Připomeňte si účesy, které byly v módě za minulého režimu a v devadesátkách

Vlasy jsou doslova korunou krásy. Pravidlo, které platí již několik staletí. Jak se vyvíjí trendy v účesech a co bylo nejmodernější za minulého režimu a v období devadesátých let? Zavzpomínejte spolu s námi.

Autor: Jan Witek / Zdroj: iStock, Pinterest / 30. 1. 2020

Dojít si ke kadeřnici za minulého režimu zase nebyl takový přepych, a především dámy rady nechávaly starost o vlasy zkušeným odbornicím, které jim na hlavě vytvářely účesy dle aktuálních trendů.

3. 1. 2020Egypt, Laos nebo Etiopie. Proč se tyto země vyplatí navštívit v roce 2020?

Kadeřníků bylo dostatek, to však nemůžeme říct o nejrůznějších vlasových přípravcích. Namísto tužidla se používalo například pivo nebo cukrová voda. Místo klasických barev nebylo výjimkou použití inkoustu či rozdrcených voskovek a pokud náhodou barva zanechala nějaké stopy na kůži mohli jsme je skvěle vydrhnout cigaretovým popelem.

Vlasy se mimo jiné ondulovaly, tupírovaly a natáčely. Snad největším hitem byla trvalá, díky které došlo k několikanásobnému zvětšení objemu vlasů. Nebyla však dominantou pouze u žen, velmi si ji oblíbili i muži, a to především umělci. Jedním z trendů už dříve byly i příčesky nebo drdol vyztužený vatou.

Pánové svými účesy dokonce dávali najevo i politický postoj. Režim například nemohl vystát „máničky“ v šedesátých letech (označení pro muže s dlouhými vlasy, které byly typickým znakem odporu proti režimu) a pankáče v osmdesátých letech.

Možná si ještě vzpomenete i na účesy typu pudlík, hrnec nebo nevzhledný, ale tolik oblíbený účes, v rámci kterého byly vlasy nahoře krátké a dole dlouhé. Velkou inspirací byl v tomto směru například Jaromír Jágr.

„Kouří marihuanu, užívají narkotika LSD. Jaká je to tedy mládež?“ Hovořila tehdy média o mladých lidech, kteří se nebáli vystoupit z davu a nechali si na hlavě vytvořit poněkud extravagantní účesy.

11. 2. 202030denní transformace těla pro aktivní a zaneprázdněné muže

Za komunismu také neexistovalo tolik inspirace kolem nás. Trendy většinou určoval západní svět, z něhož se k nám však mnoho informací nedostávalo. Hodně jsme se ale inspirovali díky našim domácím hvězdám showbyznysu a sportu.

Dnes na hlavách nosíme doslova všechno a často i speciální designové účesy. V poslední době zažíváme také rozmach specializovaných pánských barber shopů, těšíme se dostupnosti nových barev a pokud nám vlasy vypadnou, můžeme si nové nechat nastřelit, případně ty současné zahustit.

Jaký účes jste kdysi nosili vy a který se vám nejvíce líbil?