„Naše kované motýlky si oblíbili milovníci tradiční pánské módy i streetwearu,“ říkají výrobci, sourozenci Ondráčkovi

První kovaný motýlek vznikl v kovářské dílně Ondracek Design v roce 2016. Byl velký, těžký a nenositelný. Sourozenci Ondráčkovi se ale stereotypy o materiálech rozhodli překonat a postupným zlepšením dokázali, že i kovový motýlek může být pohodlný, lehký a stylový doplněk. „Chceme dokázat, že motýlek nepatří jen k obleku, ale lze ho nosit i volnočasově,“ říkají v rozhovoru Ivana a Robert Ondráčkovi.

Autor: Redakce / Zdroj: Life is Fashion / Spolupráce / 21. 2. 2020

Hned při prvním potěžkání mě překvapilo, jak je motýlek lehký. Čím to je?

Mnoho lidí má kovy automaticky spojené s těžkou váhou. Je třeba uvědomit si, že motýlek je svými rozměry malý a množství materiálu je zvoleno tak, aby byl na krku pohodlný. V případě gravírovaných motýlků se díky odbrušování materiálu dostáváme téměř na váhu srovnatelnou s těmi látkovými.

Bylo náročné se k současné váze dopracovat?

Ano, nepovedlo se nám to hned na první pokus. Bylo těžké zvolit takové množství materiálu, které by bylo pohodlně nositelné a zároveň působilo dobře vizuálně. Základem samozřejmě bylo a je, aby byl motýlek nositelný. Proto jsme si obzvlášť na váze, ale i rozměrech, dali velmi záležet.

21. 2. 2020Dáváte si v restauraci často vodu s citronem? Pak to rychle přestaňte dělat. Toto jsou důvody...

Jak tedy celý proces výroby kovového motýlka probíhá?

Výrobní proces je poměrně zdlouhavý, neboť se skládá z několika fází, jejichž počet se podle náročnosti motýlku liší. Zpravidla se výroba motýlku skládá průměrně ze 14 fází, které zahrnují vše od vyříznutí motýlku, obroušení, kování, kování středové spony… U gravírovaných limitovaných edicí je fází o trochu víc. Je zapotřebí věnovat velkou péči a velké množství času finální povrchové úpravě, aby vynikla ruční práce. Pásky motýlků pro jejich upevnění kolem krku jsme se snažili navrhnout tak, aby byly pro jejich nositele co nejpraktičtější. Šijeme je sami z pečlivě vybraných velmi kvalitních látek. Každý motýlek má pásku, jejíž délku lze libovolně nastavit podle obvodu krku. Upínání funguje na principu háčku jako u většiny jiných motýlků.

Jak jste se ke kovařině dostali? Pokračovali jste v rodinné tradici?

Ano, v rámci naší rodinné kovářské firmy se tomuto řemeslu věnujeme již dlouho. Před dvěma lety vznikl nápad, že díla z naší kovárny nemusí být jen mohutné brány nebo kované doplňky a plastiky do interiérů či zahrad, ale daly by se i nosit – motýlky a brože. Robert se stále věnuje i té „klasické“ umělecké kovařině a kromě luxusních motýlků a broží vyrábí i výše zmiňované plastiky, zábradlí atd.

Samotnému kování se věnujete oba nebo máte úlohy rozdělené?

Kování a designu se přeci jen věnuje více Robert. Pravdou ale je, že role v naší motýlkovské značce nejsou jasně vyhraněné a na všem skvělém i méně skvělém, co budování značky obnáší, pracujeme oba stejně.

A kdo vymýšlí design motýlků?

Na designu se podílíme oba. Všechny návrhy společně konzultujeme a zpravidla každý návrh ještě několikrát předěláme, než jsme s jeho finální podobou na 100 % spokojení.

Kde se inspirujete?

Zdrojů inspirace je několik, inspirujeme se v podstatě vším. Někdy nás zaujme, co má někdo na sobě, všimneme si zajímavého detailu v architektuře, přírodě a tak dále. Různorodost pramenů inspirace se promítá i napříč naší kolekcí a limitovanými edicemi. Např motýlek Mr. TRIANGLE je inspirován stavbami významného českého kubistického architekta Josefa Chochola, autora mnoha pražských vil a domů. Inspirací nám bylo jeho časté užití trojúhelníkových tvarů, které jsme přenesli na vlnitý tvar motýlka, což nám připomíná výklenek Kovařovicovy vily s trojúhelníkovým žebrováním na oknech.

K vytvoření motýlka Mr. POPPY nás naopak vedla na první pohled nezajímavá věc – jednou se jednomu z nás omylem povedlo rozbít sklenici s mákem na cihlové dlažbě u nás na chodbě. Ten pohled nás inspiroval k použití mědi coby imitace podlahy a tečkovitého nepravidelného tepání jako náznaku rozsypaného máku. A jako třetí příklad můžeme uvést „one piece only" motýlek Mr. PAINTER, který je inspirován obrazem Františka Kupky – „Espaces animés".

Na jaké příležitosti se váš motýlek nejvíc hodí?

Motýlka si můžete vzít jak na formálnější, tak i zcela neformální příležitosti. Mezi naše zákazníky patří jak milovníci tradiční pánské módy, tak fanoušci streetwearu. S motýlkem můžete vyrazit jak do divadla, na večeři, tak i na obchodní schůzku, procházku městem v kombinaci s džínovou košilí nebo večer do baru. I přes nádech luxusu, který motýlci bezesporu mají, chceme dokázat, že motýlek nepatří jen k obleku, ale lze ho nosit i volnočasově.

6. 2. 2020Facebook je cigaretou dnešní doby. Dočkáme se brzo jeho regulace?

Objednávají u vás víc samotní muži nebo spíš ženy pro sebe brože a pro své muže motýlky jako dárek?

 Nelze říci, že by mezi našimi zákazníky panoval nějaký nepoměr. Často si u nás objednávají páry, které se chtějí sladit například na svatbu, jelikož nabízíme možnost ručního gravírování data svatby nebo například krátkého věnování na zadní stranu motýlka. V případě broží lze rovněž zezadu vygravírovat datum svatby.

Zákazníci si brože a motýlky kupují jak sami pro sebe, tak jako dárek pro své blízké či obchodní partnery.

Přemýšlíte teď nad rozšířením sortimentu? Napadají mě například manžetové či klasické knoflíčky, spony na pásky nebo další doplňky.

Určitě! Naši kolekci postupně rozšiřujeme o nové motýlky a brože a zároveň se čím dál více snažíme zaměřovat také na limitované edice. Naše první manžetové knoflíčky jsme již vyrobili a jelikož měly skvělý ohlas, chystáme se je do výroby zapojit. Máme v plánu i jiné módní doplňky, ale to je prozatím ve fázi návrhů a necháme to tedy jako překvapení.

Se značkou Ondracek BT návrhářů Roberta a Ivany Ondráčkových se můžete setkat na akci Life is Fashion, která se uskuteční 2. 4. 2020. Vstupenky zakoupíte na portálu GoOut.