Designové obličejové masky pro celou rodinu. Módní doplněk má ochránit lidstvo před znečištěným vzduchem

Možná si ještě někteří z vás ze svých školních let vzpomenou na tzv. cvičení civilní ochrany. Po rozeznění požárního poplachu se všichni houfně evakuovali, vybaveni fešnými plynovými maskami s „chobotem“. Ačkoliv tato léta jsou již tatam, zdá se, že ochranné masky na obličej ještě čeká velká budoucnost. Minimálně si to myslí australská designérka a dokonce i jeden americký start-up. Je tedy libo ochrannou masku, která bude stylovým doplňkem vašeho oděvu, nebo naopak futuristický kousek jako z vesmírné lodi Enterprise? Nic není problém. Nový trend, který pronikl již na módní mola, je tu.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: bbc.co.uk, theguardian.com / 22. 1. 2020

Různé roušky přes obličej samozřejmě nejsou žádnou převratnou novinkou. Pomineme-li Michaela Jacksona, který ji také občas nosil, klasicky se s tímto „doplňkem“ lze setkat na tvářích mnoha zahraničních turistů z Japonska či Číny. Ovšem klasicky je účelem masek jen a pouze chránit nositele např. před kapénkovými infekcemi. Jak ale člověka ochránit od zplodin v ovzduší? Návrhářka z Nového Zélandu vytvořila masky, které okolní vzduch před vdechnutím přefiltrují – a údajně se jedná o „doplněk“, který bude v budoucnosti stále potřebnější…

19. 2. 2020Cesta Leoše Mareše: Od sportovního komentátora přes "nezpěváka" až po hvězdu, která hravě vyprodá O2 arénu

Právě postupující znečištění planety a vzduchu novozélandskou návrhářku Karen Walker přivedlo na myšlenku vytvořit opakovaně použitelné obličejové masky se vzduchovými filtry, které by ovšem zároveň vypadaly hezky. Ačkoliv se svým start-upem původně plánovala expandovat do všech světových metropolí, kde je znečištění vzduchu enormní, australské požáry zcela změnily pravidla hry. „Díky“ nim se zdá, že Walker bude mít se společností MEO, s níž se spojila, pro vstup na trh naprosto ideální podmínky. Její masky navíc nabízí nejen komfort dýchání čistého vzduchu, ale i pohodlné nošení a v neposlední řadě i poměrně atraktivní design.

Filtry navíc návrhářka naplnila extrakty z různých australských rostlin tak, aby nošení bylo co nejkomfortnější. Zatímco tedy vzduchem bude létat prach a rozličně zplodiny, každý, kdo si masku nasadí, bude dýchat nejen přefiltrovaný čistý vzduch, ale dokonce ucítí eukalyptus nebo levanduli. Ani to však ještě není všechno – samotná maska disponuje krytem, který lze libovolně měnit tak, aby výsledek ladil i s dalším oděvem.  ¨Vyzkoušet tak můžete např. verzi s ptáčky či padajícími hvězdami.

Právě opakovaně použitelné obličejové masky se skutečně stávají celosvětově rostoucí kategorií prodávaných doplňků. Např. v Číně nebo Indii se jimi lidé zabývají opravdu důkladně a tamní influenceři dokonce svým followerům ukazují, jak masky kombinovat s dalšími doplňky, jako jsou třeba kabelky nebo i laky na nehty. „Je to vlastně docela zábavné proniknout do zatím poměrně malého světa obličejových masek, protože mnozí prodejci na webu se z něčeho, co je skutečně strašné, snaží udělat něco, co vlastně vypadá docela dobře. Jako by Blade Runner vytvořil svou vlastní módní dystopii,“ popisu např. jeden z uživatelů masek.

6. 3. 2020Šály z alpaky a hedvábí či svetry z recyklovaného denimu. Návrhářka šije z přírodních materiálů a oživuje modrotisk

Pravdou přitom je, že na rozdíl od módní návrhářky, která opravdu věnovala krytům svých masek důkladnou pozornost, jinak společnosti při výrobě myslí zejména na funkčnost. Ačkoliv pak třeba nabízejí masky i v několika barevných odstínech, důvodem rozhodně není to, aby maska ladila s mokasínami nositele. „Obličejové masky s filtry jemných částice obvykle vypadají velmi militaristicky, ale tím, že nabídneme alespoň barevné odstíny, můžeme pomoci v nošení masek třeba dětem,“ popisuje ředitelka společnosti Cambridge Mask, Nina Grifee. „Naše masky byly původně vyvinuty pro obyvatele vysoce znečištěných měst, kde byste navíc masek měli mít několik. Ale potom je skutečně hezké, pokud se maska hodí k vašemu kabátu,“ doplňuje.

Ovšem kromě výše zmiňovaných masek, které jsou již na trhu, vznikají další a další – stále modernější – prototypy. Jeden z nich byl představen teprve před pár dny a skutečně futuristicky vypadající maska by měla dokázat filtraci vzduchu až s 50krát vyšší efektivitou než masky dnes dostupné. Výrobek by měl mít zároveň mnoho dalších funkcí (již prototyp lze spojit např. s mobilním telefonem a sledovat vlastní dechovou aktivitu) a výrobci předpokládají, že by využití mohl najít i ve zdravotnictví. Jen je otázkou, zda zrovna tyto masky jsou „řešením“ pro znečištěné ovzduší…