Se studiem módy váhala, nakonec rozhodla indická věštírna. Lucie Marková vypráví o své cestě k navrhování

„Dost jsem váhala, když jsem zvažovala, na jakou školu půjdu po střední. Odjela jsem do Indie, do knihovny palmových listů, tam mi řekli, že ze mě bude návrhářka,“ říká o své životní věštbě Lucie Marková, která představí novou kolekci 2. dubna na přehlídce Life is Fashion.

Autor: Redakce / Zdroj: Life is Fashion / Spolupráce / 14. 2. 2020

Máte překrásný ateliér. Je to zároveň i showroom, nebo jde jen o váš soukromý prostor, ve kterém tvoříte?

Je to ateliér, kde tvořím. Zároveň sem často chodí zákaznice, které si chtějí modely vyzkoušet, když je vidí na stránkách. Myslím, že na showroom bych potřebovala ještě o něco větší prostor, alespoň jednu místnost bez vzorků a nastříhaných látek všude kolem, ale jako showroomy skvěle fungují Vidda stores.

Kdy jste se rozhodla, že chcete být návrhářkou?

To mi byly asi tři roky. Když jsem zpětně viděla svoje bloky z doby, kdy jsem byla malá, jsou plné kreseb šatů. Pak jsem nad tím samozřejmě váhala, když jsem zvažovala, na jakou školu půjdu po střední. Tehdy jsem odjela do Indie, do knihovny palmových listů. To je věštírna, kde řeknou osud všem, kdo tam přijdou, údajně je tam pro vás už celé roky, někdy staletí, napsaný v palmové knize a oni vědí, že přijdete. Tam mi řekli, že ze mě bude návrhářka.

28. 2. 2020Viděno očima personálu restaurací: Kteří hosté jsou ti nejhorší prudiči?

Věnujete se nejen módě, ale i šperkům. Začínala jste s obojím současně?

Ne, přišlo to tak nějak samo. Šperky dělám, když mě zaujme nějaký materiál nebo mám tou kolekcí co říct. Rozhodně nepřicházím s novými modely šperků každou sezónu. Hodně ráda mám manžetové knoflíčky, vyrábím je nejraději z hodinkových strojků.

Doplňují se tyto dvě oblasti navzájem?

Určitě. Často dělám brože, které se hodí k zapínání a modelování plášťů například.

Jak probíhá příprava nových kolekcí a modelů Design by Lucie?

Obvykle čtu, poslouchám hudbu, hledám inspiraci. Kreslím, dělám skici, pak zkouším kombinace materiálů a postupně si rozkreslím, kterým směrem chci jít. Někdy se během tvorby vzorků posunu ještě někam jinam, jindy zůstanu věrná skicám na papíře. Pokaždé je jiný výsledek, když pracuju sama s materiálem, objevím věci, co mě na papíře nenapadly. Vytvořím vzorky, nafotíme je a jdou do prodeje. Často s sebou beru vzorky na markety, na které se občas hlásím a dívám se, jak na ně lidé reagují, jak sednou na postavu, co bych ještě změnila, než vyjdu s novou kolekcí.

Dnešní módní svět je šíleně rychlý a setkáváme se běžně s mnoha kolekcemi v roce v rámci jedné značky. To ale, díky bohu, u samostatně tvořících návrhářů není snad ani možné. Jak jste na tom vy?

 Teď moc nových věcí nedělám, mám malou dceru a chci se jí věnovat. Přiznám se, že opravdu pečlivě zvažuju, do čeho půjdu a do čeho ne, přemýšlím nad tím daleko víc než dřív, protože čas je teď daleko cennější. Obvykle nové modely přibývají tak, jak mi to vyjde. Teď budu mít po delší době přehlídku nových modelů na Life is Fashion, je to skvělý projekt.

Šijete své modely sama, nebo na to máte švadlenku? A pomáhá vám někdo s chodem značky v ostatních oblastech?

Něco dělám sama, s něčím pomáhají ostatní. Myslím, že s každou oblastí mi někdo pomáhá, konzultuju spoustu věcí, šití, sociální sítě, e-shop, prezentaci a často i design. Výsledek je takový mix profesí. Ráda spolupracuju s kýmkoli, kdo je v dané oblasti lepší než já, takže ano, například na šití ráda spolupracuji s profesionály, ale třeba teď bych strašně potřebovala někoho dalšího. Hledám někoho na šití v ateliéru a pomoc se značkou, tak doufám, že se někdo objeví.

17. 3. 2020Odborník na orientální medicínu radí, jak být i v těžkých chvílích šťastný a dosáhnout zenu

Vaše modely je možné zakoupit v různých concept storech a obchodech, je možné se s vámi potkat i naživo?

Rozhodně, na dubnovém Life is Fashion. Kdokoli se se mnou může potkat i u mě v ateliéru, stačí předem zavolat a domluvit si schůzku. Nebývám tam každý den, proto je lepší dohodnout se po telefonu. Moje věci se dají koupit u mě na luciemarkova.cz, molo7.cz a osobně vyzkoušet ve Vidda store ve Westfield Chodov nebo ve Vidda store 2 v ulici Elišky Krásnohorské.

Se značkou Design by Lucie návrhářky Lucie Markové se můžete setkat na akci Life is Fashion, která se uskuteční 2. 4. 2020. Vstupenky zakoupíte na portálu GoOut.