V posteli strávíte třetinu života. Proto vybírejte pyžama důkladně, ta moderní jsou pohodlná, ale také vypadají skvěle

Móda je oblastí, kterou se mnozí zabývají s velkým zapálením. Zatímco oděvy, v nichž opouštíme domov, rádi vystavujeme na odiv, zcela jinou kapitolou je to, co nosíme za dveřmi bytu/domu. A co teprve oděv, v němž uléháme do postele! Ačkoliv někteří právě na spaní preferují nahotu či volí outfity nepříliš reprezentativní, pravdou je, že i takové pyžamo může být zatraceně luxusní a trendy.

Když se řekne „pyžamo“, mnozí si představí vytahaný flanelový komplet nebo reklamní triko v nadměrné velikosti. Přitom dnes na trhu existuje nespočet různých stylových pyžam, která si může dovolit prakticky každý. Pokud stále váháte nad tím, zda pyžamo je skutečně kus oděvu, nad nímž stojí za to se zamyslet (a také do něj investovat), možná vás přesvědčí fakt, že i takové módní domy, jako je třeba Prada, již „postelové módě“ věnují pozornost. A výrobce kvalitních kousků máme samozřejmě i v Česku.

Varšavský radní pózuje s partnerem na svatební fotce. Polské LGBT osobnosti se spojily v boji za rovná práva29. 4. 2020

Jak vypadá moderní pyžamo?

V prvé řadě skutečně zapomeňte na kostkovaný komplet vašeho dědečka. Vzory jsou dnes mnohem odvážnější, látky jsou lehké a na dotek příjemné a střihy naopak opustily někdejší „pytlovitost“ a slušivě kopírují siluetu. Jednoduše řečeno, dnešní pyžama jsou již natolik báječná, že v nich klidně můžete strávit celý víkend.

Důvodů, proč nosit pyžamo, je přitom určité více, než jen touha vypadat v posteli stylově. Ačkoliv totiž spaní v boxerkách (nebo klidně i „naostro“) je jistě přijatelnou praxí, minimálně ve chvíli, kdy venkovní teploty klesají k nule (či pod ni), hodí se před spaním v ložnici adekvátně vyvětrat, ale přitom být v teple pod dekou a také v pyžamu. Pro kvalitní spánek je totiž klíčová regulace tělesné teploty, která přirozeně během noci kolísá. Proto by alespoň v zimě mělo být pyžamo „izolační vrstvou“, která však bude příjemná a nebude vás omezovat v pohybu. Přesto všechno může být i pyžamo skutečně stylovým kouskem.

Zatímco v zimě jistě oceníte pyžamo z teplejších materiálů, jako je třeba flanel, v momentě, kdy se oteplí, můžete sáhnout po pyžamech z hedvábí či saténu (nebo klidně i klasické bavlny). A pokud budete vybírat s rozmyslem, bude i vypadat natolik dobře, se v něm nebudete stydět ani posnídat. Pro kvalitní pyžamo totiž platí, že by mělo být svým zpracováním, materiálem i střihem natolik kvalitní, že vás nebude omezovat jen k pobytu v posteli.

Tradiční vs. moderní

Tradičním pyžamem míníme starou dobrou klasiku. Dlouhé rukávy, čistá bavlna (pro odvážnější satén), límec a zapínání na knoflíky. Tradiční pyžamo je vlastně přesně takový oděv, který se vám při vyslovení termínu „pyžamo“ vybaví. Každopádně i tento kousek musí být dostatečně pohodlný pro spánek, ale také adekvátně šik pro následné popíjení ranní kávy.

S postupujícím časem a vyvíjející módou se však samozřejmě změnila i pyžama. Ačkoliv ta tradiční na popularitě neztrácejí, ti, kteří touží po inovaci, mohou volit modernější alternativy. Bez límečků, knoflíků a přísných švů. Moderní pyžamo pak spíše než vaše pracovní košile vypadá jako váš oblíbený svetr.

Maďarsko v rámci boje s koronavirem zahajuje tažení proti translidem. Chce je právně „vymazat“6. 4. 2020

Ovšem je tu ještě varianta C. Pyžama skutečně luxusní. Ano, někomu se může zdát naprosto směšné utratit za oblečení do postele tisíce. Ovšem pozor – právě v posteli člověk stráví více než třetinu života. Proč tedy i do oblečení do postele neinvestovat? Luxusní pyžama vám poskytnou netušenou úroveň kvality materiálů i zpracování a samozřejmě také mnohé zajímavé vzory. Jak můžete tvrdit, že se vám spí skvěle, když jste ještě nestrávili noc v pyžamu z kašmíru? 

Zdroj: gq-magazine.co.uk, fashionbeans.com