Jak žít snový život? Trendem je sdílené bydlení, cestování, zážitky a pružná pracovní doba. Kolik to stojí a jak na to?

Vystudovat, vstoupit do manželství, založit rodinu, celý život pracovat a někdy během toho si ještě pořídit vlastní bydlení. Pro mnoho mladých lidí je podobný scénář nepředstavitelný. Stále více z nich preferuje nezávislou práci s pružnou pracovní dobou, kterou mohou vykonávat nejlépe odkudkoliv ze světa. Mladé páry kvůli kariéře a zážitkům oddalují početí dítěte a než se takzvaně usadí, chtějí toho zažít co nejvíc.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Instagram, Pinterest, Facebook, Daily Mail / 7. 1. 2020

Těmto trendům se přizpůsobují i mnozí zaměstnavatelé a pokud to daná profese jen trochu umožňuje, snaží se podobnými výhodami zaměstnance udržet, případně je do firmy nalákat. V dnešní době nízké nezaměstnanosti se musí snažit daleko víc. Totožné názory se objevují také v politických kruzích. Světově nejmladší premiérka Sanna Marin, která nyní úřaduje ve Finsku, tak např. v těchto dnech dle serveru Daily Mail vyzvala k zavedení pružné pracovní doby, kdy by lidé pracovali šest hodin denně při čtyřdenním pracovním týdnu. Podle Marin by si lidé zasloužili víc času na rodinu a koníčky.

11. 2. 2020Může přerušení pravidelné masturbace zvýšit hladinu testosteronu?

Technologie změnily zažité trendy

S příchodem a neustálým rozvojem moderních technologií dnes na světě existuje velký počet lidí, kteří nejsou závislí na pevných pracovních hodinách a svou práci si řídí zcela podle sebe. Tuto skupinu tvoří především takzvaní digitální nomádi, což jsou lidé, kteří ke své práci potřebují hlavně připojení k internetu a počítač (marketéři, vývojáři, redaktoři apod.). Díky tomu můžou cestovat doslova po celém světě a pracovat odkudkoliv. Díky těmto novým trendům vzniká také mnoho nových příležitostí k podnikání. Mezi ně patří například služba Outsite, která těmto „cestovatelům“ nabízí sdílené bydlení a pracovní prostor na několika místech světa.

Představte si, že se každý týden nebo měsíc ocitnete v jiné části světa. Ze začátku v New Yorku, poté v Mexiku a nakonec ve vile na Bali přímo na pláži. Zní to krásně? Přesně tohle nabízí několik společností, které se snaží vyjít vstříc požadavkům digitálních nomádů. Společnosti takto provozují domy a vily v několika částech světa a lidé tato místa za určitý měsíční poplatek a dle dostupných kapacit mohou neomezeně využívat. Navíc jsou tyto kapacity plné dalších zajímavých lidí z celého světa, kteří vás mohou obohatit o své znalosti a zkušenosti.

Kolik to stojí?

Například společnost Outsite pod sebou sdružuje několik domů po celém světě, v nichž se můžete ubytovat a využívat vše podstatné, co potřebujete k práci a životu. Ať už na vás více působí centrum starého města nebo pláže, kde se dá surfovat, máte vždy možnost vybrat si, kde budete po nějakou dobu žít. Roční poplatek za členství a možnost využívat všechny kapacity se pohybuje okolo 250 dolarů, což je zhruba 5 800 Kč. Další poplatky se pak platí přímo za danou rezervaci ubytování, ve kterém můžete zůstat jen několik dní, ale klidně i několik měsíců. Čím delší váš pobyt bude, tím nižší cenu zaplatíte. Uvnitř domů najdete designové pokoje, ale i společenské prostory, kuchyň a další vymoženosti, jako je spolehlivá a rychlá Wi-Fi síť a pracovní stoly. Díky speciální aplikaci pak můžete sledovat, kde zrovna cestují vaši přátelé a vydat se za nimi. Existují však i lidé, kteří ze své domoviny vycestují na vlastní pěst, pronajmou si například vilu v Thajsku, kde tráví klidně až půl roku, a poté se zase vrátí zpět.

Coliving a coworking

V poslední době se hojně používá také slovo „coliving“, které bychom volně mohli přeložit jako spolubydlení. Ačkoliv spolubydlení není žádný nový objev a většina studentů i mladých pracujících lidí ve větších městech takto kvůli vysokým nákladům na bydlení běžně žije, trendy se trochu mění a spolubydlení je dnes moderní i pro lidi v pokročilejším věku. Dokonce i v Česku se již plánují domy, ve kterých budou speciální byty, jež mají samostatnou obývací část a soukromé pokoje, ale uprostřed vždy jednu sdílenou kuchyň pro dvě nebo tři bytové jednotky. Výjimkou nejsou ani domy, které nabízejí společné zázemí pro všechny nájemníky, jako jsou velké společenské místnosti, společné „jídelny“ či venkovní terasy s grilem. Jeden takový by měl zanedlouho vyrůst v pražských Butovicích a jeho cílem nebude jen levnější bydlení, ale i propojování sousedů.

6. 3. 2020Mini Countryman Silver Edition – limitovaná edice vozu, který budí emoce

Nejen ve světě, ale i v Česku se v posledních letech rozmohl také trend tzv. sdílených kanceláří (coworkingová centra), kde za určitý poplatek můžete využívat společné kanceláře nebo si v nich za vyšší sazbu pronajímat i vlastní stůl.

Je pravda, že pro všechny profese tyto trendy využít nelze. Těžko budete moci vykonávat profesi lékaře a cestovat každý týden do jiné země. Výše zmíněné funguje především pro lidi na volné noze, případně zaměstnance, kteří se věnují oborům, jako je marketing, grafika apod. Líbil by se i vám podobný způsob života a práce ve spojení s cestováním?