Matrix se stává realitou! Svět spatřili první digitální lidé. Umějí projevovat emoce, jsou chytří a poradí, jak správně zhubnout

Smyslem nově představených chatbotů, pojmenovaných Neon, není nahradit lidi, ale více roboty „polidštit“. Dle vyjádření autorů projektu se nejedná o klasické asistenty, jako jsou například Siri od Applu nebo Bixby od Samsungu. Neon tedy nebude fungovat jen jako technologie, která nám odpoví na žádost o zjištění předpovědi počasí. Digitální lidé Neon jsou ultra-realističtí.

Za zbrusu novým projektem stojí společnost Samsung Technology and Advanced Research Labs (zkráceně jen STAR), která se poprvé světu představila v Las Vegas na veletrhu CES 2020, jenž je tradičně věnován mobilitě. Představitelé společnosti popsali Neon jako počítačově vytvořenou virtuální osobnost, která vypadá a chová se jako skutečný člověk. Nad rámec toho je schopná projevovat emoce i inteligenci.

Násilí vůči LGBT komunitě v Polsku roste, po útoku extremistů skončili dva lidé v nemocnici. Zemí se vzedmula nečekaná vlna solidarity20. 4. 2021

Neon je v podstatě označení pro video chatboty, kteří se chovají a reagují jako reální lidé. Jak již bylo řečeno výše, Neoni nejsou obyčejní mobilní asistenti jako např. Siri nebo Bixby, ani kopie lidí. Dle oficiálního vyjádření STAR není Neon schopný říci vám, jaké bude počasí nebo kdy zemřel Václav Havel. 

„Neon není asisent řízený umělou inteligencí. Neon je spíše jako my, reální lidé. Jedná se o autonomní, ačkoliv stále virtuální bytost, jejíž největší předností je, že zvládá projevovat emoce a učit se ze zkušeností. Oproti běžným mobilním asistentům Neon nemá všechny informace hned po ruce, tudíž není schopný zodpovědět všechny vaše dotazy nebo pustit vaši oblíbenou hudbu, jako to zvládá Siri nebo Bixby,“ zaznívá z oficiálních zpráv společnosti STAR.

Neon je stvořen pro to, aby s lidmi vedl skutečné konverzace a choval se a reagoval přesně tak, jak to umíme jen my lidé. Tedy prozatím. Neon je schopen ukládat si do paměti zážitky i emoce, na základě kterých si poté vytváří nové schopnosti komunikace a reakcí. Jen není uzamčen v žádném těle. Alespoň do této doby. 

Neon je schopen pomoci vám v případě dosahování vašich cílů (faktor motivace a podpory) nebo může být personalizován na asistenci, která vyžaduje lidskou reakci. Může jednat v roli učitele, mentora, finančního poradce, výživového poradce, zdravotníka, herce, tiskového mluvčího nebo televizního zpravodaje. 

Digitální lidé Neon jsou hyper-realističtí

Technologická novinka svět překvapuje schopností přesně se adaptovat na jevy prozatím existující pouze ve světě mezilidské komunikace. Vzhled Neonu i barva a tón jeho hlasu může být zcela nerozlišitelný od toho lidského. Nejedná se ale o věrohodné kopie lidí. Každý Neon je originál a má svou vlastní individuální povahu. 

„Je to prostě jen chlapská záležitost.“ Doktor vysvětluje, proč tolik hetero mužů spí s jinými muži30. 3. 2021

Pranav Mistry, CEO projektu Neon a ředitel společnosti STAR, k revoluční novince dodává: „Na světě jsou miliony živočišných druhů a my věříme, že můžeme přidat jeden nový. Neoni budou naši přátelé, spolupracovníci nebo rádci. Neustále se učící, vyvíjející se a pamatující si na podkladě běžných interakcí s námi.“

V jednom ze svých tweetů Mistry uvádí, že „novinka nyní může autonomně vytvářet nové projevy, nové pohyby, nové dialogy zcela odlišné od původně zachycených dat.“

Ačkoliv je Neon financován Samsungem a jeho vývoj spadá pod STAR Labs, digitální lidé tohoto označení nejsou produktem značky Samsung. Neon ani není nijak spojený s digitálním asistentem Bixby, který je součástí mobilních telefonů Samsung. STAR Labs sami sebe popisují jako plně nezávislou továrnu budoucnosti, jejíž misí je přenést oblast science fiction do reality.

Technologicky Neon stojí na dvou základních pilířích. První z nich je společností označován jako Core R3. Tři „R“ pak odkazují na „reality, realtime and responsive“ (realita, v reálném čase a responzivita – pozn. red.). Technologie Core R3 Neonům umožňuje rychle reagovat v lidské rovině. Druhý pilíř je nazvaný Spectra a je zodpovědný za inteligenci, učení, emoce a paměť.

STAR Labs Core R3 označuje za „doménu behaviorálních neuronových sítí, evolučně reprodukční inteligence a výpočetní reality“. Technologii, která je rozsáhle vyškolená v tom, jak lidé vypadají, chovají se a reagují. Latence, tedy reakční čas Core R3, je výrobcem udávána v řádu milisekund. Proto je Neon schopen reagovat na naše podněty takřka okamžitě. 

Další detaily STAR Labs přislíbila médiím poskytnout později v tomto roce. Přesné datum zatím není známé.

Zdroj: STAR Labs, CES 2020