„Ideální stav neexistuje, bojovat musíme pořád,“ říká o stereotypech v Česku návrhář Pavel Berky

Pavel Berky je kosmopolitní návrhář, který spolupracuje s mnoha zvučnými jmény showbyznysu. Jak vznikla jeho spolupráce s vítězkou soutěže MasterChef, Kristínou Nemčkovou, jaké jsou rozdíly mezi módní scénou v Londýně a Praze, a co úspěšný návrhář plánuje na letošní rok?

Tvým e-shopem doslova prolétla kolekce s Kristínou Nemčkovou, nejmladší vítězkou kulinářské soutěže MasterChef. Jak k téhle spolupráci vůbec došlo?

S Kristínkou to byla krásná náhoda. V soutěži MasterChef byla od začátku mojí favoritkou. Ke spolupráci došlo přes Instagram. Kristínka začala sledovat můj profil a já to bral jako znamení, že jí musím napsat. Pak jsme se párkrát potkali i osobně a moc jsme si sedli. Začali jsme se bavit o případné spolupráci a za pár týdnů jsme už měli hotovo. Pro mě to byla příjemná a hlavně velmi profesionální spolupráce.

 Čím to je, že byl o ty šaty tak obrovský zájem?

Sami jsme byli překvapeni, jak rychle se šaty vyprodaly. Já věřím, že to bylo i tím, jak jsme si s Kristínkou sedli lidsky. Pro mě je hodně důležité, s jakým člověkem jednám a spolupracuji.

A může to být i tím, že se do návrhů promítla také tvoje vlastní láska k vaření?

Určitě. Vaření je moje druhá obrovská vášeň. Již od dětství miluji práci v kuchyni. Doma vařím každý den!

Zženštilá či „gay“ růžová? Barvy mohou podpořit náš výkon i chování. Proto se některé věznice zbarvily dorůžova21. 7. 2022

Tvé modely ale vídáme i na červených kobercích a oblíbily si je dokonce mnohé slavné ženy. Vzpomeneš si teď na někoho, kdo v tvých modelech již zazářil?

Možnost obléct někoho slavného mě vždycky moc potěší. A taky je to velká pocta. Oblékal jsem např. Sisu Lelkeš Sklovskú nebo Katarínu Hasprovú v rámci mojí přehlídky v Bratislavě. Dlouhodobě oblékam Lenku Špillarovou. Spolupracoval jsem taky s Monikou Bagárovou, kterou jsem oblékal do klipu s Honzou Bendigem, nebo Loizou Lamers, té jsem tvořil outfit do čela průvodu v rámci Prague Pride.

Je pro tebe jako návrháře nejvyšší forma uznání, když si šaty oblékne celebrita?

To, že si vaše modely obléknou slavné osobnosti, je velká pocta. Ale já nejsem návrhář, který pracuje jen pro tenhle celebrití svět. Těší mě, když můžu na ulici vidět úplně obyčejné lidi, kteří mají na sobě něco z mojí dílny a baví je to. A třeba to nosí rádi i každý den. Nejvyšší forma uznání je ale spokojený zákazník. Je to klišé, které platí to na 100 procent.

Nějakou dobu jsi pracoval v Londýně, vnímáš rozdíl mezi českými a anglickými zákaznicemi?

Ten rozdíl tam je. Ale není až tak velký, jak by si někdo mohl myslet. Praha a Londýn jsou dvě velmi odlišná města, co se módy týče. Přece jenom Londýn je jednou ze čtyř hlavních metropolí módy. Lidé se tam oblékají jinak. Jsou víc kreativnější, originálnější a nebojí se výzev. V Londýně mě hodně bavila ta multikulturnost a hlavně dostupnost zboží k mojí tvorbě.

Byla pro tebe práce v Londýně náročnější, nebo sis to období užíval?

Jako vždy a všude, začátky jsou těžké. Naštěstí jsem se rychle adaptoval a po pár měsících jsem už pracoval ve studiu s pánskými obleky na míru, kde jsem později přebral celé nové dámske oddělení. Nejhorší pro mě bylo dorozumět se. Celý svůj studijní život jsem se věnoval jenom francouzštině, proto jsem měl chvíli problém najít si v Londýně práci. Dost mi ale na začátku pomohlo, že jsem před cestou absolvovat rychlokurz angličtiny. Celkově pro mě byl Londýn velmi inspirativní a rád se tam vracím.

Chystáš se v budoucnu do Británie vrátit, třeba i na delší dobu? Nebo se vydat jinam do světa?

Predstava odstěhovat se zpět do Londýna mě láká, ale situace s Brexitem je momentálně dost vyhrocená. Kdo ví, jak to celé dopadne a jaké následky to bude mít pro cizince. Ale láká mě i New York.

Koupel, jakou si užíval sám „císařpán“, a procházky jako na riviéře. Mariánské Lázně nabízejí dovolenou s puncem ryzího luxusu21. 6. 2022

Vraťme se zpět do Prahy. Jsi muž mnoha menšin ve státě protkaném stereotypy, narážíš na to někdy, nebo už jsou tu lidé tolerantnější?

To je těžké. Metropolitní život člověku dává jakousi svobodu, ale jakmile překročí hranice Prahy, tak je to jiné. Mám trochu pocit, že jak jsme byli jako lidi nějakou dobu celkem v klidu, tak jsme se začali asi nudit a dělat věci, které do dnešní moderní společnosti nepatří. Ideální stav ale neexistuje, bojovat budeme muset pořád.

Obligátní závěrečná otázka: na co se u tebe můžeme těšit tento rok?

Bude toho hodně. Čeká mě velmi plodný pracovní rok a moc se na všechno těším.  Chtěl bych právě pootevřít dveře do kuchařského světa. Připravujeme exkluzivní řadu designových zástěr a utěrek. Na začátku dubna mě čeká představení nové kolekce na akci Life is Fashion, kde budu mít vlastní módní přehlídku. Také jsem započal spolupráci s jednou českou módní značkou, tak uvidíme, jakým směrem se to nakonec ubere. Nechci z ničeho moc prozrazovat, jsem dost pověrčivý, ale určitě je dobré sledovat moje profily na sociálních sítích, kde budeme všechny podrobnější informace stále aktualizovat. Důležité informace jsou také na mém webu

Na akci Life is Fashion, která se uskuteční 2. 4. 2020, lze již nyní zakoupit vstupenky na portále GoOut

Zdroj: Life Is Fashion