Zrcadlové domy aneb Nový způsob bydlení, který dokonale splyne s přírodou

Co byste řekli na dům pokrytý zrcadly? Podobné teď vznikají v USA. Stane se z těchto domů budoucí trend, který budeme vídat ve městech po celém světě?

Autor: Jan Witek / Zdroj: Brightside, Instagram / 10. 2. 2020

Americký umělec Doug Aitken se rozhodl vytvořit vskutku netradiční bydlení. Na první pohled obyčejný dům nechal z vnější strany celý pokrýt zrcadly. Vytvořil tak doslova nepolapitelný zázrak, který dokonale souzní s okolní přírodou a lehce byste jej přehlédli. Umíte si však něco podobného představit i v praktickém životě někde ve městě?

14. 2. 2020Nejvíc cool primátor na sociálních sítích? Jednoznačně Zdeněk Hřib

Tzv. “mirror house” (v překladu zrcadlový dům) si získal takovou oblibu, že se jej ujalo hned několik dalších umělců a architektů a stavby vyrostly v různých koutech světa. V galerii tak můžete vidět, jak tento dům vypadá ve švýcarských Alpách či v kalifornském Palm Springs, ale i na dalších místech světa.

Ačkoliv celý koncept zrcadlového domu vypadá velmi zajímavě a má své jisté kouzlo, prakticky by podobný dům mohl být vybudován jen jako ojedinělá stavba někde mimo civilizaci – chata v horách apod.

Jedná se totiž o stavbu, která díky odrazům okolní krajiny vytvoří dokonalou iluzi a mohla by se díky tomu stát vyhledávaným turistickým cílem. Spíše než o praktické využití zrcadel se však jedná o uměleckou tvorbu, která si díky odrazům hraje s okolní krajinou.

Představit si něco podobného ve městě by asi nešlo. Co by taková čtvrť ze zrcadlových domů mohla způsobit okolí? Tak v první řadě si představte odraz slunečních paprsků, které by v parných dnech možná mohly způsobit i požáry. Podobné domy by mohly znamenat i jistou hrozbu pro zvířata a pravděpodobně i pro lidi, které by například během řízení mohly skleněné domy mást a a nezřídka by do nich třeba nacouvali. Nehledě na to, jak náročná budou zrcadla na údržbu. Dost, že musíme umývat okna, co teprve mít celý dům posetý zrcadly?

1. 2. 2020FOTO: Módní ikonou můžete být i „na stará kolena“. Módní průmysl sice starší generace ignoruje, senioři ale berou módu útokem

Nápad je to sice hezký a pro turistické místo a opuštěnou chatu někde v horách možná i využitelný. Ve městech by se však jednalo spíše o pohromu...