Mobilní telefony se za poslední dvě dekády změnily k nepoznání

Dříve, než jsme se setkali s minimalistickým designem mobilních telefonů, který dominuje dnešnímu trhu téměř u všech značek, byly mobilní telefony designově dosti odlišné. Zavzpomínejte s námi na ty nejoriginálnější kousky, jako je RAZR či ikonické telefony Blackberry.

Autor: Jan Witek / Zdroj: AD, Pinterest, Instagram, Facebook / 3. 1. 2020

Psal se rok 1983 a Motorola oficiálně představila první mobilní telefon na světě. Bylo to konkrétně 21. září a stroj se jmenoval Motorola DynaTAC 8000x. Poněkud komplikovaný název a stejně komplikovaný byl také jeho design. Ačkoliv se jednalo o mobilní telefon, do kapsy by se vám rozhodně nevešel.

17. 2. 2020Praha se v následujících letech změní k nepoznání. Jaké hlavní projekty ji čekají?

Tento stroj vážil téměř 800 gramů (aktuální model iPhone 11 váží pro srovnání necelých 200 gramů) a stál v přepočtu 90 000 Kč. S přihlédnutím k inflaci tato částka odpovídá dnešním zhruba 230 000 korunám. A pokud si stěžujete na slabou výdrž baterie u dnešních telefonů, tento nejstarší mobilní telefon vydržel pouze 30 minut hovoru, ale i tak se jednalo o technologický průlom tehdejší doby.

Téměř o čtyřicet let později jsou telefony jedním z nejlepších přátel všech lidí na světě. Nosíme je s sebou úplně všude a často bez nich ani nevytáhneme paty z domu. Z více než 7,7 miliard lidí vlastní mobilní telefon údajně až 5 miliard.

9. 3. 2020„Šváby místo guláše jíst nebudeme, hmyzí moučka je ale skvělý zdroj bílkovin,“ popisuje odborník na „hmyzí kuchyni“

Kdo by v dřívější době řekl, co všechno dnešní mobilní telefony budou umět a že se budou nabízet dokonce s ohebnými displeji, bez jakýchkoliv tlačítek a že postupně nahradí i chytré počítače. Za poslední roky mobily předstihly počítače i v surfování na internetu.

Mobilní telefony zažily velký rozmach v první dekádě nového tisíciletí. V tu dobu se dočkaly nového příslušenství, designových provedení a funkcí. Výrobci se předháněli v tom, kdo bude mít na svědomí lepší konstrukci a originálnější kousek.

Nejoriginálnější telefony od počátku nového tisíciletí:

I když dnes jsou mobilní telefony vybaveny nepřeberným množstvím funkcí, fotoaparáty, které téměř odpovídají moderním zrcadlovkám a dokážete s nimi vytvořit i krásné 4K video, stále existují lidé, kteří chtějí, aby jejich telefon uměl pouze zasílat zprávy a volat. Podobný trend je často spojován se snahou o snižování technologického stresu a odpoutání se od obrovského množství informací, které nám naše mobily každodenně promítají na displejích.

Měli jste některý z těchto kousků doma? Který telefon vás bavil ze všeho nejvíc?