„Naše kované motýlky si oblíbili milovníci tradiční pánské módy i streetwearu,“ říkají výrobci, sourozenci Ondráčkovi

„Naše kované motýlky si oblíbili milovníci tradiční pánské módy i streetwearu,“ říkají výrobci, sourozenci Ondráčkovi

První kovaný motýlek vznikl v kovářské dílně Ondracek Design v roce 2016. Byl velký, těžký a nenositelný. Sourozenci Ondráčkovi se ale stereotypy o materiálech rozhodli překonat a postupným zlepšením dokázali, že i kovový motýlek může být pohodlný, lehký a stylový doplněk. „Chceme dokázat, že motýlek nepatří jen k obleku, ale lze ho nosit i volnočasově,“ říkají v rozhovoru Ivana a Robert Ondráčkovi.
Redakce Redakce Autor
21. 2. 2020

Hned při prvním potěžkání mě překvapilo, jak je motýlek lehký. Čím to je?

Mnoho lidí má kovy automaticky spojené s těžkou váhou. Je třeba uvědomit si, že motýlek je svými rozměry malý a množství materiálu je zvoleno tak, aby byl na krku pohodlný. V případě gravírovaných motýlků se díky odbrušování materiálu dostáváme téměř na váhu srovnatelnou s těmi látkovými.

Bylo náročné se k současné váze dopracovat?

Ano, nepovedlo se nám to hned na první pokus. Bylo těžké zvolit takové množství materiálu, které by bylo pohodlně nositelné a zároveň působilo dobře vizuálně. Základem samozřejmě bylo a je, aby byl motýlek nositelný. Proto jsme si obzvlášť na váze, ale i rozměrech, dali velmi záležet.

<Path> Cupra Formentor aneb Výbuch emocí v přímém přenosuZdroj: Jan Witek

Jak tedy celý proces výroby kovového motýlka probíhá?

Výrobní proces je poměrně zdlouhavý, neboť se skládá z několika fází, jejichž počet se podle náročnosti motýlku liší. Zpravidla se výroba motýlku skládá průměrně ze 14 fází, které zahrnují vše od vyříznutí motýlku, obroušení, kování, kování středové spony… U gravírovaných limitovaných edicí je fází o trochu víc. Je zapotřebí věnovat velkou péči a velké množství času finální povrchové úpravě, aby vynikla ruční práce. Pásky motýlků pro jejich upevnění kolem krku jsme se snažili navrhnout tak, aby byly pro jejich nositele co nejpraktičtější. Šijeme je sami z pečlivě vybraných velmi kvalitních látek. Každý motýlek má pásku, jejíž délku lze libovolně nastavit podle obvodu krku. Upínání funguje na principu háčku jako u většiny jiných motýlků.

Jak jste se ke kovařině dostali? Pokračovali jste v rodinné tradici?

Ano, v rámci naší rodinné kovářské firmy se tomuto řemeslu věnujeme již dlouho. Před dvěma lety vznikl nápad, že díla z naší kovárny nemusí být jen mohutné brány nebo kované doplňky a plastiky do interiérů či zahrad, ale daly by se i nosit – motýlky a brože. Robert se stále věnuje i té „klasické“ umělecké kovařině a kromě luxusních motýlků a broží vyrábí i výše zmiňované plastiky, zábradlí atd.

Samotnému kování se věnujete oba nebo máte úlohy rozdělené?

Kování a designu se přeci jen věnuje více Robert. Pravdou ale je, že role v naší motýlkovské značce nejsou jasně vyhraněné a na všem skvělém i méně skvělém, co budování značky obnáší, pracujeme oba stejně.

A kdo vymýšlí design motýlků?

Na designu se podílíme oba. Všechny návrhy společně konzultujeme a zpravidla každý návrh ještě několikrát předěláme, než jsme s jeho finální podobou na 100 % spokojení.

Kde se inspirujete?

Zdrojů inspirace je několik, inspirujeme se v podstatě vším. Někdy nás zaujme, co má někdo na sobě, všimneme si zajímavého detailu v architektuře, přírodě a tak dále. Různorodost pramenů inspirace se promítá i napříč naší kolekcí a limitovanými edicemi. Např motýlek Mr. TRIANGLE je inspirován stavbami významného českého kubistického architekta Josefa Chochola, autora mnoha pražských vil a domů. Inspirací nám bylo jeho časté užití trojúhelníkových tvarů, které jsme přenesli na vlnitý tvar motýlka, což nám připomíná výklenek Kovařovicovy vily s trojúhelníkovým žebrováním na oknech.

K vytvoření motýlka Mr. POPPY nás naopak vedla na první pohled nezajímavá věc – jednou se jednomu z nás omylem povedlo rozbít sklenici s mákem na cihlové dlažbě u nás na chodbě. Ten pohled nás inspiroval k použití mědi coby imitace podlahy a tečkovitého nepravidelného tepání jako náznaku rozsypaného máku. A jako třetí příklad můžeme uvést „one piece only" motýlek Mr. PAINTER, který je inspirován obrazem Františka Kupky – „Espaces animés".

Na jaké příležitosti se váš motýlek nejvíc hodí?

Motýlka si můžete vzít jak na formálnější, tak i zcela neformální příležitosti. Mezi naše zákazníky patří jak milovníci tradiční pánské módy, tak fanoušci streetwearu. S motýlkem můžete vyrazit jak do divadla, na večeři, tak i na obchodní schůzku, procházku městem v kombinaci s džínovou košilí nebo večer do baru. I přes nádech luxusu, který motýlci bezesporu mají, chceme dokázat, že motýlek nepatří jen k obleku, ale lze ho nosit i volnočasově.

<Path> Designové a multifunkční vypínače: Maximální komfort, jedinečný vzhled a zvýšená bezpečnostZdroj: nizke-napeti.cz.abb.com, abb.cz

Objednávají u vás víc samotní muži nebo spíš ženy pro sebe brože a pro své muže motýlky jako dárek?

 Nelze říci, že by mezi našimi zákazníky panoval nějaký nepoměr. Často si u nás objednávají páry, které se chtějí sladit například na svatbu, jelikož nabízíme možnost ručního gravírování data svatby nebo například krátkého věnování na zadní stranu motýlka. V případě broží lze rovněž zezadu vygravírovat datum svatby.

Zákazníci si brože a motýlky kupují jak sami pro sebe, tak jako dárek pro své blízké či obchodní partnery.

Přemýšlíte teď nad rozšířením sortimentu? Napadají mě například manžetové či klasické knoflíčky, spony na pásky nebo další doplňky.

Určitě! Naši kolekci postupně rozšiřujeme o nové motýlky a brože a zároveň se čím dál více snažíme zaměřovat také na limitované edice. Naše první manžetové knoflíčky jsme již vyrobili a jelikož měly skvělý ohlas, chystáme se je do výroby zapojit. Máme v plánu i jiné módní doplňky, ale to je prozatím ve fázi návrhů a necháme to tedy jako překvapení.

Se značkou Ondracek BT návrhářů Roberta a Ivany Ondráčkových se můžete setkat na akci Life is Fashion, která se uskuteční 2. 4. 2020. Vstupenky zakoupíte na portálu GoOut.

Zdroj: Life is Fashion Spolupráce

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková

E-Shop