Malý penis jako symbol inteligence a vysokého společenského statusu

Jak známo, starověcí Řekové doslova fetišizovali nahé mužské tělo, které pro ně představovalo symbol silného, mocného a téměř až dokonalého jedince. Sochy těchto skoro až mytických postav byly vždy obdařené velkými vyrýsovanými svaly a často vytesané bez jediného kusu oděvu.

Autor: Tadeáš Zikmunda / Zdroj: Musée du Louvre, Wikimedia Commons, The Metropolitan Museum of Art, J. Paul Getty Museum, National Archaeological Museum, Atény / 7. 1. 2020

Současným pohledem lze konstatovat, že jsou těla těchto mužů doslova perfektní. Tedy až na jeden menší detail. Tím je velikost jejich penisu. „Všechny sochy mají v porovnání s tím, co je považováno za průměr, malé penisy,“ dodává k tématu historik umění Andrew Lear, specialista na umění starověkého Řecka a jeho sexualitu. „A vyobrazené jsou vždy v ‚klidovém stavu‘.“

7. 4. 2020I „gay krev“ se v korona-krizi hodí. Roční celibát gayů není najednou pro darování krve nutný

Po dlouhá léta si řada milovníků umění i historiků lámala hlavu nad tímto fenoménem, v jehož centru zájmu (ne)stojí velmi skromně portrétovaný falus mužů, kteří ve starověkém Řecku spadali do obecně uznávané elity. Tedy mezi Bohy, válečníky a další významné osoby. Při letmém pohledu na tyto sochy pak snad nikomu neunikne zjevná disproporce mezi velikostí těla a... mužstvím. Řekové pro tuto estetickou volbu samozřejmě měli svůj důvod. 

Přeneseme-li se do doby starověkého Řecka, tedy do období cca 400 let před naším letopočtem, je možné zjistit, že velké, ztopořené penisy nebyly považovány za žádoucí ani za znak síly nebo moci. Ve své hře The Clouds (sepsána 419-423 př.n.l.) její autor Aristofanes popisuje parametry těla dokonalého muže. A označuje je následovně: „lesknoucí se hruď, světlá pleť, široká ramena, malý jazyk, silné hýždě a malý bodec“. Bodcem jsou myšleny právě mužské genitálie. 

Jedním z dalších historiků, který na téma antických ideálů krásy provedl výzkum, byl Paul Chrystal. Ve své knize In Bed with the Ancient Greeks (V posteli s antickými Řeky, 2016 – pozn. red.) uvádí: „Malý penis byl Řeky považován za ideál mužské krásy. Jednalo se o znak nejvyšší kultury a symbol civilizace.“

Řecké umění vyobrazovalo mužská těla jako statná, pevná a zářivá. Na otázku, proč se těchto kvalit nedostalo také genitáliím, lze odpovědět způsobem zobrazení nahoty u méně významných postav, jako byl například Satyr – částečně člověk, z části zvíře. Těmto polobohům se mimo znázornění zvířecích částí jejich těl dostalo také významně větších penisů, které byly často zobrazené v enormních rozměrech. Měly symbolizovat zvířecí pudy na hony vzdálené lidské inteligenci a schopnosti kontrolovat své jednání, což byly klady v řecké společnosti vnímáné jako jedny z nejvyšších kvalit vládnoucí elity. 

20. 3. 2020RŮŽOVÝ PÁTEK: Ámen s Eurovizí a koronavirus, který ohrožuje rodinu víc než všichni gayové dohromady

Touto optikou pak historici vysvětlují řeckou zálibu v portrétování mužů s nepříliš rozměrným pyjem. Malý penis byl zkrátka považován za symbol inteligence, intelektu, schopnosti rozumně uvažovat a ovládat se. Naproti tomu velký penis, často vykreslován ve ztopořeném stavu, odkazoval na barbarské povahové i osobnostní rysy, za nimiž Řekové viděli zvrhlost, chlípnost, hloupost a neschopnost ovládat se. Proto byl Satyr často zobrazován v momentech oddávání se alkoholu, zábavě a jiným neřestem.

Velký penis byl v řecké komedii výhradně spjat také s blázny. „Odkazoval na hloupost. Měl spíše znázorňovat zvíře než uvažujícího člověka,“ dodává Chrystal. Podobně Řekové zobrazovali tehdejší Egypťany, své dlouholeté nepřátele. 

Terracottová váza amfora, 500-490 př.n.l.

Zatímco soudobá kultura nahrává spíše penisům velkým, které jsou vnímány jako status mužnosti a síly, Řekové mužovu dominanci nikdy nehodnotili podle velikosti jeho přirození. „Schopnost reprodukovat se, postarat se o rodinu a vést byla určená mužovým intelektem, jeho zodpovědností, loajalitou a správným úsudkem,“ poznamenává Chrystal.

19. 3. 2020Češi neztrácejí smysl pro humor ani během pandemie koronaviru

Je bez pochyb, že penis hrál pro Řeky velmi významnou roli. I proto jej vyobrazovali všude, kde to bylo možné. I když to situace nebo dobový narativ nevyžadoval. Falus Řekové vnímali jako statusový symbol pro vizuální vyjádření charakteru člověka. „Něco to prostě říkalo,“ shrnuje ve své analýze Lear.