Což v podstatě mé technice odpovídá.

Kdy jste s tordováním začala?

První tordované prstýnky jsem vyrobila v roce 2012 na mou první výstavu v Bratislavě. Tehdy ale ještě neměly mé šperky nynější podobu, byly totiž vytvořené přímo z mědi. Až o rok později jsem prstýnky převedla do stříbra i do zlata.

Osvojte si originální styl díky módním kouskům Karla Lagerfelda, pořídit si je můžete i z pohodlí domova13. 5. 2020

Jsou tordované prsteny příjemné na nošení? Na první pohled je na nich patrná struktura, která působí hrubým dojmem...

Tordované šperky mají sice strukturu, ale na nošení jsou velice příjemné. Vždy je vytvářím tak, aby nikde nedřely. Většina šperků je hodně subtilní, a proto když je máte na sobě, tak je skoro ani necítíte. Vaše tělo se s nimi přirozeně sžije.

Vyrábíte šperky na zakázku, nebo dávají zákazníci přednost hotovým výrobkům?

To je různé, nejvíc asi dělám šperky hotové z kolekce „Tordování“. Vyrábím ale také šperky inspirované touto hlavní kolekcí a přizpůsobuji je zákazníkovi. Na zakázku šperky také dělám, ale je to většinou tak, že si se zákazníkem musím sednout a na zadání i na návrhu pracujeme společně.

Co je potřeba promyslet, kdybych si u vás chtěla nechat vyrobit vlastní šperk?

Je dobré vědět k jaké příležitosti a pro koho má šperk být. Dobré je vědět, v jakém stylu by šperk měl být, z jakého materiálu a v neposlední řadě kolik peněz jste ochotni do šperku vložit. Po první schůzce, kdy upřesníme zadání, pro vás vytvořím pár návrhů, které vám představím, a po doladění návrhů začnu šperk vyrábět. Celý proces je časově daleko náročnější, ale výsledek stojí za to a zákazník si odnese šperk, který bude mít jen on.

V nabídce máte zásnubní i snubní prsteny. Jaké to je vytvářet šperk, který může být pro jeho nositele symbolem nového života?

Je to vždycky zážitek. Už samo vytváření zásnubního prstenu, kdy muž vybírá nebo vymýšlí, jaký prsten dá své nastávající, je kouzelné. Všem ženám bych přála, aby viděly, jak na ně jejich nastávající myslí a jak je vidí.

U snubních prstenů je zase hezké, že je vybírají snoubenci dohromady. Vždy se v té volbě projevuje, jací oba jsou, a je krásné vidět, že se těší na společnou budoucnost.

A co když mám doma nějaké zlato a chtěla bych z něj od vás vytvořit nový šperk. Je to možné?

Pokud máte vlastní zlato, určitě jej můžete přinést. Cena vašeho šperku, který si u mne vyberete, se pak sníží v závislosti na ryzosti a váze dodaného zlata. Šperky však nevytvářím přímo z dodaného materiálu.

Proč ne?

Kvůli několika technickým problémům. Většinu šperků si nechávám odlévat a obvykle se odlévá hodně kusů najednou, a je proto potřeba mít víc materiálu. Zároveň, aby byla dobrá slitina materiálu, je lepší, když se do zlata dává polovina nového materiálu a dodaný materiál by byl tedy smíchán s čistým materiálem.

Některé z vašich kousků mi připomínají krásné staré zásnubní prsteny. Je pro vás historie inspirací, nebo přicházejí nápady z úplně jiného směru?

Největší inspirací je pro mě příroda spojená s koloběhem života a různými etapami života, které člověk prožívá.

„I senioři mají právo na důstojné naplnění sexuality,“ říká ředitelka organizace, která v ČR zavedla tzv. sexuální asistenci17. 7. 2020

Je pro vás vytváření šperků splněním životního snu? Jak jste se k oboru dostala?

Od dětství jsem kreslila, malovala a byla šikovná na drobné práce, proto mi byl doporučený obor zlatnictví na turnovské SUPŠ. Během vysokoškolského studia oboru „šperk“ v Plzni a Bratislavě jsem si uvědomila, že mě právě tvorba šperků hodně baví a naplňuje a můžu skrze ně vyjádřit své pocity.

Nakupují u vás šperky i muži? A teď nemyslím šperky pro přítelkyně a partnerky, ale přímo pro sebe...

Z největší části u mě nakupují ženy, pak muži pro své ženy. Jen pár zakázek jsem měla přímo pro muže.

Na čem teď pracujete?

Připravuji menší kolekci s názvem Rinrin. Šperky jsou volným pokračování kolekce „Tordování“. Jednoduché, univerzální a klasické. Romantická myšlenka z realistického pohledu. Máte se na co těšit.

Článek vznikl ve spolupráci s projektem Life is Fashion.

Zdroj: Life is Fashion Spolupráce