Spojení práce lokálních návrhářů a výběrového second-handu: Designérské kousky zde pořídíte za zlomek ceny

Lokální móda v té nejudržitelnější podobě, to je VONA second chance. Eva Koželoužková a Petra Lojdová prodávají designérské kousky z přehlídek, které by jinak svého majitele hledaly jen těžko. A to za zlomek původní ceny. K šatům od návrháře se tak díky nim dostanete i s poloprázdnou peněženkou.

Autor: Redakce / Zdroj: Life is Fashion / Spolupráce / 7. 2. 2020

Vaše zboží je tak trochu mix designérských a klasicky řetězcových second hand kousků. Co všechno tedy VONA second chance je?

Cílem VONA second chance je dostat do povědomí lidí i designéry, nejsme jen second hand klasického typu, snažíme se spolupracovat s designéry a jejich věcem, které jsou z přehlídek, anebo prototypy, dát ještě šanci. Spousta lidí si myslí, že finančně nedosáhnou na šaty, kabát či jiný kousek od designéra. My jim chceme dokázat, že opak je pravdou.

Proč jste se pro tenhle koncept rozhodly?

Protože si myslíme, že je potřeba ukázat veřejnosti, že i v rámci udržitelné módy se dají pořídit nové nadčasové kousky, které jsou vyrobené z kvalitních materiálů v Česku nebo na Slovensku. Zatím máme i secondhandové oblečení, které je většinou naše nebo našich přátel.

25. 2. 2020Jsou večerní návštěvy lednice pro naše tělo opravdu tak škodlivé?

Jak taková spolupráce s návrháři funguje?

Spolupráce funguje tak, že oslovíme české a slovenské designéry nebo oni osloví nás. Oblečení dáváme do komisního prodeje a všechny modely fotíme, aby bylo vidět, že jsou nositelné i v běžném životě.

Není ale pro designéry snadnější si věci prodat vlastní cestou?

Jak pro koho. Někteří nemají čas zabývat se staršími kolekcemi a jsou rádi, že se o prodej postará někdo jiný. Je samozřejmě spousta designérů, kteří pořádají své vlastní výprodeje, ale máme pocit, že ty se moc k veřejnosti nedostanou.

Čí modely teď u vás najdeme a plánujete nějaké další spolupráce?

Na začátku nám nejvíc pomohli Miroslav Bárta, Pavel Berky, Dita Krupicová, Tereza Ujevičová, Sophistic by Veronika, Elen Kožušníková, Yaroslava Gerfanová. Další spolupráci bychom rádi navázaly, ale to se nechte překvapit na Life is Fashion v dubnu. Dále plánujeme kolekci vlastních triček a mikin, ale to do budoucna. Chtěly bychom, aby kolekce měla smysl i v rámci udržitelnosti.

A jak velký zájem je o váš projekt ze strany designérů?

Ze začátku zájem byl, teď trochu bojujeme, jelikož je leden a spousta z nich má moc práce. Není záruka, že u nás každý týden najdete nové zboží.

Dá domluva s návrháři zabrat, nebo je navázání spolupráce jednoduché?

Zatím byla domluva vždy skvělá a bez problémů.

Nejtěžší je vždycky začít, učinit ten prvotní krok. Jak to bylo u vás – pohybovaly jste se v návrhářské komunitě, nebo jste do ní přišly úplně z venčí?

Eva pracuje pro Institut módní tvorby, to nám práci hodně ulehčilo. S designéry se známe osobně a od začátku nás velmi podporovali. Nejen oni, ale musíme zmínit za Institut i Kláru Haunerovou, Matěje Parduse a v neposlední řadě Pavlínu Dvořákovou z Life is Fashion.

21. 2. 2020Dáváte si v restauraci často vodu s citronem? Pak to rychle přestaňte dělat. Toto jsou důvody...

A můžeme vás někde potkat naživo?

Naživo nás můžete pravidelně potkat na bleších trzích ve Strašnicích v kulturním domě Barikádníků, dále po domluvě za námi můžete přijet do našeho showroomu do Blanické ulice. Již 21. 3. 2020 proběhne právě v Kulturním domě přehlídka designérských modelů z VONA a 2. 4. 2020 nás potkáte na Life is Fashion, o dalších akcích pravidelně informujeme přes Instagram.

S VONA second chance se můžete setkat také na akci Life is Fashion, která se uskuteční 2. 4. 2020. Vstupenky lze zakoupit na portálu GoOut.