Zrcadlové domy aneb Nový způsob bydlení, který dokonale splyne s přírodou

Co byste řekli na dům pokrytý zrcadly? Podobné teď vznikají v USA. Stane se z těchto domů budoucí trend, který budeme vídat ve městech po celém světě?

Autor: Jan Witek / Zdroj: Brightside, Instagram / 10. 2. 2020

Americký umělec Doug Aitken se rozhodl vytvořit vskutku netradiční bydlení. Na první pohled obyčejný dům nechal z vnější strany celý pokrýt zrcadly. Vytvořil tak doslova nepolapitelný zázrak, který dokonale souzní s okolní přírodou a lehce byste jej přehlédli. Umíte si však něco podobného představit i v praktickém životě někde ve městě?

1. 2. 2020Jan Černý: český návrhář světového věhlasu, který u Vuittona zaujal teniskami Prestige

Tzv. “mirror house” (v překladu zrcadlový dům) si získal takovou oblibu, že se jej ujalo hned několik dalších umělců a architektů a stavby vyrostly v různých koutech světa. V galerii tak můžete vidět, jak tento dům vypadá ve švýcarských Alpách či v kalifornském Palm Springs, ale i na dalších místech světa.

Ačkoliv celý koncept zrcadlového domu vypadá velmi zajímavě a má své jisté kouzlo, prakticky by podobný dům mohl být vybudován jen jako ojedinělá stavba někde mimo civilizaci – chata v horách apod.

Jedná se totiž o stavbu, která díky odrazům okolní krajiny vytvoří dokonalou iluzi a mohla by se díky tomu stát vyhledávaným turistickým cílem. Spíše než o praktické využití zrcadel se však jedná o uměleckou tvorbu, která si díky odrazům hraje s okolní krajinou.

Představit si něco podobného ve městě by asi nešlo. Co by taková čtvrť ze zrcadlových domů mohla způsobit okolí? Tak v první řadě si představte odraz slunečních paprsků, které by v parných dnech možná mohly způsobit i požáry. Podobné domy by mohly znamenat i jistou hrozbu pro zvířata a pravděpodobně i pro lidi, které by například během řízení mohly skleněné domy mást a a nezřídka by do nich třeba nacouvali. Nehledě na to, jak náročná budou zrcadla na údržbu. Dost, že musíme umývat okna, co teprve mít celý dům posetý zrcadly?

20. 2. 2020FOTO: Pánská móda 70. let je vrcholem nevkusu, který se nikdy nesmí vrátit. Zde je důkaz

Nápad je to sice hezký a pro turistické místo a opuštěnou chatu někde v horách možná i využitelný. Ve městech by se však jednalo spíše o pohromu...