Trendy mužem roku 2020 je „shipster“. Vousáč, který si hraje s módou a vypadá, jako by šel omylem na ryby v obleku
Ačkoliv dámská móda prochází docela viditelným vývojem, v té pánské se mnoho změn – navzdory snahám módních designérů – neděje. Tmavé obleky, košile a kravata, to je běžný standard pro většinu mužů. Až by se dalo říci, že módní průmysl si v pánském odvětví dal skutečně hodně dlouhou pauzu. Za poslední století se totiž v tom, jak se muži oblékají, příliš nezměnilo. Změnil se však zájem mužů o to, co je skutečně trendy. Odkládají proto obleky a vrací se „ke kořenům“. Mužem roku 2020 tak bude „shipster“. Muž drsný, který vypadá, jako by se chystal právě na lov ryb či krabů. Nosí pletené svetry, mikiny a taky čepici. Ovšem shipsterem může být i ten, kdo zrovna nebydlí kdekoliv na pobřeží, na pomyslný lov lze vyrazit klidně i v Brně nebo Praze…
Sbohem, klasické obleky
Jak naznačují stávající módní trendy, obleky stále více ztrácí na popularitě a muži je čím dál častěji nosí jen při skutečně zvláštních příležitostech. Dalo by se říci, že hodnota a vliv, které v minulosti obleky vyjadřovaly, jsou tytam. Ačkoliv obleky jistě nevymizí, muži je v duchu nové módní vlny začnou nosit jinak a především vymění tradiční doplňky, jež se k oblekům pojí.
Hledání způsobů, jak své šatníky oživit a přizpůsobit je „ulici“ tak údajně stojí i za vznikem nového trendu, který se zdaleka netýká jen oblečení. Shipster totiž není jen muž, který kombinuje někdejší módní trendy (cca kolem roku 2010) s novými a svěžími prvky. Pouliční vzhled shipstera tvoří mikiny s kapucemi, pletené svetry a také čepice, které se stávají regulérním módním doplňkem i v pánském šatníku. Jsou přitom nošeny mnohem smysluplněji – ladí s dalším oblečením (včetně zminovaného obleku), a to nejen barevně, ale i v rovině materiálů (úpletovina zažívá svou renesanci). Právě pletenina začne nahrazovat i klasické košile a kravaty, které běžně muži k obleku nosí.
Co charakterizuje shipstera?
I když se tradičně říká, že šaty dělají člověka, v případě shipstera to tak úplně není. K tomuto novému trendy muži se totiž pojí mnohem hlubší charakteristika než jen ta, která plyne z toho, co má na sobě. Údajně se tak sice jedná o mladšího muže, který bez ohledu na roční období nosí pletenou čepici nebo vlněný klobouk a oblečení vhodné do přímořských lokalit (a je třeba zdůraznit, že shipster přitom žije spíše v metropolích a vnitrozemí….), ovšem vyznačuje se také specifickými osobnostními charakteristikami. Miluje svobodu, volnost, přírodu, rád si vychutná kvalitní spánek a také si s chutí zaběhá. Ve svém volnu se věnuje různým kreativním činnostem, jako je tesařina nebo keramika. A konečně shipster je vousatý, ale ne příliš, a také o sebe náležitě pečuje.
Podrtženo – sečteno, shipster si vybírá také někdejší sportovnější trendy charakterizované flanelovými košilemi, mohutnými bundami, goretexovou obuví a libuje si obecně v outdoorové estetice. Tu však kombinuje s troškou britské elegance a trendy spojovanými s námořnickou módou. Jak celý „shipster styl“ shrnuje fotograf Garcon Jon, který se většinu své kariéry věnuje dokumentování pánské módy: „mnoho mužů se dnes rádo oblékne praktickým způsobem, různé oblečení vycházející z pracovní módy je v tomto případě ideální. V současné podobě se k tomuto looku přidají designové prvky, díky nimž celý outfit může vypadat luxusně, ačkoliv je zároveň pohodlný a funkční.“ Tedy vzhůru „na ryby“…