Přijdou modelky o práci? Módní magazín Vogue vychází celý kreslený, focení totiž škodí přírodě

Udržitelnost v módě byla doposud tematizována především skrze speciální kolekce oblečení, které byly vyrobeny s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí. Italská mutace prestižního módního magazínu Vogue ale jako první na světě přichází s tím, že také pořizování módních fotek přírodě zrovna neprospívá. A tak aktuální vydání neobsahuje jediný snímek. Veškeré obrazové materiály jsou kreslené a celé číslo se zaměřuje na otázky ekologie v módním průmyslu.

I když by se mohlo zdát, že „eko-šílenství“ už číhá skutečně na každém kroku, faktem je, že zrovna pořizování módních fotografií opravdu není příliš „udržitelné“. Ostatně – dokládá to i sám editor Vogue Emanuele Farneti v oficiálním prohlášení. V něm mj. popisuje, co všechno vyžadovalo naplnění zářijového Vogue z loňského roku krásnými fotkami. „Do focení bylo zapojeno sto padesát lidí. Museli podniknout asi 20 cest letadlem a 12 vlakem. V pohotovostním režimu bylo na 40 automobilů a museli jsme využít 60 různých mezinárodních dodávek. Při focení jsou světla zapnuta obvykle minimálně 10 hodin v kuse a jsou částečně poháněna benzinovými generátory. Dále nelze opomenout plastový odpad z občerstvení a také veškerý plast, který byl nutný k zabalení oblečení. A samozřejmě také elektrickou energii k dobíjení fotoaparátů, mobilních telefonů…“ uvádí. A proto Vogue i jedná...

„Hlad po sexu“ není lidem vlastní. Mladí lidé po něm netouží a užívají si jej mnohem méně než jejich rodiče9. 7. 2020

Lednové číslo italského Vogue, které vyjde hned v osmi různých designech, tak namísto klasických fotografií představí množství ilustrovaných příběhů a na titulní stránce nabídne kreslené modelky oblečené v reálných modelech z dílny módního domu Gucci. Na všech těchto coverech pak nebude scházet ani informace, že „k vydání tohoto čísla nebylo třeba realizovat žádné focení.“ Všechny ilustrace přitom pochází z dílen známých umělců – konkrétně na titulní stranu svým dílem přispěl např. mozambicko-americký malíř Cassi Namoda, který zachytil modelku Ambar Cristal Zarzuela. Holandská modelka Felice Nova Noordhoff pak pózovala italskému umělci Paolu Venturovi.

Téma ekologie pak ovšem bude hlavním i v celém obsahu magazínu – ten se v lednu zaměří právě na udržitelnost v módním průmyslu. Nebudou tak scházet např. texty týkající se recyklace oblečení či možností snižování plýtvání při výrobě oděvů. „Ve Vogue budou i klasické fashion stories – se všemi ilustrátory spolupracovali také stylisté a na kresbách jsou zachyceny tváře skutečných žen. Výzvou však bylo dokázat, že lze prezentovat módu i bez jejího focení,“ uvádí editor.

„Sebepartnerství“: ke štěstí a spokojenosti není třeba protějšek. Vztahem se sebou se lidé vyrovnávají s tlakem společnosti23. 5. 2020

Ačkoliv nápad na „kompletně ilustrovaný módní časopis“ je jistě zajímavý, pravdou je, že se zatím jedná o jednorázovou akci, která sama o sobě mnohé nezmění. Na druhou stranu, jak uvedl editor Farneti, „myslím, že nejupřímnější způsob, jak čelit problému, je jeho připuštění. Toto byl náš způsob, jak říci, že víme, že jsme součástí podnikatelského oboru, který zdaleka není udržitelný.“ Navíc na konci loňského roku vydalo dalších 25 zahraničních editorů Vogue společné prohlášení, jež obsahovalo závazek, že se všechny tituly budou snažit ochraňovat planetu pro budoucí generace. Vydavatelská společnost Condé Nast Italia navíc plánuje v dohledné době začít k balení časopisu užívat jen kompostovatelné plasty.

 

Zdroj: theguardian.com, cnn.com