Připomeňte si účesy, které byly v módě za minulého režimu a v devadesátkách

Vlasy jsou doslova korunou krásy. Pravidlo, které platí již několik staletí. Jak se vyvíjí trendy v účesech a co bylo nejmodernější za minulého režimu a v období devadesátých let? Zavzpomínejte spolu s námi.

Dojít si ke kadeřnici za minulého režimu zase nebyl takový přepych, a především dámy rady nechávaly starost o vlasy zkušeným odbornicím, které jim na hlavě vytvářely účesy dle aktuálních trendů.

Polská policie agresivně zatýká na masových protestech za LGBT práva. „Bezprecedentní policejní násilí,“ tvrdí odborníci13. 8. 2020

Kadeřníků bylo dostatek, to však nemůžeme říct o nejrůznějších vlasových přípravcích. Namísto tužidla se používalo například pivo nebo cukrová voda. Místo klasických barev nebylo výjimkou použití inkoustu či rozdrcených voskovek a pokud náhodou barva zanechala nějaké stopy na kůži mohli jsme je skvěle vydrhnout cigaretovým popelem.

Vlasy se mimo jiné ondulovaly, tupírovaly a natáčely. Snad největším hitem byla trvalá, díky které došlo k několikanásobnému zvětšení objemu vlasů. Nebyla však dominantou pouze u žen, velmi si ji oblíbili i muži, a to především umělci. Jedním z trendů už dříve byly i příčesky nebo drdol vyztužený vatou.

Pánové svými účesy dokonce dávali najevo i politický postoj. Režim například nemohl vystát „máničky“ v šedesátých letech (označení pro muže s dlouhými vlasy, které byly typickým znakem odporu proti režimu) a pankáče v osmdesátých letech.

Možná si ještě vzpomenete i na účesy typu pudlík, hrnec nebo nevzhledný, ale tolik oblíbený účes, v rámci kterého byly vlasy nahoře krátké a dole dlouhé. Velkou inspirací byl v tomto směru například Jaromír Jágr.

„Kouří marihuanu, užívají narkotika LSD. Jaká je to tedy mládež?“ Hovořila tehdy média o mladých lidech, kteří se nebáli vystoupit z davu a nechali si na hlavě vytvořit poněkud extravagantní účesy.

„Rouškoslepost“ – naše mozky mají problém, s rouškami na tváři evoluce nepočítala9. 9. 2020

Za komunismu také neexistovalo tolik inspirace kolem nás. Trendy většinou určoval západní svět, z něhož se k nám však mnoho informací nedostávalo. Hodně jsme se ale inspirovali díky našim domácím hvězdám showbyznysu a sportu.

Dnes na hlavách nosíme doslova všechno a často i speciální designové účesy. V poslední době zažíváme také rozmach specializovaných pánských barber shopů, těšíme se dostupnosti nových barev a pokud nám vlasy vypadnou, můžeme si nové nechat nastřelit, případně ty současné zahustit.

Jaký účes jste kdysi nosili vy a který se vám nejvíce líbil?

Zdroj: iStock, Pinterest