FOTO: Muži, kteří mění pánskou módu a určují zbrusu nový styl. Čím oslňuje fotbalista či rapper s image kokainového dealera?

Ačkoliv módní trendy obvykle vyplývají z toho, co zrovna vymyslí mágové ve světoznámých módních domech, opomíjet nelze ani vliv známých osobností. Ty se nutně nemusí oblékat jen uniformně a halit se jen a pouze do kousků luxusních značek. Ačkoliv by se dalo čekat, že více kreativity projeví ženy, faktem je, že i mezi muži – celebritami lze najít několik těch, kteří se stali módní inspirací pro muže z celého světa a začali pánskou módu krok po kroku měnit…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: hypebeast.com, fashionbeans.com / 15. 1. 2020

Pokud bychom se ohlédli zpět na počátek tisíciletí, bylo by velmi obtížné přesně určit, jaký typ oblečení byl v uplynulých dvou dekádách nejvýraznější. Byla to totiž doba turbulentních změn, kdy trendy přicházely stejně rychle, jako mizely. Mužům se však začalo na módním poli dostávat více pozornosti, a to nejen tomu, co zrovna nosí, ale také proč. Bez ohledu na to, co posledních 20 let v oblasti pánské módy přineslo, rozhodně lze říci, že někteří muži šli s kůží na trh a ujali se úlohy „nastavování trendů“. Sami začali zkoušet nové věci a díky svému vlivu a popularitě inspirovali muže po celém světě k tomu, aby se i jejich pohled na pánskou módu změnil. Kterým slavným mužům za to vděčíme?

26. 3. 2020Auto jako semeniště virů a bakterií - tipy, jak být před koronavirem ve vlastním voze v bezpečí

David Beckham

I když by se někomu mohlo zdát, že fotbalisté se maximálně starají o to, zda mají čistý dres, opak je pravdou. Konkrétně David Beckham je více než kdokoliv jiný přímo zodpovědný za zformování zcela nové generace mužů, která se začala aktivně zajímat o to, co nosí. Možná Beckhama muži začali následovat jen díky tomu, že vzešel ze skutečně maskulinizovaného světa fotbalu, ale každopádně se tomuto sportovci podařilo módu zbavit ženského přívlastku a přivést nespočet mužů (bez ohledu na jejich věk) na cestu zájmu o sebe sama. Beckham se na titulních stránkách novin začal objevovat nejen díky úspěchům ve fotbale, ale i proto, co měl zrovna na sobě a jaký střih zrovna nosil. Prakticky tak jako mávnutím kouzelného proutku nastartoval celý kosmetický průmysl zaměřený specificky na péči o mužskou krásu. A tak dnes nespočet mužů hydratuje svou pleť a v duchu děkuje právě Davidu Beckhamovi…

Jay-Z a Kanye West

I rappeři mění pánskou módu. Doslova. Konkrétně Jay-Z se přitom v počátcích své kariéry prezentoval spíše stylem á la „kokainový dealer“, s přibývajícími penězi na kontě ale začal svůj styl tříbit. Ne že by se z něj stal prototyp elegána, ale právě počátek módní vlny, která začala pracovat s uvolněnými prvky rapové a sportovní módy a která se postupem času stala prakticky mainstreamem, lze připisovat právě tomuto rapperovi. Ten si časem oblíbil i kousky z dílen mnoha známých návrhářů – Drierse van Notena, Alexandera McQueena, přesto se nevzdává vlastního stylu.

To jeho kolega Kanye West šel ještě o krok dál. Nespokojil se „jen“ s tím, co mu nabídla módní vlna streetwearu, ale rozhodl se stát přímo módní ikonou. Kdybychom měli jmenovat všechny trendy, za nimiž stojí právě West, vystačilo by to na samostatný článek. Pravděpodobně nejvíce ale přetrvala Westova oblíbená paleta barev, a to od odstínů růžové před olivovou až po vojenskou khaki. Vedle toho ale rapper neváhá experimentovat s různými střihy a materiály, díky čemuž de facto vytvořil svůj vlastní, ryzí styl, který je výrazný a svébytný.

Ryan Gosling

Počátkem 21. století se stala pánská móda nejvíce teatrální v historii. Snad i díky tomu se herec Ryan Goslling stal jedním z nejlépe oblečených mužů Hollywoodu – inspiroval se totiž stylem někdejších star, jako byl Steve McQueen či Paul Newman. Gosling povýšil pracovní módu na společenský úbor, oživil klasické obleky úpletem a vzory populárními v padesátých letech tak, že výsledek byl naprosto nadčasový a moderní.

24. 3. 2020Čeští návrháři šijí roušky. Jak dlouho jim práce trvá, kolik kusů a pro koho vyrobí? Vše ukázala unikátní anketa

Harry Styles

Ve výčtu módních ikon však nelze opomenout ani zpěváka Harryho Stylese. Zatímco tzv. genderová fluidnost, tedy balancování na hraně prvků typických jak pro šatníky dámské, tak i pánské, byla hitem již kolem roku 2010, málokdo se odvážil přenést ji do praktické roviny. Nakonec ale Styles znovuobjevil kouzlo šatníků Prince či Davida Bowieho, využil unikátní kousky od špičkových návrhářů a dnes všem ukazuje, že ta nejvíce mužná podstata pánského šatníku je úzce spjata s objevením i vlastní ženské stránky.