Muž – dandy: láska k sobě samému, módě a luxusu je zpět. Muži znovu touží po pozornosti

Dandysmus byl jako styl příznačný pro období konce 18. století a týkal se drtivě mužů. Ti jako by byli přímo „zahledění“ sami do sebe, milovali módu, luxus a s gustem si užívali života. Ne náhodou pak byli někdejší metrosexuálové označování za novodobé dandy. Ovšem jak se zdá, dandy styl se začíná vracet v plné parádě. (Nejen) červené koberce jsou toho důkazem.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: esquire.com, theguardian.com / 5. 2. 2020

Zatímco pro klasické britské dandy muže byl typický důraz kladený na kvalitu oděvu (ať už z hlediska střihu, tak i volby materiálů) a dostatečně okázalé doplňky (naleštěné boty, cylindr, květina v klopě, manžetové knoflíčky), dnes dandy styl nabyl nových obrátek. Muži se již nepotřebují podobat aristokracii, ale naopak se snaží vymknout uniformitě a být sami sebou, a to klidně i za cenu cesty proti proudu. Pro dandy styl jsou totiž typické výrazné barevné kombinace, neobvyklé vzory a samozřejmě také originální doplňky – to vše by zároveň mělo být kombinací vintage stylu (ostatně, jak jinak být dandy…) a kousků z konfekce. V šatníku dandyů tak neschází vzorované vesty, tvídová saka a samozřejmě také motýlci.

26. 2. 2020Neslyšící muž adoptoval neslyšící štěně. Nyní spolu komunikují znakovým jazykem

V případě dandy stylu se ovšem jedná o mnohem obsáhlejší koncept než jen o styl oblékání. Muž – dandy nejenže je velmi zaměstnán péčí o svůj vzhled, ale zaměřuje se i na své vystupování, tedy způsob mluvy, interakce s ostatními, ale i na dostatečně „zajímavé“ koníčky a volnočasové aktivity. Přesto, že dandyové byli v minulosti specifickou společenskou vrstvou, následně jako by muži přišli o odvahu být jiní. Ta se vrací až nyní, především díky hollywoodským hvězdám.

Senzačně hezcí a k smrti nudní muži

Pokud bychom se ohlédli několik desítek let zpět, pánská móda příliš kreativitě nepřála. Vlastně by se dalo říci, že se všichni muži oblékali téměř stejně. A to i ti, na které byla upřena celosvětová pozornost. Ostatně, jak poznamenal např. Justin Theroux, „móda v mém životě nehraje nijak důležitou roli.“ Přesně tento postoj jakoby se prolínal do myslí všech mužů, kteří se začali při oblékání kontrolovat a spíše než aby poutali pozornost, upadli do (ač luxusního) průměru. Spisovatel Paul Flynn o nich dokonce hovoří jako o „senzačně hezkých mužích, kteří vypadají jako ztělesnění ideálu ženicha“. Jenže i když všichni vypadají „jako ze škatulky“, jsou tak stejní, až jsou nudní. Přesto se poslední dobou mnohé mění a muži začínají nacházet svůj vlastní „módní hlas“. A průkopníky jsou samozřejmě ti, kteří se objevují na filmových plátnech, stránkách časopisů a samozřejmě také červených kobercích.

„V minulosti volili muži i v případě červeného koberce velmi konzervativní modely. Prezentování čehokoliv jiného než archetypální verze maskulinity bylo totiž považováno za narušení všech pravidel pojících se k mužství,“ tvrdí stylista Joseph Kocharian. Dnes se ale stále více mužů odvažuje vynést modely, na něž by ještě před pár lety nemohli ani pomyslet. „V poslední době se objevuje mnohem více progresivní pohled na mužství, v němž muži umí přijmout i svou ženskost. A je třeba oslavovat, nikoliv potlačovat to, co vede k mnohem větší kreativitě a rozmanitosti nejen toho, co vidíme na červených kobercích,“ shrnuje stylista.

4. 3. 2020Příliš malá, příliš velká: většina žen není dle výzkumu spokojena s velikostí svých prsou. Jaký je ideál napříč světem?

Jak potom doplňuje filmový kritik Guy Lodge, především herci používají svůj styl také jako něco, co může podtrhnout jejich „značku“. „Mužští herci se oblékají tak, aby podpořili a doplnili svou osobnost na filmovém plátně a televizní obrazovce,“ myslí si. „Chadgwick Boseman vytvořil na červený koberec jakýsi afro-futuristický look, který se hodí k Black Panterovi, Timothée Chalamet zase nosí neobvyklé kousky, které podtrhují jeho mládí a rozvernost,“ doplňuje Lodge. Jednoduše řečeno, červený koberec je místo k sebeprezentaci, k představení vlastního stylu, ale také k inspirování všech, kdo se v módě k mnoha věcem neodvažují. Jakmile ale extravaganci posvětí známé osobnosti, stává se mnohem stravitelnější i pro běžnou populaci. To samozřejmě neznamená, že máte do společnosti vyrazit s hlavou pod paží jako Jaret Leto nebo v šatech s vlečkou jako Billy Porter, ale rozhodně se nemusíte obávat být prostě dandy.