FOTO: Transgender lidé vlastními těly mění módní průmysl. Světového věhlasu dosáhla i trans-modelka z Česka

Módní průmysl prochází mnoha turbulentními změnami a to, co by se ještě před pár lety zdálo naprosto nemyslitelné, je dnes běžnou realitou. Lidé, kteří prošli změnou pohlaví, se tak stávají nejen průkopníky zcela nového, inkluzivního pohledu (nejen) na módní svět, ale dokonce jsou i tvářemi módních značek a běžně se objevují i na stránkách prestižních časopisů. Kteří lidé jsou tedy těmi, co dávají své tělo a životní příběhy „všanc“?

Cesta trans-lidí do módního průmyslu byla dlouhá a pěkně klikatá. Není to tak dávno (řeč je o 60. letech minulého století), když April Ashley pózovala jako modelka spodního prádla pro Vogue, ale jakmile britský tisk zjistil, že se narodila jako muž, o svou kariéru přišla. Dnes jsou tu ale tací (a takové), co zcela mění pravidla módní hry. Módní průmysl je totiž otevřenější než kdy dříve a akceptuje základní myšlenku, že krásné jsou všechny tvary i velikosti, a to bez ohledu na pohlaví…

Elis Mraz: „Po účasti v Hlasu Československa jsem měla sebevědomí na nule. Lidé si myslí, že známé osobnosti mají snový život. Opak je pravdou“24. 6. 2020

Hunter Schafer

Pozici v módní branži si tato transgender modelka vybudovala již v útlém mládí. Ve svých 18 letech podepsala smlouvu s Elite Model Management a následně spolupracovala s věhlasnými módními domy, jako je Dior nebo Miu Miu. A i když Hunter v době její módní kariéry znali zejména fashion fanoušci, dnes její tvář sleduje celý svět také na televizních obrazovkách. Do mainstreamu totiž pronikla díky roli v seriálu Euphoria z produkce HBO, v němž hraje např. po boku zpěvačky Zendayi. Hunter pak v rozhovoru pro magazín Marie Claire prozradila, že je vděčná za možnost stát se součástí takto populárního televizního projektu. „Dostala jsem už spoustu zpráv od dalších transsexuálních lidí, kteří jsou mým zastoupením v seriálu naprosto nadšeni,“ doplnila.

Laith Ashley

Laith svou kariéru zahájil již jako muž – zveřejnil totiž na svém instagramovém profilu vlastní fotky ve spodním prádle Calvin Klein. Nakonec se mu podařilo proniknout do modelingového mainstreamu, objevil se např. v rámci show RuPaul´s Drag Race a také  v kampani na motorovou naftu. „Společnost nás stále učí, že ženskost je pro muže něco, co by jejich mužství mohlo degradovat. Ale já si myslím, že to naopak člověka dělá mnohem kompletnějšího. Prostě buďte sami sebou, tím, kým jste,“ shrnuje model.

Andreja Pejic

Andreja se v módní branži prosadila ještě jako Andrej, její androgynní vzhled totiž mnohé návrháře okouzlil. Že je ženou, Andrej oznámil v roce 2014. „Jako transgender žena doufám, že ukážu, že i po tranzici může být člověk šťastný a úspěšný ve své nové kapitole, a to aniž by se musel zcela vzdát své minulosti,“ uvedla modelka po své změně pohlaví. A přesně to Andreja také dokázala, již jako žena se stala např. tváří velké kampaně propagující ženskou kosmetiku a byla také první trans-modelkou, která se objevila na stránkách Vogue.

Nathan Westling

Nathan je jedním z nejznámějších transmužů, kteří se pohybují v módním průmyslu. Svou kariéru zahájil v roce 2015, tehdy ještě jako žena. Spolupracoval(a) tehdy např. s Markem Jacobsem, se značkami Versace, Prada nebo Chanel. Loni pak oznámil(a), že prochází změnou pohlaví. „Cítím, že jsem celý život nosil masku, jakmile jsem ji odstranil, bylo to jako bych konečně...jednoduše už nejsem v cizí kůži. Už si na nikoho nehraju a necítím se zaseknutý v jakémsi místě mezi pohlavími,“ uvedl Nathan v souvislosti s jeho tranzicí.

Valentina Sampaio

Valentina zbořila jedno velké tabu. Stala se totiž první transgender modelkou předvádějící spodní prádlo (konkrétně pro značku Victoria´s Secret). Již v roce 2017 se ale tato modelka také jako úplně první transžena objevila na titulní stránce brazilského a německého vydání módní bible Vogue. „Svět v posledních letech udělal obrovský krok kupředu, co se týká translidí. To, že jsem se stala cover-girl Vogue, je jen dalším malým ale důležitým krokem, který ukazuje, že i my jsme součástí módního průmyslu. Právě módní průmysl je totiž nástrojem propagujícím rozmanitost, vše je v něm proměnlivé, což lze říci i o kráse. Móda je jednoduše svět, který je svobodnější,“ řekla v jednom z rozhovorů Victoria.

Jak sladit roušku s outfitem: vyvarujte se stejného motivu na kravatě a roušce27. 8. 2020

Peťa Nitka

Ačkoliv by se z výčtu výše mohlo zdát, že trans-modelky a modelové se českému módnímu světu vyhýbají, opak je pravdou. I my máme mezi trans-modelkami svou zástupkyni, kterou je Peťa Nitka. Ta dle vlastních slov uspěla v modelingu teprve tehdy, až změnila pohlaví. První kampaně přitom nafotila v Austrálii, tehdy ještě jako androgynní model (fotila tedy jak módu pánskou, tak i dámskou). Dnes se modelce velmi daří a rozhodně se nebojí ani provokativních kampaní, což ostatně dokládá i její profil na Instagramu.

 

Zdroj: insider.com, dazeddigital.com, instagram