Správně zvolené ponožky dělají gentlemana. Buďte kreativní, ale dodržte „ponožková pravidla“

Ponožky mnozí považují za jednu z nejnudnějších součástí šatníku. Bez ohledu na to jsou právě ponožky součástí neopominutelnou, a pokud je vyberete správně, rozhodně zapůsobíte. Stejně tak ale ponožkami můžete velmi jednoduše doslova „zabít“ vlastní módní snažení. Čím se tedy při výběru ponožek řídit a čeho se vyvarovat?

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: Instagram / 21. 2. 2020

I když ponožky jsou nezřídka ve svém významu podceňovány, pravdou je, že právě díky ponožce je chůze v botách (samozřejmě nemáme na mysli sandály) pohodlná. Pánové při výběru a koupi ponožek musí myslet také na to, zda se jim potí nohy a dle toho volit ponožky z adekvátního materiálu (a to nejen kvůli zdraví, ale i případnému zápachu).

7. 2. 2020V Thajsku zakázali plastové tašky. Lidé nakupují do kufrů, hrnců i dopravních značek

Správná délka je základ

Délka (výška) ponožek, to je úplná věda. Pokud volíte business look (oblek, sako, kravata, polobotky) rovnou zapomeňte na ponožky ve zkrácené délce – základním pravidlem je, že nejen kotník, ale ani (chlupaté) lýtko by nemělo být vidět, a to ani tehdy, když si sednete. K džínům lze volit ponožky kratší než ke klasickým oblekovým kalhotám, ale ani v tomto případě by neměla především při sezení nepatřičně vykukovat holá noha. Někteří módní experti pak zastávají teorii, že správný gentleman nosí pouze podkolenky – právě tak se lze vyvarovat možným faux pas.

Černá – šedá – bílá?

Konzervativnější povahy si v případě ponožek rozhodně přijdou na své – černou, šedou ani hnědou barvou totiž člověk obvykle mnoho nepokazí. Hodit se ale mohou i ponožky čistě bílé, velmi však záleží na tom, kam se chystáte. Co se vzoru týká, ideální je střídmost, zejména pokud si volbou nejste příliš jisti. Základním pravidlem ale je, že barva ponožek by měla odpovídat barvě oblekových kalhot, pracujte ale s různými odstíny – ponožky tedy volte buď tmavší, nebo světlejší, než jsou kalhoty, které máte na sobě. Ponožky ve světlých odstínech si samozřejmě můžete také užít, nikoliv však v případě, že se chystáte na jednání, důležitou schůzku nebo na jakoukoliv formální akci.  Pokud jde o ponožky zářivě bílé, jsou únosné (vždy ovšem nezaprané!) v rámci módy sportovní, v kombinaci s obleky lze ale říci pouze velké NE.

Právě ke sportovní obuvi jsou potom ideální také ponožky končící pod kotníkem – ponožka není vidět, noha je přesto v pohodlí (a bezpečí). Výběr kotníkových ponožek pak rozhodně není nijak komplikovaný, bohatě si vystačíte s černými, bílými a šedými.

Při výběru ponožek je důležitá jejich výška - k formálnímu oblečení volte ponožky vysoké, do sportovních bot klidně ty pod kotník

Veselé barevné ponožky

To, co bylo ještě před pár lety nemyslitelné, je dnes skutečností – mnozí muži propadli kouzlu veselých hravých barevných ponožek. Ty jsou aktuálně velmi populární, mnozí je užívají k oživení outfitu a podtržení vlastní individuality. Základní kategorii pak tvoří jednobarevné ponožky ovšem v neotřelých, ale přesto decentních barvách (tmavší fialová, modrá, zelená), specifickou kategorií jsou ponožky s jásavě barevnými vzory. Právě pro jejich nošení také platí mnohá pravidla.

V prvé řadě, pokud volíte ponožky s barevným vzorem, měly by být jedinou dominantou vašeho outfitu a veškerá pozornost by se měla upírat na ně. Ano, chcete, aby vaše barevné ponožky všichni viděli, rozhodně ale nechcete vypadat jako klauni. Také v tomto případě ale platí, že i hravé ponožky by měly mít vždy adekvátní délku a neodhalovat lýtko. Je zároveň třeba říci, že různě vzorované ponožky lze nosit i k obleku – jsou totiž až nečekaně univerzální (především ty s geometrickými vzory – proužky, puntíky) a dokáží perfektně podtrhnout styling. Skvěle si pak rozumí s botami oxfordkami. Je však třeba dodat, že kombinace elegance a vzorovaných ponožek není pro každého, pokud vám tedy schází odvaha, volte ponožky se vzorem spíše k ležérním (neformálním) outfitům (džíny, polotrika). Pro kombinování pak platí, že na vzorované/barevné ponožce by se měla objevovat také barva odpovídající barvě vašich kalhot.

Správní gentlemani, kteří mají v módě přehled, pak nezřídka kombinují barevné ponožky také tak, aby ladily s dalšími částmi outfitu, a to od pasu vzhůru – laďte tedy ponožky s kravou nebo trikem, kapesníčkem, ale klidně i sakem.

11. 3. 2020„Gayové se na ulicích moc neprojevují, ale srbský noční život je bohatší než v Česku,“ říká Srb žijící v Praze

Ponožková pravidla pro začátečníky – nemáte-li odvahu pro barevné kombinování, ponožky ideálně volte černé. Ujistěte se ale, že si oblékáte jeden pár (i černá má mnoho odstínů). Vaše ponožky by měly také perfektně sedět a neshrnovat se, měly by být pohodlné a jejich švy by neměly dráždit nohy (a v horším případě vést ke vzniku puchýřů). Samozřejmostí by měly být ponožky bez žmolků a také děr, ideálně z 90% bavlny (pak se noha nepotí).

Ponožková pravidla pro rebely – v případě, že rádi provokujete, klidně kombinujte barevné ponožky i k formální módě, máte-li odvahu, bez problémů i ke smokingu – myslete ale vždy na to, že takovéto ponožky by měly být dominantou outfitu a přes veškeré rebelství by rozhodně měly splňovat všechna další společenská pravidla (zejména pak výšku).